W Łodzi powstanie Międzynarodowe Centrum Badawcze Czasu Pracy
W Łodzi powstanie Międzynarodowe Centrum Badawcze Czasu Pracy, dostarczające przedsiębiorcom praktycznej wiedzy, wynikającej z badań nad czasem pracy w firmach produkcyjnych – poinformowała w środę firma doradcza Déhora, która ma zamiar otworzyć ten ośrodek.
Wywodząca się z Holandii Déhora to międzynarodowa firma doradcza wyspecjalizowana w kompleksowym wsparciu firm, działających w oparciu o zmianowość i nieregularność systemu pracy, w planowaniu czasu pracy ich pracowników oraz w zarządzaniu zasobami ludzkimi. Uruchamiane przez nią w Łodzi Międzynarodowe Centrum Badawcze Czasu Pracy będzie prowadzić badania nad czasem pracy w przedsiębiorstwach produkcyjnych.
Pierwszym projektem, jaki zostanie zrealizowany w łódzkim ośrodku, ma być raport „Czas pracy w czasie pandemii. Nowe wyzwania, nowe rozwiązania”.
„Chcemy, aby aspekty związane z pracą nieregularną, zdrowiem pracowników zmianowych, jak i oddziaływaniem społecznym pracy nocnej i zmianowej, były jak najszerzej rozpoznane i zbadane. Społeczeństwo, w wyniku bardzo radykalnych zmian wywołanych pandemią wirusa COVID-19, zostało zmuszone do zmiany trybu czasu pracy i podejścia do niego” – wyjaśnił dyrektor zarządzający Déhora Polska Łukasz Chodkowski.
Firma definiuje w swoim komunikacie pojęcie planowania czasu pracy jako „znalezienie optymalnej równowagi między ilością pracy do wykonania, a dostępnością zróżnicowanego jakościowo personelu”. Brak tej równowagi – według jej ekspertów – prowadzi m.in. do nadgodzin, przestojów, utraty motywacji i satysfakcji z pracy oraz nadmiernego angażowania pracowników tymczasowych.
Intencją Centrum Badawczego Czasu Pracy w Łodzi ma być badanie firm pod kątem ich gotowości do zmian. Według specjalistów z firmy Déhora, w przedsiębiorstwach zmianowych i firmach produkcyjnych podejście do czasu pracy w zasadzie nie zmieniło się od lat 60. ubiegłego wieku, zaś innowacje w tym aspekcie dotyczą jedynie przestawienia się z planowania na papierze czy w aplikacji Excel na nowoczesne systemy IT.
Firma specjalizuje się m.in. we wdrażaniu w przedsiębiorstwach innowacyjnej usługi self-rostering, czyli samodzielnego i indywidualnego planowania harmonogramu czasu pracy przez pracownika. Déhora ma na koncie współpracę z ponad 1,5 tys. firm z całego świata, a jej doświadczenie poparte jest badaniami naukowymi własnego działu badawczego, zajmującego się medycyną pracy i zagadnieniami wpływu zmianowego czasu pracy na zdrowie i życie pracowników.
Skomentuj