Zaplanuj kiedy chcesz mieć wolne za 6 stycznia

Zaplanuj kiedy chcesz mieć wolne za 6 stycznia

Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, pracodawca ma obowiązek wyznaczyć dodatkowy dzień wolny za święto przypadające w sobotę.

W nadchodzącym 2018 r. tylko jedno święto wypada w sobotę – 6 stycznia święto Trzech Króli. Za ten dzień pracodawca ma obowiązek udzielić dodatkowego dnia wolnego.

Zgodnie z art. 130 § 2 Kodeksu pracy, każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela, obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin.

Zapis ten dotyczy pracowników wykonujących obowiązki wynikające ze stosunku pracy w 5 - dniowym tygodniu pracy, oznacza to, że są zatrudnieni w podstawowym systemie czasu pracy, tj. od poniedziałku do piątku po 8 godzin.

Pracownikowi nie przysługuje prawo do dodatkowego dnia wolnego, gdy święto wypada w niedzielę, jeżeli jest ona dla niego zarówno dniem wolnym od pracy, jak o pracującym.

Przepisy prawa pracy nie regulują sposobu ustalania terminu odbioru dnia wolnego udzielonego w zamian za święto przypadające w sobotę. Pracodawca może samodzielnie zdecydować, który dzień będzie dniem wolnym. Ustalenie tego dnia może odbyć się za porozumieniem z pracownikami. Należy jednak pamiętać, że ten dzień powinien być udzielony w obowiązującym w danym zakładzie okresie rozliczeniowym.

Dni ustawowo wolne w 2018 roku

Data

Święto

Dzień tygodnia

1 stycznia

Nowy Rok

Poniedziałek

6 stycznia

Trzech Króli

Sobota

1 kwietnia

Wielkanoc

Niedziela

2 kwietnia

Poniedziałek Wielkanocny

Poniedziałek

1 maja

Święto Pracy

Wtorek

3 maja

Święto Narodowe Trzeciego Maja

Czwartek

20 maja

Zesłanie Ducha Świętego (Zielone Świątki)

Niedziela

31 maja

Boże Ciało

Czwartek

15 sierpnia

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny

Środa

1 listopada

Wszystkich Świętych

Czwartek

11 listopada

Święto Niepodległości

Niedziela

25 grudnia

Boże Narodzenie (pierwszy dzień)

Wtorek

26 grudnia

Boże Narodzenie (drugi dzień)

Środa

Skomentuj