Zasady bezpiecznej pracy wózkiem jezdniowym – cz.2

Pokonywanie zakrętów, jazda po pochyłościach, zasady bezpieczeństwa podczas wjazdu na stropy, mosty, windy, rampy, wagony i naczepy samochodowe.

Pokonywanie zakrętów

Zasady bezpieczeństwa podczas kierowania wózkiem jezdniowym:

– należy unikać gwałtownego ruszania,

– przy skręcaniu należy jechać zawsze powoli – wózek może się przechylać nawet przy bardzo wolnej jeździe oraz podczas jazdy bez ładunku, ponieważ występują podobne siły dynamiczne,

– zawsze należy upewnić się, że z tyłu jest wystarczająco dużo miejsca – wózek ma mniejszy promień skrętu, a tym samym jego tył przesuwa się bardzo szybko (zjawisko „zachodzenia tyłu”),

– podczas manewru skręcania należy trzymać obie ręce na kole kierownicy,

– przy skręcaniu z szerokiego przejścia do wąskiego należy rozpocząć skręt możliwie blisko naprzeciwległej ściany – tylko wtedy wózek wejdzie na wprost do wąskiego przejścia.

PAMIĘTAJ!

  • wózek bez ładunku łatwiej przewrócić niż z ładunkiem!
  • wózek grozi przewróceniem, kiedy widły są uniesione – zarówno z obciążeniem, jak i bez obciążenia,
  • połączenie szybkiej jazdy i gwałtownego skręcania kół może doprowadzić do wywrócenia wózka!

PAMIĘTAJ O ZAPINANIU PASÓW BEZPIECZEŃSTWA.

JEŻELI WÓZEK WYWRACA SIