Wypadek ucznia w szkole – zasady postępowania

Wypadki uczniów w szkole zdarzają się niestety dość często, dlatego należy wiedzieć jakie działania należy podjąć, gdy dojdzie do takiego zdarzenia.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pobytu uczniów w szkole należy przede wszystkim do dyrektora szkoły. Jest on odpowiedzialny m.in. za zapewnienie profesjonalnych działań pracowników szkoły, gwarantujących uczniowi poszkodowanemu w wypadku w szkole należytą opiekę i niezbędną pomoc.

Wypadek ucznia jest to nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło w czasie pozostawania ucznia pod opieką szkoły: na terenie szkoły lub poza jej terenem (w trakcie wycieczki lub wyjścia pod opieką nauczycieli).

Schemat postępowaniu przy wypadku ucznia

  1. Udzielenie poszkodowanemu pierwszej pomocy przedmedycznej

Pracownik szkoły, który otrzymał wiadomość o wypadku ucznia, niezwłocznie zapewnia poszkodowanemu opiekę, w szczególności sprowadzając fachową pomoc medyczną, a w miarę możliwości udzielając poszkodowanemu pierwszej pomocy. Udzielenie pierwszej pomocy w wypadkach jest prawnym obowiązkiem każdego pracownika szkoły. Jej nieudzielenie, szczególnie przez osobę odpowiedzialną za bezpieczeństwo ucznia, skutkuje sankcją karną. Gdy do wypadku ucznia dochodzi podczas lekcji nauczyciel przerywa ją, wyprowadzając uczniów z miejsca zagrożenia – jeżeli warunki w miejscu, w którym prowadzone są zajęcia, stwarzają nadal zagrożenie dla bezpieczeństwa uczniów. Pracownik zobowiązany jest do niezwłocznego powiadomienia dyrektora szkoły o sytuacji.

  1. Obowiązek powiadamiania i zabezpieczenia miejsca zdarzenia

O każdym wypadku zawiadamia się niezwłocznie: rodziców/opiekunów prawnych poszkodowanego, pracownika szkoły odpowiedzialnego za bezpieczeństwo i higienę pracy, społecznego inspektora pracy, organ prowadzący szkołę lub placówkę oraz radę rodziców.
O wypadku śmiertelnym, ciężkim i zbiorowym zawiadamia się niezwłocznie prokuratora.
O wypadku, do którego doszło w wyniku zatrucia, zawiadamia się niezwłocznie państwowego inspektora sanitarnego. Zawiadomienia dokonuje dyrektor lub upoważniony przez niego pracownik szkoły. Fakt ten powiadamiający dokumentuje w sposób ustalony w danej szkole (podając datę i godzinę powiadomienia rodziców/opiekunów prawnych ucznia o wypadku). W niegroźnych przypadkach (brak wyraźnych obrażeń – np. widoczne tylko lekkie zaczerwienienie, zadrapanie, lekkie skaleczenie), po udzieleniu pierwszej pomocy poszkodowanemu uczniowi, nauczyciel/wychowawca ustala potrzebę wezwania pogotowia ratunkowego oraz potrzebę wcześniejszego przyjścia rodzica/ opiekuna prawnego i godzinę odbioru dziecka ze szkoły w dniu zdarzenia.

