
Zakres podmiotowy informacji o długości okresu przechowywania dokumentacji pracowniczej
Wydawanie informacji o okresie przechowywania akt pracowniczych jest istotnym elementem procesu zakończenia stosunku pracy. Wraz ze świadectwem pracy, pracodawca powinien przekazać byłemu pracownikowi tę informację. Czy jednak jest to obowiązkowe?
Pytanie od czytelnika:
Postanowiliśmy rozwiązać umowę o pracę z jednym z naszych pracowników z zachowaniem trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia, który upłynie z końcem obecnego roku kalendarzowego.
Pracownik ten był zatrudniony w naszej firmie nieprzerwanie od 1.03.2015 r. Początkowo na trzymiesięcznej umowie o pracę na okres próbny, a od 1.06.2015 r. do dziś na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony.
Czy wraz ze świadectwem pracy jesteśmy zobowiązani wydać temu pracownikowi informację o długości przechowywania dokumentacji pracowniczej, o której mowa w art. 946 KP?
Przywołany w zapytaniu przepis stanowi, że w przypadku rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy, pracodawca zobowiązany jest wydać pracownikowi wraz ze świadectwem pracy, sporządzoną w postaci papierowej lub elektronicznej informację o:
- okresie przechowywania dokumentacji pracowniczej dotyczącej ustającego stosunku pracy;
- przysługującym pracownikowi prawie do jej odbioru w terminie miesiąca kalendarzowego rozpoczynającego się w następnym dniu po upływie okresu przechowywania, tj. w 1-miesięcznym okresie trwającym od 1 do 31 stycznia roku następującego po zakończeniu 10-letniego okresu przechowywania;
- zniszczeniu przedmiotowej dokumentacji w przypadku jej nieodebrania w terminie wskazanym w pkt 2.
Skomentuj