Tragedia podczas prac leśnych

Traktorzysta poniósł śmierć podczas rozdrabniania gruntu leśnego pokrytego gałęziami i krzewami.

Do wypadku doszło w listopadzie 2013 r. podczas prowadzenia prac przy wycince drzew wraz z ich okrzesywaniem, a następnie dokonywania zrywki i przygotowania terenu pod zalesienie.

Prace wykonywała firma usług leśnych, w której poszkodowany zatrudniony był od 6 lat na stanowisku traktorzysta, kierowca – operator żurawia. Prowadzone były one z użyciem ciągnika rolniczego John Deere 4455 z automatyczną skrzynią biegów wraz z rozdrabniaczem bijakowym model ATILA ST 160 – 180 o masie 1780 kg posiadającego 32 bijaki o szerokości roboczej 170 cm. Prędkość obrotowa bijaków przy pracy wynosi około 1000 obr/min.

Pracownik czynności wykonywał sam, gdyż ze względu na duży rozrzut materiałów rozdrabnianych zabronione jest przebywanie w tym rejonie innych osób. Strefa zagrożenia przy pracy takim sprzętem wynosi minimum 70 metrów.

Podczas kolejnego przejazdu ciągnikiem i wykonywania pracy rozdrabniaczem bijakowym najprawdopodobniej gałąź młodego drzewka wbiła się w mechanizm zmiany biegów i nie pozwoliła na jego zmianę. Poszkodowany prawdopodobnie zatrzymał ruch ciągnika, ustawił dźwignię w pozycji neutralnej, wyszedł z kabiny pomimo, że silnik był uruchomiony i postanowił usunąć gałąź. Gdy próbował to zrobić spowodował zmianę pozycji dźwigni zmiany biegów i ciągnik zaczął jechać do przodu. Nagłe jego ruszenie spowodowało, że konstrukcja rozdrabniacza przewróciła poszkodowanego na ziemię. Jego nogi znalazły się pod rozdrabniaczem bijakowym, który uciął je i rozrzucił po podłożu. Ciągnik przejechał jeszcze około 90 metrów i zatrzymał się dopiero na rosnącym drzewie.

Poszkodowanego znalazł leśnik, który przyjechał na teren ścinki. W wyniku amputacji jednej kończyny na wysokości uda oraz drugiej na wysokości kolana nastąpiło wykrwawienie się i śmierć pracownika.

Zdaniem inspektora pracy z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Łodzi, przyczynami wypadku były:

  • dostanie się gałęzi grabowej w mechanizm zmiany biegów, co spowodowało jego blokadę,
  • wykonywanie przez poszkodowanego czynności polegających na usuwaniu awarii podczas włączonego silnika ciągnika z podłączonym do niego rozdrabniaczem bijakowym,
  • wejście poszkodowanego w strefę niebezpieczną maszyny tj. pomiędzy ciągnik i rozdrabniacz w czasie pracy silnika ciągnika i rozdrabniacza,
  • zlekceważenie zagrożenia,
  • nieprzestrzeganie przepisów instrukcji bhp na stanowisku kierowca ciągnika i rozdrabniacza bijakowego („zabrania się wykonywania jakichkolwiek prac na rozdrabniaczu przy uruchomionym silniku ciągnika rolniczego”).

W zakładzie nie ustalono wykazu prac szczególnie niebezpiecznych oraz nie opracowano wymagań bezpieczeństwa przy ich wykonywaniu.

W wyniku kontroli inspektor pracy wydał nakaz na piśmie zawierający 3 decyzje.

Źródło:

http://www.pip.gov.pl

Skomentuj