W przypadku wezwania pogotowia ratunkowego w szkole powinni przebywać powiadomieni przez szkołę rodzice. Jeżeli lekarz stwierdzi konieczność hospitalizacji, rodzice jadą razem z dzieckiem do szpitala. Jeżeli rodzice nie dotarli do szkoły przed odjazdem karetki pogotowia (ciężki wypadek, osoba wymagająca natychmiastowej pomocy), razem z dzieckiem jedzie do szpitala dyrektor lub pracownik wskazany przez dyrektora szkoły. Informację o powyższych ustaleniach przekazuje się rodzicom/opiekunom prawnym ucznia oraz dokumentuje. W każdym przypadku, gdy widoczne są obrażenia, urazy, niepokojące objawy, dyrektor lub upoważniona osoba wzywa pogotowie ratunkowe. Jeżeli wypadek został spowodowany niesprawnością techniczną pomieszczenia lub urządzeń, należy zabezpieczyć je nienaruszone do momentu pojawienia się odpowiednich służb. Dyrektor zabezpiecza je do czasu dokonania oględzin lub wykonania szkicu przez zespół powypadkowy. Jeżeli wypadek zdarzył się w czasie wyjścia, imprezy organizowanej poza terenem szkoły, wszystkie stosowne decyzje podejmuje opiekun grupy/kierownik wycieczki i odpowiada za nie oraz powiadamia właściwe służby (pogotowie, policję itp.). Do czasu rozpoczęcia pracy przez zespół powypadkowy dyrektor zabezpiecza miejsce wypadku w sposób wykluczający dopuszczenie osób niepowołanych. Jeżeli czynności związanych z zabezpieczeniem miejsca wypadku nie może wykonać dyrektor, wykonuje je upoważniony przez dyrektora pracownik szkoły.

  1. Zespół powypadkowy

 Dyrektor szkoły powołuje zespół powypadkowy. W jego skład wchodzi z zasady pracownik odpowiedzialny za bezpieczeństwo i higienę pracy oraz społeczny inspektor pracy. Jeżeli z jakichkolwiek powodów nie jest możliwy udział w pracach zespołu jednej z osób – dyrektor powołuje w jej miejsce innego pracownika szkoły lub placówki przeszkolonego w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Jeżeli w działaniach zespołu nie mogą uczestniczyć ani pracownik służby bezpieczeństwa i higieny pracy, ani społeczny inspektor pracy, w skład zespołu wchodzi dyrektor oraz pracownik szkoły przeszkolony w zakresie bhp. W działaniach zespołu może uczestniczyć przedstawiciel organu prowadzącego, kuratora oświaty lub rady rodziców. Przewodniczącym zespołu jest pracownik odpowiedzialny za bhp w szkole, a jeżeli nie ma go w składzie zespołu – społeczny inspektor pracy. Jeżeli w zespole nie ma ani pracownika służby bhp, ani społecznego inspektora pracy, przewodniczącego zespołu spośród pracowników szkoły wyznacza dyrektor.

  1. Postępowanie powypadkowe

Zespół powypadkowy:

  • przeprowadza postępowanie powypadkowe i sporządza dokumentację powypadkową;
  • powiadamia rodziców/ opiekunów prawnych o wypadku i wzywa ich do szkoły;
  • rozmawia z uczniem (w obecności rodzica/opiekuna prawnego lub wychowawcy/pedagoga/psychologa szkolnego) i sporządza protokół;
  • rozmawia ze świadkami wypadku i sporządza protokoły; jeżeli świadkami są uczniowie, rozmowa odbywa się w obecności wychowawcy lub pedagoga/psychologa szkolnego, a protokół odczytuje się w obecności ucznia – świadka – i jego rodziców/ opiekunów prawnych;
  • sporządza szkic lub fotografię miejsca wypadku;
  • uzyskuje pisemne oświadczenie nauczyciela, pod opieką którego uczeń przebywał w czasie, gdy zdarzył się wypadek;
  • uzyskuje opinię lekarską z opisem doznanych obrażeń i określeniem rodzaju wypadku;
  • protokół powypadkowy sporządza się w terminie 21 dni od dnia zakończenia postępowania powypadkowego i niezwłocznie doręcza osobom uprawnionym do zaznajomienia się z materiałami tego postępowania.

