„Rzeczpospolita”: test na Covid kosztem firmy, nawet gdy badanie dotyczy nieetatowców

Przedsiębiorca może rozliczyć w kosztach podatkowych wydatki na bezpieczeństwo całej załogi, także samozatrudnionych – informuje wtorkowa „Rzeczpospolita”.

Jak podaje „Rz” choć koronawirus nie odpuszcza, wiele firm wróciło już ze zdalnej pracy do biur i aby ustrzec się choroby, pracodawcy fundują załodze testy na Covid-19. „Mamy dla nich dobrą wiadomość. Fiskus zgadza się, że w kosztach PIT/ CIT można rozliczyć nie tylko testy dla pracowników, ale także dla innych osób: działających na zleceniach, umowach o dzieło czy samozatrudnionych (czyli prowadzących własną działalność gospodarczą)” – pisze gazeta.

„Rz” zauważa, że w wielu przedsiębiorstwach zatrudnieni są przemieszani z pracującymi na podstawie innych umów. „Z reguły robią zbliżone rzeczy i są podobnie traktowani przez właściciela firmy” – mówi gazecie doradca podatkowy. Przypomina też, że skarbówka często kazała pracodawcom rozdzielać wydatki na załogę. Tak było np. w sprawie imprez integracyjnych. Fiskus zgadzał się na rozliczanie spotkań w podatkowych kosztach, ale tylko w części przypadającej na pracowników. Wydatki na nieetatowców wyrzucał z kosztów.

„Rz” zapytała Krajową Informację Skarbową czy tak też jest przy zakupach testów na koronawirusa. Odpowiedź jest pozytywna dla przedsiębiorców. „Można uznać, że wydatki na testowanie wszystkich pracowników zostały poniesione w interesie firmy. Badanie jest bowiem niezbędne do zapewnienia bezpieczeństwa w miejscu pracy. Wydatki są więc kosztem uzyskania przychodów. Przepisy nie zakazują ich rozliczania” – potwierdziła jej KIS.

Według „Rz” pozytywne dla przedsiębiorców wnioski można też wyciągnąć z wydanych przez Ministerstwo Finansów objaśnień przepisów antykryzysowych. Zapewniono w nich, że urzędnicy będą liberalnie podchodzić do poniesionych w czasie epidemii wydatków, między innymi tych związanych z zapewnieniem bezpiecznych warunków pracy. Resort finansów podkreślił, że w czasie epidemii przedsiębiorcy mają nowe obowiązki w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Mogą też z własnej woli stosować środki, które przeciwdziałają zagrożeniu Covid-19.

blank

Skomentuj