Wpływ usprawiedliwionej nieobecności na czasookres wykonywania pracy na innym stanowisku

Czy usprawiedliwiona nieobecność pracownika w trakcie czasowego powierzenia mu innej pracy przez pracodawcę, wpływa na długość okresu jej wykonywania?

Mój pracodawca dość często powierza pracownikom naszej firmy inną pracę na zasadach art. 42 § 4 KP. Wszystko odbywa się formalnie na piśmie, w którym dany pracownik informowany jest o okresie wykonywania innej pracy ze wskazaniem powierzanego na ten czas stanowiska.

W zeszłym roku również i mnie pracodawca powierzył w ten sposób inną pracę na okres 3 miesięcy. W trakcie tego okresu przebywałem na 14-dniowym urlopie wypoczynkowym i 10-dniowym zwolnieniu lekarskim. W czasie trwania każdej z tych nieobecności pracodawca zawiesił bieg 3 miesięcznego okresu powierzenia innej pracy.

Czy takie działanie jest zgodne z art. 42 § 4 KP, w którym przecież nie ma mowy o tego typu zawieszeniu biegu omawianego okresu?

Co do zasady pracodawca zobowiązany jest zatrudniać pracownika na stanowisku wskazanym w treści zawartej umowy o pracę. Jakakolwiek zmiana w tym zakresie wymaga zawarcia porozumienia zmieniającego, bądź dokonania wypowiedzenia zmieniającego na zasadach określonych w art. 42 § 1-3 KP.

Aby zobaczyć cały artykuł, wykup abonament oraz zaloguj się.

Mam już konto - zaloguj się

Nie jesteś jeszcze Użytkownikiem Portalu Asystent BHP?

Już teraz poznaj Asystent BHP Portal i zacznij SLOW WORK – pracę we właściwym tempie

    • bez pośpiechu,
    • bez ciągłego błądzenia w gąszczu regulacji prawnych,
    • bez błędów w interpretacji przepisów,
    • bez obawy o aktualizację dokumentów i przekazywanych treści,

a zyskasz CZAS dla siebie i dla Tych, na których Ci zależy!

Nasze ceny

WYBIERZ NAJLEPSZĄ OPCJĘ

lll

MIESIĄC

40 ZŁ

mmm

KWARTAŁ

110 ZŁ

Bestseller

ROK

365 ZŁ

CO ZAWIERA PORTAL

blank

Przydatne narzędzia

blank

Zawsze aktualne

blank

Baza wiedzy

Skomentuj