Przekroczenie 21-dniowego terminu może nastąpić w przypadku, gdy wystąpią uzasadnione przeszkody lub trudności uniemożliwiające sporządzenie protokołu w wyznaczonym terminie. W sprawach spornych rozstrzygające jest stanowisko przewodniczącego zespołu. Członek zespołu, który nie zgadza się ze stanowiskiem przewodniczącego, może zgłosić zdanie odrębne, które odnotowuje się w protokole powypadkowym. Jeżeli do treści protokołu powypadkowego nie zostały zgłoszone zastrzeżenia rodziców/opiekunów prawnych ucznia poszkodowanego, postępowanie powypadkowe uznaje się za zakończone. Protokół powypadkowy sporządza się w trzech egzemplarzach dla: poszkodowanego, szkoły, która przechowuje go w dokumentacji powypadkowej wypadku ucznia, oraz organu prowadzącego lub kuratora oświaty (na żądanie). Z treścią protokołu powypadkowego i innymi materiałami postępowania powypadkowego zaznajamia się poszkodowanego małoletniego i jego rodziców/opiekunów prawnych lub poszkodowanego pełnoletniego. Jeżeli poszkodowany pełnoletni zmarł lub nie pozwala mu na to stan zdrowia, z materiałami postępowania powypadkowego zaznajamia się jego rodziców/ opiekunów prawnych. Protokół powypadkowy doręcza się osobom uprawnionym do zaznajomienia się z materiałami postępowania powypadkowego.

  1. Składanie zastrzeżeń do protokołu powypadkowego

W ciągu 7 dni od dnia doręczenia protokołu powypadkowego osoby, którym go doręczono, mogą zgłosić zastrzeżenia do ustaleń protokołu (są o tym informowane podczas jego odbierania). Zastrzeżenia składa się przewodniczącemu zespołu ustnie lub na piśmie, a przewodniczący wpisuje je do protokołu. Zastrzeżenia mogą dotyczyć w szczególności: niewykorzystania wszystkich środków dowodowych niezbędnych dla ustalenia stanu faktycznego, sprzeczności istotnych ustaleń protokołu z zebranym materiałem dowodowym. Zastrzeżenia rozpatruje organ prowadzący szkołę. Po rozpatrzeniu zastrzeżeń organ prowadzący szkołę może: zlecić dotychczasowemu zespołowi powypadkowemu wyjaśnienie ustaleń protokołu lub przeprowadzenie określonych czynności dowodowych, powołać nowy zespół celem ponownego przeprowadzenia postępowania powypadkowego.

  1. Dokumentacja

Dyrektor szkoły prowadzi rejestr wypadków. Dyrektor wskazuje prawidłowe zachowania i odstępstwa od niniejszej procedury, informuje o wnioskach i podjętych działaniach profilaktyczny zmierzających do zapobiegania analogicznym wypadkom.

Podstawa prawna:

  1. Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2020 r. poz. 1327);
  2. Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r.- Prawo oświatowe (Dz. U. z 2020 r. poz. 910 i 1378);
  3. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz. U. z 2020 r. poz. 1166 i 1386).

Źródła pomocnicze:

  1. Poradnik – Bezpieczna szkoła. Zagrożenia i zalecane działania profilaktyczne w zakresie bezpieczeństwa fizycznego i cyfrowego uczniów. Wydanie: Ministerstwo Edukacji Narodowej, Warszawa 2020. Dostępny na stronie: https://www.gov.pl/web/edukacja

Komentarze (10)

M.

maj 26, 2022 at 2:05 PM Reply

Witam mam pytanie, odnosnie tego protokołu powypadkowego. W szkole dziecka pani stwierdzila, ze nie robi się nic takiego, oni jako szkola nic nie robią. Mam sie skontaktowac z ubezpieczycielem po skonczonym leczeniu. Dziecko uleglo wypadkowi w szkole.

paulina

cze 09, 2022 at 9:46 AM Reply

Wszędzie robi się to obowiązkowo, protokół wykonuje BHPowiec. Zgłoś prośbę o protokół na piśmie

Andrzej

lip 06, 2022 at 12:51 PM Reply

jaki jest termin na zakończenie / przeprowadzenie/ postepowania powypadkowego dot. wypadku ucznia, od którego liczy się 21 dni na sporządzenie protokołu

