
Wezwanie do sądu w charakterze świadka w sprawie przeciwko pracodawcy a podróż służbowa
Czy wyjazd pracownika do sądu w charakterze świadka w sprawie przeciwko pracodawcy należy potraktować jak wyjazd służbowy, delegację?
Pytanie od czytelnika:
Nasz były pracownik pozwał naszego pracodawcę. W charakterze świadka na rozprawę zostali wezwani dwaj inni pracownicy nadal pracujący w naszej firmie. Sąd, przed którym odbędzie się rozprawa znajduje się w innej miejscowości niż siedziba naszej firmy.
Czy taki wyjazd na rozprawę dla wezwanych do stawiennictwa na nią pracowników będzie podróżą służbową i czy tym samym przysługuje im od pracodawcy zwrot wynikających z tego faktu diet i innych należności, np. kosztów dojazdu itp.?
Definicję podróży służbowej zawiera art. 775 § 1 kodeksu pracy (dalej: KP). Zgodnie z jego treścią, polega ona na wykonywaniu zadania określonego przez pracodawcę poza miejscowością, w której znajduje się stałe miejsce pracy pracownika, w terminie i miejscu określonych w poleceniu wyjazdu służbowego.
Abyśmy na tle tak sformułowanej definicji mogli mówić o podróży służbowej muszą kumulatywnie wystąpić 3 następujące przesłanki:
- nastąpił wyjazd pracownika poza miejscowość, w której znajduje się siedziba pracodawcy lub inne stałe miejsce pracy pracownika (np. oddział),
- wyjazd odbył się na polecenie pracodawcy lub innego przełożonego,
- celem wyjazdu było wykonanie zadania wyznaczonego przez pracodawcę lub innego przełożonego.
Skomentuj