Zaległe uprawnienia pracownicze na podstawie dokumentu przedłożonego z opóźnieniem
Uzupełnienie przez pracownika w trakcie zatrudnienia dokumentacji wykazującej staż pracy, rodzi po stronie pracodawcy obowiązek wyrównania pracownikowi m.in. dodatku stażowego czy ustalenia wymiaru urlopu wypoczynkowego, chyba, że doszło do przedawnienia roszczenia z tego tytułu.
Pytanie czytelnika:
W lutym 2024 roku, jeden z pracowników naszej firmy, zatrudniony u nas ponad 1 rok (obecnie na umowie o pracę na czas nieokreślony), doniósł świadectwo pracy dokumentujące nieco ponad 2-letni okres zatrudnienia u innego pracodawcy. Powodem, dla którego zrobił to dopiero teraz jest fakt, iż stosunek pracy z tym pracodawcą został rozwiązany w trybie natychmiastowym z jego winy, z powodu ciężkiego naruszenia obowiązków pracowniczych (art. 52 § 1 pkt 1 KP). Jak twierdzi ów pracownik, początkowo nie chciał przyznawać się do tego zatrudnienia ponieważ nie miał pewności jak zostanie to odebrane przez kierownictwo naszej firmy. Do tej pory utrzymywał, że był w tym czasie zatrudniony na umowach zlecenie, których nie przedstawił, gdyż okres zatrudnienia na tej podstawie nie rzutował na zakres uprawnień pracowniczych.
W naszej firmie płacony jest dodatek stażowy w wysokości 1% za każdy rok pracy w charakterze pracownika. Wliczane są wszystkie lata pracy, zarówno w naszej firmie, jak i poza nią. Zakładam, że z chwilą doniesienia tego świadectwa pracy powinniśmy mu zwiększyć o 2% dodatek stażowy. Czy jednak powinniśmy mu również wyrównać ten dodatek za ostatni rok jego pracy, tzn. od początku zatrudnienia?
Druga kwestia to wymiar urlopu wypoczynkowego. Pracownik ten jest absolwentem 5-letniego technikum. Po jego ukończeniu pracował 3 lata w zakładzie „X”, następnie 25-miesięcy w zakładzie „Y”, co udokumentował wspomnianym świadectwem pracy, po czym przypada okres zatrudnienia w naszej firmie trwający już 14-ty miesiąc.
Po zsumowaniu okresu nauki i okresów zatrudnienia wynika, że już w zeszłym roku (pracuje u nas od 1 stycznia) powinniśmy mu zapewnić 26 dni urlopu wypoczynkowego (od początku jest zatrudniony na pełnym etacie), a nie 20 dni, które z resztą już wykorzystał. Zakładam, że z chwilą udokumentowania dłuższego stażu pracy, za obecny rok kalendarzowy powinniśmy mu zapewnić 26 dni urlopu. Ale czy musimy również udzielić mu 6 dni urlopu za zeszły rok?
W myśl art. 22 § 1 pkt 6 Kodeksu Pracy (dalej: KP), już na etapie rekrutacji, pracodawca ma prawo żądać od osoby ubiegającej się o zatrudnienie (kandydata na pracownika) informacji na temat przebiegu dotychczasowego zatrudnienia. Udostępnienie pracodawcy tych informacji następuje w formie oświadczenia. W praktyce odbywa się to najczęściej za pośrednictwem kwestionariusza osobowego lub CV, w którym kandydat wymienia swoich dotychczasowych pracodawców i przepracowane u nich okresy zatrudnienia. Pracodawca może żądać udokumentowania tych informacji w zakresie niezbędnym do ich potwierdzenia, czyli może zażądać okazania świadectw pracy obejmujących przywołane przez kandydata na pracownika okresy zatrudnienia.
Skomentuj