Ułatwienia do podjęcia pracy przez niepełnosprawnych

Ułatwienia do podjęcia pracy przez niepełnosprawnych

Rozpoczynamy testowanie nowego modelu rehabilitacji, która pomoże osobom niepełnosprawnym podjąć zatrudnienie – powiedziała PAP prezes PFRON Marlena Maląg.

W ramach projektu w specjalnych ośrodkach prowadzone będą m.in. zajęcia rehabilitacyjne, spotkania z psychologami oraz szkolenia zawodowe.

PFRON uruchomia projekt, który ma na celu wprowadzenie w Polsce innowacyjnej metody rehabilitacji kompleksowej osób niepełnosprawnych. Ma on ułatwić podjęcie pracy lub powrót do niej osobom, które wskutek doznanego urazu, schorzenia lub niepełnosprawności nie mogą kontynuować lub podejmować aktywności zawodowej i społecznej.

W czerwcu tego roku PFRON podpisał umowy z czterema Ośrodkami Rehabilitacji Kompleksowej, które w ramach pilotażu, w ciągu trzech lat obejmą wsparciem 600 osób niepełnosprawnych z różnych regionów Polski.

Jak powiedziała w rozmowie z PAP prezes PFRON, nowy model rehabilitacji kompleksowej zakłada łączenie wszystkich możliwych działań, których rezultatem będzie powrót osób niepełnosprawnych na rynek pracy oraz do aktywnego życia.

Maląg zwróciła uwagę, że dzisiaj wiele osób, które w wyniku wypadku utraciły sprawność, pozostaje w domu i nie wraca do pracy. "Wpływ na to ma wiele czynników związanych z rehabilitacją medyczną, ale również z sytuacją psychospołeczną, z poczuciem lęku, brakiem wsparcia czy brakiem możliwości skorzystania z dobrego poradnictwa zawodowego w regionie, w którym dana osoba mieszka" - wskazała prezes PFRON.

Wyjaśniła, że uczestnicy projektu otrzymają pełne wsparcie z zakresu rehabilitacji medycznej, zawodowej i psychospołecznej. "Realizacja programu rehabilitacji będzie indywidualnie dostosowana do potrzeb danej osoby" - zapewniła Maląg.

Osoby niepełnosprawne będą mogły korzystać z pobytu stałego w czterech ośrodkach lub dojeżdżać na zajęcia. Na etapie pilotażu rehabilitacja kompleksowa będzie realizowana w: Wągrowcu, Ustroniu, Grębiszewie i Nałęczowie. "Wybór miejsc jest nieprzypadkowy – zależało nam, aby równy dostęp do placówek mieli mieszkańcy wszystkich polskich województw" - podkreśliła Maląg.

Rehabilitację rozpocznie dokładna ocena przez specjalistów – lekarzy, psychologów, fizjoterapeutów, doradców zawodowych i pośredników pracy – stanu zdrowia potencjalnych uczestników, ich kondycji psychicznej oraz możliwości rozwoju zawodowego. Na tej podstawie przygotowany zostanie indywidualny program rehabilitacji dostosowany do potrzeb i możliwości danej osoby.

W ramach wsparcia zawodowego uczestnicy otrzymają pomoc doradcy oraz pośrednika pracy w wyborze nowego zawodu – dopasowanego do zainteresowań i obecnych możliwości uczestnika oraz cieszącego się zainteresowaniem pracodawców. W ramach szkoleń ma być także realizowana współpraca z pracodawcami z danego regionu.

Skomentuj