Zachowajmy bezpieczeństwo przy porządkach świątecznych

Zachowajmy bezpieczeństwo przy porządkach świątecznych

Okres przedświątecznym jest czasem wzmożonej aktywności. Między sprzątaniem, gotowaniem, pieczeniem czy kupowaniem, nie zapomnijmy o zachowaniu bezpieczeństwa, zwłaszcza jeśli chodzi o prace porządkowe.

Wypadki w domu to zagrożenie, które dotyczy praktycznie każdego. Nasze zacisze domowe, w niektórych przypadkach może okazać się miejscem  niebezpiecznym dla nas, w dużej mierze zależy to od nas samych. Przede wszystkim należy zapobiegać i przewidywać. Źródłem wypadków w czterech ścianach jest zwykle nieuwaga. Czasami drobne elementy takie jak niezabezpieczone odpowiednio gniazdka, przewody elektryczne, niewłaściwie dobrana (zbyt śliska) posadzka czy chociażby kanty mebli mogą wpływać na nasze bezpieczeństwo. Powiedzenie, że „pośpiech jest złym doradcą” w tym temacie jest zdecydowanie adekwatne.

Do najczęstszych prac domowych możemy zaliczyć:

  • prace na drabinach np. wymiana firman, mycie okien, ścieranie kurzy z wyższych konstrukcji;
  • prace ze sprzętem potencjalnie niebezpiecznym np. z nożem;
  • prace ze sprzętem elektrycznym;
  • prace z substancjami chemicznymi;
  • prace w wymuszonych pozycjach.

Zagrożeniami, które mogą nam się przydarzyć podczas prac domowych to:

1.      Potknięcie i upadek na tym samym poziomie.

Przyczyną zagrożenia mogą być przede wszystkim śliskie i nierówne powierzchnie, znajdujące się na podłodze ciecze, wystające progi pomiędzy pomieszczeniami oraz w drzwiach wejściowych.

Poślizgnięcia i potknięcia są definiowane przez odmienny sposób, w jaki powodują obrażenia:

Poślizgnięcia - występują, gdy nie ma wystarczającej siły tarcia. Oznacza to brak przyczepności pomiędzy spodem obuwia a nawierzchnią dla ruchu pieszego, najczęściej powodowaną przez wodę, olej, inne ciecze, a czasami przez nieodpowiednie obuwie.

Potknięcia – są spowodowane, gdy stopa nagle uderza w obiekt na swojej drodze i nie może się poruszyć do przodu.  Zachwianie się lub upadek wynika z potknięcia się o przeszkodę.

W skutek poślizgnięcia czy potknięcia może dojść do złamania lub zwichnięcia kończyn, a niekiedy może się skończyć tylko na drobnym potłuczeniu czy siniaku. Niemniej jednak pamiętajmy, że środki używane do mycia i konserwacji podłóg oraz posadzek nie powinny zmniejszać przyczepności nawierzchni. Niewłaściwie zastosowany detergent może  spowodować zwiększenie zagrożenia. Aby sprzątanie było skuteczne detergent musi być zastosowany w odpowiednim stężeniu i być pozostawiony na posadzce przez czas określony przez jego producenta.

2.      Upadek na niższy poziom

Zagrożenie upadku na niższy poziom związane jest przede wszystkim z pracą z przenośną drabiną czy podestem (czyszczenie wysokich mebli, regałów, mycie okien). Zagrożenie pochodzi  ze strony niewłaściwie wykorzystywanego sprzętu do pracy domowej na wysokości do 1 m lub użytkowania sprzętu nieprzystosowanego do prac tego typu (stosowanie przypadkowego wyposażenia pomieszczeń – np. krzeseł). Ponadto do upadków może dojść także przy nieostrożnym schodzeniu ze schodów, czy przy wykonywaniu prac w pośpiechu.

Możliwymi skutkami upadków na niższym poziomie mogą być złamania, zwichnięcia, stłuczenia.

Odpowiednio dobrana drabina może być pomocna podczas domowych prac. Nie warto ryzykować upadku wspinając się na wszystko co akurat mamy „pod ręką”, najczęściej stołki i krzesła. W domu najlepiej sprawdzi się drabina aluminiowa, ponieważ jej konstrukcja jest mocna i lekka zarazem.

Skomentuj