Ela

mar 03, 2023 at 8:38 AM Reply

Jeśli jest to wypadek, czyli jak ww. zostało napisane jest to nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło w czasie pozostawania ucznia pod opieką szkoły: na terenie szkoły lub poza jej terenem (w trakcie wycieczki lub wyjścia pod opieką nauczycieli) – to jak najbardziej szkoła wszczyna procedurę powypadkowa i co za tym idzie m.in. sporządza protokół powypadkowy.
Jednakże sam protokół nie jest Pani potrzeby do ubezpieczyciela. Protokół otrzymuje Pani ponieważ ma Pani prawo wniesienia zastrzeżeń w ciągu 7 dni od dnia jego otrzymania w razie kiedy nie zgadza się Pani z ustaleniami zapisanym w tymże protokole, itd.

JO

mar 14, 2023 at 12:07 AM Reply

Witam, moja córka miała wypadek w szkole. Kazali napisać córce zeznania do protokołu jej słowami, bez żadnych wymogów formalnych, tylko imię, nazwisko, opis zdarzenia i nic wiecej. Zaniosła go do szkoły, jednak dyrektor powiedział, że jest źle napisany, niezgodny z wymogami. Niestety zrobiłam też błąd w dacie i zeznania mojej córki zostały przepisane przez członków zespołu i kazano go podpisać córce. Jest ona niepełnosprawna umysłowo w stopniu lekkim i ufa nauczycielom, więc podpisała. Proszę o informację, jakie są wymagania co do protokołu pisanego przez poszkodowane dziecko, oraz co mogę z tym zrobić, że zeznania obciążające szkołę zostały sprytnie „wymazane” w piśmie wystawionym przez szkołę.

Leon

mar 14, 2023 at 8:11 AM Reply

W zeznaniu nie powinny znajdować się opinie ani interpretacje wydarzeń, a jedynie fakty.
Jeśli dyrektor uznał, że zeznanie twojej córki jest niezgodne z wymaganiami, powinien wyjaśnić, jakie dokładnie błędy zawiera i pomóc w poprawieniu treści. Zgodnie z prawem, osoba niepełnosprawna intelektualnie w stopniu lekkim ma prawo do wsparcia i pomocy w zrozumieniu sytuacji oraz przysługują jej pełne prawa obywatelskie, w tym prawo do wypowiedzenia się w kwestiach dotyczących jej samej.
W przypadku, gdy szkoła lub dyrektor popełnił błąd przy sporządzaniu protokołu, możesz złożyć odwołanie lub skargę do właściwych organów, np. do kuratorium oświaty. W odwołaniu lub skardze powinno się szczegółowo opisać zaistniałą sytuację i przedstawić swoje stanowisko. Możesz poprosić również o kopię protokołu szkolnego i zeznań świadków.
Ważne jest, aby w takiej sytuacji zachować spokój i nie ulegać presji ze strony szkoły. Pamiętaj, że twoje dziecko ma prawo do godnego traktowania i ochrony przed dyskryminacją.

Magdalena

mar 28, 2023 at 8:36 AM Reply

Proszę o podpowiedź moja córka skończyła lekcje o godzinie 13 po wyjściu ze szkoły czyli 13:15 przewróciła się na nieodśnieżonym i śliskim chodniku pod szkołą( cały czas była na terenie szkoły) poczym wrócila do szkoły i została wezwana karetka okazało się że złamała rękę , czy jest to liczone jako wypadek w szkole pomimo że o 13 była już po lekcjach ? i czy szkoła miała obowiązek sporządzenia protokołu BHP? Mina juz prawie 2 miesiące a ja nic nie dostałam . Dziękuję i pozdrawiam

Leon

mar 29, 2023 at 8:16 AM Reply

@Magdalena,
Według polskiego prawa, wypadki szkolne to zdarzenia, które mają miejsce w czasie lub w związku z uczestnictwem w zajęciach szkolnych lub pozalekcyjnych oraz podczas wychowawczych wyjść i imprez szkolnych. Z tego wynika, że wypadkiem szkolnym można uznać także wypadek, który miał miejsce na terenie szkoły, ale po zakończeniu lekcji, jeśli dziecko przebywało tam w związku z uczestnictwem w zajęciach pozalekcyjnych lub innymi aktywnościami organizowanymi przez szkołę.

