
Uznawanie kwalifikacji zawodowych zdobytych za granicą w Polsce
Głównym założeniem systemu uznawania kwalifikacji zawodowych jest umożliwienie obywatelom państw członkowskich UE, EOG i Szwajcarii uznanie kwalifikacji do wykonywania zawodu regulowanego w państwie członkowskim innym niż to, w którym uzyskali kwalifikacje zawodowe. W poniższym tekście poruszane są tematy: jak uzyskać uznanie kwalifikacji zawodowych uzyskanych w państwach UE lub w innych państwach, czym są usługi transgraniczne oraz które zawody otrzymują automatyczne uznanie kwalifikacji.
System uznawania kwalifikacji zawodowych, które zostały uzyskane w państwie członkowskim UE, EOG lub w Szwajcarii regulowany jest głównie przez Dyrektywę 2005/36/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 7 września 2005 w sprawie uznawania kwalifikacji zawodowych. Akt ten daje możliwość obywatelom UE oraz EFTA wykonywanie zawodu regulowanego w innym państwie członkowskim niż to, w którym uzyskali uprawnienia zawodowe.
Dyrektywa, o której mowa została wdrożona do polskiego prawa za pomocą Ustawy z dnia 22 grudnia 2015 r. o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej.
Skomentuj