Roczny urlop macierzyński - Prezydent RP podpisał

Roczny urlop macierzyński - Prezydent RP podpisał

Prezydent Bronisław Komorowski, uroczyście podpisał nowelizację Kodeksu pracy wprowadzającą roczny, płatny urlop po urodzeniu dziecka

szkolenie

To ważna chwila, ważny, radosny moment – mówił prezydent podczas poniedziałkowej uroczystości. Bronisław Komorowski dziękował rządowi, ministrowi pracy za konsekwencję w budowaniu zrębów ambitnego, na pewno niełatwego, ale absolutnie koniecznego programu polityki państwa polskiego w kwestiach ważnych dla rodzin, a także ważnej ze względu na przełamanie kryzysu demograficznego. Dziękował też parlamentowi za szybką pracę nad przepisami.

Bronisław Komorowski gratulował „mamom I kwartału” za konsekwencję, ale też za umiejętność dochodzenia interesów swoich i swoich dzieci w sposób budzący sympatię społeczną oraz pełne zrozumienie w rządzie. I wyraził satysfakcję z tego, że rząd znalazł – co wcale nie jest takie łatwe – duże, dodatkowe pieniądze.

Prezydent gratulował i dziękował wszystkim, którzy sekundowali i działali na rzecz wejścia w życie tej ważnej, fundamentalnej regulacji , jaką jest nowy kształt urlopu rodzicielskiego.

Wskazywał, że wszyscy, którzy mają dzieci albo z bliska obserwują ich rozwój wiedzą doskonale jak ważny jest ten pierwszy rok życia malucha, ważny nie tylko dla kształtowania relacji rodzicielskich z dziećmi, relacji małżeńskich, a także z punktu widzenia łatwiejszych albo trudniejszych decyzji o kolejnych dzieciach.
- Pierwszy rok opieki rodzicielskiej może być w moim przekonaniu niezwykle istotny z punktu widzenia podjęcia decyzji - że warto, można, nie jest to takie trudne – o następnym dziecku – ocenił.

Prezydent podkreślał, że z ogromną sympatią, a czasem z lekką zazdrością, patrzy na młodych ojców opiekujących się dziećmi, budując w ten sposób swoje niezwykłe relacje z dzieckiem. – Chciałbym bardzo zachęcić do korzystania z dobrodziejstw tego nowego rozwiązania, tak, aby urlop był w jak największym stopniu rodzicielskim, dotyczącym także młodych ojców – zaznaczył.

Nowe rozwiązania tworzą istotne podstawy dla polityki sprzyjającej rodzicielstwu, a także są przejawem troski o dobro najmłodszego pokolenia i rodziny. Zmiany w systemie urlopów związanych z opieką nad małym dzieckiem są krokiem ku wsparciu zaangażowania obojga rodziców w opiekę i wychowanie potomstwa.

Prezydent zapowiedział, że to nie koniec prac w zakresie polityki rodzinnej, Kancelaria Prezydenta będzie konsekwentnie i z determinacją będzie zabiegała o realizację całości programu „Dobry Klimat dla Rodziny”.

Bronisław Komorowski wspomniał, o jednym z punktów tego programu , jakim jest wprowadzenie Ogólnopolskiej Karty Dużych Rodzin, ustanawiającej powszechne zniżki w opłatach za usługi publiczne dla rodzin wielodzietnych.  - Jestem już po rozmowach z panem premierem i jestem przekonany, że jesteśmy na dobrej drodze, aby powstała Karta Dużej Rodziny, która dotyczyłaby wszystkich rodzin w Polsce – zaznaczył.

Prezydent ocenił, że wielkim zadaniem jest stworzenie mechanizmów sprzyjających podejmowaniu decyzji o rodzicielstwie, o powołaniu na świat kolejnych dzieci. W tym kontekście wskazał na takie zmiany w systemie podatkowym, aby ulgi uwzględniały liczbę dzieci w rodzinie, sytuację życiową. Wspomniał ponadto o decyzjach, przed jakimi stoi państwo, a dotyczących problematyki instytucji opiekuńczych, które mogłyby ułatwić podejmowanie decyzji o rodzicielstwie.

W uroczystości wzięli udział ministrowie w Kancelarii Prezydenta Irena Wóycicka, Krzysztof H. Łaszkiewicz, Sławomir Rybicki, Maciej Klimczak oraz doradcy Prezydenta R, a także Minister Pracy i Polityki Społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz. 

 - To ogromny krok w kierunku wsparcia polskich rodzin, rodzicielstwa, możliwości opieki w pierwszym roku nad dzieckiem i łączenia jej z pracą, życiem zawodowym, dzielenia się opieką między rodzicami – powiedział minister Kosiniak-Kamysz. Dziękował prezydentowi, a także minister Irenie Wóycickiej za konsultacje i wkład w przyjęte rozwiązania. – I tak Panie Prezydencie, tworzymy dobry klimat dla rodziny, tworzymy go wspólnie i szukamy szerokiego poparcia – dodał.

 W spotkaniu uczestniczyli też rodzice z dziećmi.

Źrodło

Skomentuj