Urlop w świadectwie pracy pracownika zatrudnionego na część etatu
W świadectwie pracy wskazuje się m.in. informację dotyczące urlopu wypoczynkowego. Jak w świadectwie pracy prawidłowo określić liczbę dni i godzin niewykorzystanego urlopu wypoczynkowego pracownika zatrudnionego na część etatu?
Pytanie czytelnika:
Z dniem 31.08.2024 r. dobiegnie końca okres obowiązywania umowy o pracę jednego z naszych pracowników. Świadczył on u nas pracę ponad 3 lata w wymiarze 1/2 etatu. Pracował od poniedziałku do piątku po 4 godziny dziennie.
Pracownik ten ma już ponad 10-letni staż pracy. Urlop wypoczynkowy za lata ubiegłe w pełni wykorzystał, natomiast w roku obecnym przebywał dwukrotnie na urlopie wypoczynkowym w okresach: 4-13.03. (8 dni) oraz 19-30.08. (10 dni). Nie korzystał z urlopu na żądanie.
Z naszych wyliczeń wynika, że za 2024 r. uzyskał prawo do 9 dni urlopu wypoczynkowego, co przekłada się na 72 godziny (9 dni x 8 godzin = 72 godziny).
W jaki sposób odnotować mu w świadectwie pracy liczbę dni i godzin wykorzystanego urlopu wypoczynkowego? Czy z uwagi na fakt, że faktycznie był nieobecny w pracy z powodu urlopu przez 18 dni (18 x 4 godziny) zapis powinien brzmieć: „wykorzystał 18 dni (72 godziny) urlopu wypoczynkowego”, czy też „wykorzystał 9 dni (72 godziny) urlopu wypoczynkowego”?
Przepis art. 154 § 1 KP określa roczny wymiar urlopu wypoczynkowego, który w zależności od stażu pracy wynosi odpowiednio 20 dni dla pracownika zatrudnionego krócej niż 10 lat oraz 26 dni dla pracownika zatrudnionego powyżej 10 lat. Regulacja ta odnosi się wprost do pracowników zatrudnionych w pełnym wymiarze czasu pracy (na całym etacie). Natomiast ilość dni urlopu wypoczynkowego pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy ustala się w sposób proporcjonalny do wymiaru etatu, na którym pracownik został zatrudniony (zob. art. 154 § 2 KP).
Skomentuj