
Szkolenie wstępne BHP pracownika, który dotychczas był praktykantem
Zatrudnienie osoby bezrobotnej na praktykę oraz późniejsze przejście do formalnego zatrudnienia może budzić wiele pytań dotyczących obowiązków pracodawcy, w tym obowiązków związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy (BHP). Kluczowym zagadnieniem jest to, czy w przypadku kontynuacji zatrudnienia na tym samym stanowisku wymagane są ponowne szkolenia BHP.
Pytanie od czytelnika:
Przyjęliśmy osobę bezrobotną na 3-miesięczną praktykę. Na początku zapewniliśmy jej szkolenie w zakresie BHP. Właśnie zbliża się termin zakończenia praktyki. Podjęliśmy jednak wspólną decyzję o zawarciu z tą osobą umowy o pracę, która miałaby zacząć obowiązywać bezpośrednio po zakończeniu praktyki. W ramach stosunku pracy będzie ona świadczyła pracę na tym samym stanowisku i w tych samych warunkach, w jakich odbywała praktykę.
Czy w takiej sytuacji będziemy zwolnieni z obowiązku poddania tej osoby wstępnym szkoleniom BHP na zasadach art. 2373 § 2 KP?
Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 34 ustawy z dnia 20.04.2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U. z 2025 r. poz. 214) staż jest formą nabywania przez bezrobotnego umiejętności praktycznych do wykonywania pracy przez wykonywanie zadań w miejscu pracy bez nawiązania stosunku pracy z pracodawcą. Szczegóły związane z organizacją stażu określa rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 20.08.2009 r. w sprawie szczegółowych warunków odbywania stażu przez bezrobotnych (Dz.U. poz. 1160).
Staż odbywa się na podstawie umowy zawartej przez starostę z organizatorem stażu, według programu określonego w tej umowie. Do sfery obowiązków spoczywających na organizatorze stażu należy m.in. przeszkolenie bezrobotnego na zasadach przewidzianych dla pracowników w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy (zob. § 6 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia).
Skomentuj