W przypadku, gdy dziecko dozna urazu na terenie szkoły, powinien zostać sporządzony protokół BHP, który zawiera informacje na temat okoliczności wypadku oraz udzielonej pomocy. Szkoła powinna również poinformować rodziców lub opiekunów prawnego o zdarzeniu.

Zgodnie z powyższymi informacjami, wypadkiem szkolnym można uznać sytuację, o której Pani pisze, a zatem szkoła powinna sporządzić protokół BHP oraz powiadomić Panią o zdarzeniu. Warto skontaktować się z dyrekcją szkoły w celu wyjaśnienia tej sprawy i uzyskania odpowiednich informacji.

Anna

kw. 14, 2023 at 7:39 PM Reply

Witam,11-letni syn uległ wypadkowi w szkole.W trakcie lekcji WF poślizgnął się na mokrej podłodze,doznał poważnego wielodłamowego złamania w łokciu wymagającego hospitalizacji,operacji,wielotygodniowego gipsu.O wypadku poinformowała nas wychowawczyni włącznie z informacją że syn poslizgnął się na mokrej podłodze,

Wiemy że okna w sali gimnastycznej od pewnego czasu były nieszczelne,w czasie obfitych opadów przeciekały,stąd woda na podłodze.Wiemy również że dopiero po wypadku syna zajęto się tą sprawą i okna naprawiono.Pomijając pierwszy telefon szkoła od początku wypierała obciązający fakt i upierała się iż podłoga była przed lekcją wytarta do sucha.Z licznych relacji naszego dziecka i innych świadków oraz pierwszym info od nauczycielki jesteśmy pewnii że podłoga była mokra.Świadczy tez o tym siła uderzenia i skala obrażeń.Zgłaszaliśmy zastrzeżenia mailowo,rozmawialismy z dyrektorką w szkole,mieliśmy być zaproszeni na rozmowę ze specjalistą BHP,były to ustne ustalenia.Nie dotrzymano ich,żadnej rozmowy z nami ani z dzieckiem nie było.sporządzono protokół powypadkowy bez wzięcia pod uwagę wersji naszej i naszego dziecka.W protokole nie ma informacji o mokrej podłodze,jest za to zapis o braku świadków podczas gdy w czasie zdarzenia na sali było co najmniej trzech nauczycieli i dzieci z 2 klas.

Zastanawialismy się nad zgłoszeniem zastrzeżeń niestety zbyt długo,nie mieliśmy świadomości iż na złożenie takego zastrzeżenia mamy tylko 7 dni.Szkoła od początku w naszym odczuciu zachowywała się nieetycznie co jest podwójnie niezrozumiałe bo to przecież organ wychowaczy…..Jest ewidentnie winna wypadkowi a jej postawa skłania nas do powalczenia o jakieś odszkodowanie/zadoścuczynienie dla naszego dziecka..Czy mimo przekroczenia 7 dni od otrzymania protokołu powypadkowego możemy się jednak jeszcze odwołac?

Paweł

kw. 19, 2023 at 4:22 PM Reply

Mam pytanie, dziecko przewróciło się na lekcji wf. Nie uszkodziło się poważnie, ale wypadek był. Przy odbiorze protokołu panie nie poinformowały mnie o możliwości zgłoszenia uwag do protokołu ale wiem że napisane to jest na dole protokołu. Odebrałem na początku marca, a dopiero teraz wniosłem uwagi. Panie nie napisały z jaką data odebrałem, więc nie mają daty odbioru przeze mnie protokołu. Czy to muszą uwzględnić? Czy mogą stwierdzić że za późno wniosłem uwagi?

Skomentuj