Świadectwo pracy za wybrane okresy zatrudnienia

Świadectwo pracy jest dokumentem potwierdzającym okres zatrudnienia u danego pracodawcy. Pracodawca ma obowiązek wydać ten dokument pracownikowi w momencie ustania zatrudnienia. Co w przypadku, gdy pracownik będzie chciał jeszcze w trakcie trwającego stosunku pracy, otrzymać świadectwo pracy za wybrane okresy zatrudnienia? Czy ma do tego prawo?

Pytanie czytelnika: 

W obecnym zakładzie pracy pozostaję w zatrudnieniu już trzeci rok. Początkowo przez dwa pierwsze miesiące miałem umowę o pracę na czas określony w dziale marketingu i promocji (od 1.12.2022 r. do 31.01.2023 r.). Następnie 6-miesięczną umowę o pracę na czas określony (od 1.02. do 31.07.2023 r.) na stanowisku w dziale księgowości. Po czym ponownie zostałem zatrudniony w dziale marketingu i promocji. Najpierw na czas określony (od 1.08.2023 r. do 31.01.2024 r.), a następnie na czas nieokreślony (od 1.02.2024 r. do nadal).

Po zakończeniu każdej z trzech wymienionych umów na czas określony nie występowałem z żądaniem wydania świadectwa pracy, mimo tego, że mam takie prawo.  

Chciałem podjąć dodatkową pracę na ½ etatu w innej firmie na stanowisku w dziale księgowości, nie rezygnując z dotychczasowego zatrudnienia. W firmie tej chcieliby, abym udokumentował swoje dotychczasowe doświadczenie w księgowości. Poprosiłem więc dział kadr w swej obecnej firmie o wystawienie świadectwa pracy tylko za 6-miesięczny okres zatrudnienia w dziale księgowości, który przypadał w okresie od 1.02. do 31.07.2023 r.

Jednak dział kadr odmówił twierdząc, że może wydać tylko za poprzedni okres zatrudnienia w dziale marketingu i promocji lub za wszystkie dotychczas zakończone umowy o pracę.

Czy postępowanie działu kadr jest zgodne z przepisami?

W związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku pracy pracodawca jest obowiązany wydać pracownikowi świadectwo pracy w dniu, w którym następuje ustanie stosunku pracy, jeżeli nie zamierza nawiązać z nim kolejnego stosunku pracy w ciągu 7 dni od dnia rozwiązania lub wygaśnięcia poprzedniego stosunku pracy (zob. art. 97 § 1 zdanie 1 KP).

Aby zobaczyć cały artykuł, wykup abonament oraz zaloguj się.

Mam już konto - zaloguj się

Nie jesteś jeszcze Użytkownikiem Portalu Asystent BHP?

Już teraz poznaj Asystent BHP Portal i zacznij SLOW WORK – pracę we właściwym tempie

    • bez pośpiechu,
    • bez ciągłego błądzenia w gąszczu regulacji prawnych,
    • bez błędów w interpretacji przepisów,
    • bez obawy o aktualizację dokumentów i przekazywanych treści,

a zyskasz CZAS dla siebie i dla Tych, na których Ci zależy!

Nasze ceny

WYBIERZ NAJLEPSZĄ OPCJĘ

lll

MIESIĄC

75 ZŁ

mmm

KWARTAŁ

190 ZŁ

Bestseller

ROK

665 ZŁ

CO ZAWIERA PORTAL

Przydatne narzędzia

blank

Zawsze aktualne

blank

Baza wiedzy

Skomentuj