W MSWiA uroczyste powołanie 16 wojewódzkich koordynatorów ds. OSP

Wiceszef MSWiA Maciej Wąsik i komendant główny Państwowej Straży Pożarnej gen. brygadier Andrzej Bartkowiak wręczyli w środę szesnastu strażakom powołania na wojewódzkich koordynatorów do spraw Ochotniczych Straży Pożarnych. Współpraca pomiędzy PSP i OSP to wielka sprawa – podkreślił Wąsik.

Powołanie koordynatorów, w randze zastępcy komendanta wojewódzkiego, wynika z ustawy o OSP, która weszła w życie w tym roku. „W każdym województwie będzie zastępca komendanta PSP, który będzie dbał o współpracę z OSP” – podkreślił na uroczystości wiceszef MSWiA.

„Będzie także dbał, żeby sprzęt, który kupujemy i wysyłamy do Ochotniczych Straży Pożarnych, trafiał w jak najlepsze ręce. Będzie dbał o to, żeby OSP rozwijały się, żeby współpraca między komendami powiatowymi a OSP był wzorowa” – dodał.

Wąsik zaznaczył, że Polska ma unikalny system ochrony przeciwpożarowej i zarządzania kryzysowego, ponieważ oparty jest zarówno na służbie zawodowej, jak i na służbie ochotniczej. Jak dodał, rocznie 200 tysięcy razy na miejscu zdarzenia pierwsi są właśnie strażacy ochotnicy.

Ta współpraca to jest wielka sprawa” – podkreślił wiceminister. „Musimy dbać o tę współpracę, musimy dbać o rozwój zarówno Państwowej Straży Pożarnej, jak i Ochotniczej Straży Pożarnej” – podkreślił.

Wiceszef MSWiA zwrócił się też do powołanych koordynatorów ds. OSP. „Jestem przekonany, że będziecie w każdym powiecie, w każdej gminie i niemal w każdej OSP, żeby usłyszeć o problemach, porozmawiać z druhami, żeby dowiedzieć się, w jakim kierunku powinniśmy iść. To ważna funkcja i niezwykle zaszczytna” – powiedział.

Komendant główny PSP, podczas wystąpienia na uroczystości, podkreślał znaczenie ustawy o OSP. „Ustawa o OSP to ziszczenie marzeń wielu pokoleń strażackich. 150 lat i więcej ochotniczej służby i jest ustawa – bardzo się cieszymy, że to się stało w roku jubileuszu 30-lecia powołania PSP, bo te dwa filary są bardzo istotne do tego, żeby Polska była bezpieczna” – podkreślił gen. brygadier Bartkowiak.

Szef PSP także zwrócił się do koordynatorów. „Patrzę na was spojrzeniem dość poważnym: zależy mi na tym, żebyście byli wszędzie tam, gdzie będziecie potrzebni, dlatego musicie być w stałym kontakcie ze wszystkimi druhami. Macie rozwiązywać wszystkie ich problemy, macie być na styku samorządu i OSP” – stwierdził komendant.

„To jest fenomenalny moment, żeby podziękować, bo miesiąc maj to miesiąc strażacki. Dziękuję wszystkim druhnom, druhom i pracownikom cywilnym ochrony przeciwpożarowej za ich służbę każdego dnia” – powiedział. „Niech św. Florian nas prowadzi!” – dodał Bartkowiak.

Koordynatorami ds. OSP zostali: mł. bryg. Michał Pięta z dolnośląskiej Komendy Wojewódzkiej PSP, st. bryg. Marek Rusoń z kujawsko-pomorskiej KW PSP, st. bryg. Mirosław Bury z lubelskiej KW PSP, bryg. Maciej Iwko z lubuskiej KW PSP, st. bryg Paweł Malinowski z łódzkiej KW PSP, st. bryg. Mariusz Łaciak z małopolskiej KW PSP, st. bryg. Tomasz Cybul z mazowieckiej KW PSP, bryg. Dariusz Gieroń z opolskiej KW PSP, st. bryg. Janusz Jabłoński z podkarpackiej KW PSP, st. bryg. Paweł Piotr Ostrowski z podlaskiej KW PSP, bryg. Wojciech Berent z pomorskiej KW PSP, st. bryg. Rafał Świerczek ze śląskiej KW PSP, st. bryg. Sławomir Karwat ze świętokrzyskiej KW PSP, st. bryg. Tomasz Ostrowski z warmińsko-mazurskiej KW PSP, bryg. Tomasz Grelak z wielkopolskiej KW PSP oraz st. bryg. Marek Popławski z zachodniopomorskiej KW PSP.

Skomentuj