Uchylenie obowiązku wypłacania odprawy pieniężnej pracownikowi powołanemu do terytorialnej służby wojskowej
Zgodnie z treścią dotychczas obowiązującego art. 306 ust. 2 ustawy z dnia 11.03.2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz.U. z 2024 r. poz. 248 ze zm.) – dalej: „ObrOjcU”, pracownik powołany do terytorialnej służby wojskowej otrzymuje od pracodawcy odprawę w wysokości dwutygodniowego wynagrodzenia obliczonego według zasad określonych dla ustalania ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy. Odprawa nie przysługuje w razie ponownego powołania do tej samej służby. W dniu 12.11.2024 r. weszła w życie ustawa o zmianie niektórych ustaw w celu wsparcia przedsiębiorców zatrudniających żołnierzy Obrony Terytorialnej lub żołnierzy Aktywnej Rezerwy (Dz.U. z 2024 r. poz. 1585) – dalej: „Nowela”, która m.in. uchyliła art. 306 ust. 2 ustawy o obronie Ojczyzny.
W poprzednim stanie prawnym, na podstawie art. 125 ustawy z dnia 21.11.1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. z 2021 r. poz. 372 ze zm.), prawo do odprawy w wysokości dwutygodniowego wynagrodzenia obliczonego według zasad określonych dla ustalania ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy przysługiwało pracownikowi powołanemu do zasadniczej służby wojskowej, okresowej służby wojskowej lub terytorialnej służby wojskowej. Odprawa ta nie przysługiwała w razie ponownego powołania do tej samej służby.
Przywołana ustawa została jednak uchylona i z dniem 23.04.2022 r. zastąpiona przez ObrOjcU, która w art. 306 ust. 2 przewidywała prawo do omawianej odprawy wyłącznie pracownikom powołanym po raz pierwszy do terytorialnej służby wojskowej. Tym samym, z chwilą wejścia w życie ObrOjcU prawa do odprawy nie mieli już pracownicy powołani do pełnienia innych rodzajów służby wojskowej.
Skomentuj