Wymiar urlopu na żądanie u następnego pracodawcy

Czy urlop na żądanie przechodzi do następnego pracodawcy?

U mojego poprzedniego pracodawcy byłem zatrudniony ponad 4 lata. Rozwiązałem zawartą z nim umowę o pracę za wypowiedzeniem ze skutkiem na dzień 30 października br., aby podjąć zatrudnienie u obecnego pracodawcy od 1 listopada br. Posiadam ponad 10-letni staż pracy. Podobnie jak u poprzedniego, tak i u obecnego pracodawcy jestem zatrudniony na pełnym etacie.

Będąc zatrudnionym u poprzedniego pracodawcy w okresie od 1 stycznia do 30 października nabyłem prawo do 22 dni urlopu wypoczynkowego. Część z tych dni wykorzystałem w naturze, za pozostałe dni niewykorzystanego w ten sposób urlopu pracodawca wypłacił mi ekwiwalent pieniężny. Nie korzystałem z urlopu na żądanie.

Moje pytanie dotyczy właśnie urlopu na żądanie. Za okres zatrudnienia  u obecnego pracodawcy nabędę prawo do 4 dni urlopu wypoczynkowego. Uważam, że skoro u poprzedniego pracodawcy nie wykorzystałem ani jednego dnia w trybie na żądanie to wszystkie 4 dni tego urlopu przechodzą do obecnego pracodawcy.

Tymczasem w kadrach usłyszałem, że w przypadku zmiany pracodawcy w trakcie tego samego roku kalendarzowego wymiar należnego urlopu na żądanie ulega proporcjonalnemu przeliczeniu do okresu przepracowanego, w związku z tym należy mi się 1 dzień urlopu na żądanie.

Czy taka interpretacja przepisów jest właściwa?

W myśl art. 1672 Kodeksu pracy (dalej: KP), pracodawca jest obowiązany udzielić na żądanie pracownika i w terminie przez niego wskazanym nie więcej niż 4 dni urlopu wypoczynkowego w każdym roku kalendarzowym. Urlop udzielany w trybie „na żądanie” nie jest dodatkowym urlopem wypoczynkowym, lecz stanowi część całorocznej puli urlopu wypoczynkowego, która może zostać wykorzystana w tym szczególnym trybie. Ta część urlopu wypoczynkowego została pozostawiona do samodzielniej dyspozycji pracownika, w związku z tym nie jest ujmowana w planie urlopów i nie wymaga uzgadniania z pracodawcą w zakresie terminu wykorzystania (art. 163 § 1 i 11 KP). W orzecznictwie przyjmuje się, że odmowa udzielenia urlopu zgodnie z żądaniem pracownika możliwa jest wyłącznie w ekstremalnie wyjątkowych sytuacjach (por. m.in. wyrok Sądu Najwyższego z 22.11.2018 r., II PK 199/17).

Aby zobaczyć cały artykuł, wykup abonament oraz zaloguj się.

Mam już konto - zaloguj się

Nie jesteś jeszcze Użytkownikiem Portalu Asystent BHP?

Już teraz poznaj Asystent BHP Portal i zacznij SLOW WORK – pracę we właściwym tempie

    • bez pośpiechu,
    • bez ciągłego błądzenia w gąszczu regulacji prawnych,
    • bez błędów w interpretacji przepisów,
    • bez obawy o aktualizację dokumentów i przekazywanych treści,

a zyskasz CZAS dla siebie i dla Tych, na których Ci zależy!

Nasze ceny

WYBIERZ NAJLEPSZĄ OPCJĘ

lll

MIESIĄC

75 ZŁ

mmm

KWARTAŁ

190 ZŁ

Bestseller

ROK

665 ZŁ

CO ZAWIERA PORTAL

Przydatne narzędzia

blank

Zawsze aktualne

blank

Baza wiedzy

Skomentuj