We wrześniu decyzja ws. wzrostu pensji minimalnej

We wrześniu decyzja ws. ewentualnego podniesienia pensji minimalnej; nie wykluczam korekty w tym obszarze, czekamy na opinie Rady Dialogu Społecznego – powiedział w premier Mateusz Morawiecki.

Proponowana przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wysokość minimalnego wynagrodzenia w 2020 r. to 2450 zł brutto. Obecna płaca minimalna brutto wynosi 2250 zł.

Premier w wywiadzie dla Money.pl był pytany, czy pensja minimalna nie mogłaby zostać podniesiona do równych 2500 zł brutto. Morawiecki odpowiedział, że toczy się dyskusja ze związkiem zawodowym „Solidarność”, a także dyskusje na forum rządu. „W ramach Ministerstwa Finansów patrzymy, co jest możliwe” – powiedział Morawiecki.

Zaznaczył jednak, że podniesienie pensji minimalnej oznacza wzrost wydatków budżetowych w niektórych obszarach. „Ta kwestia pozostaje jeszcze otwarta, na razie czekamy na opinię Rady Dialogu Społecznego” – powiedział premier.

Dopytywany, czy jest raczej na „tak”, czy raczej na „nie” w kwestii podniesienia pensji minimalnej, odparł: „nie wykluczam pewnej jeszcze dalszej korekty w tym obszarze”. Wyjaśnił, że chodzi o korektę „w górę”.

Na pytanie, kiedy możemy poznać ostateczną decyzję odpowiedział, że we wrześniu.

Skomentuj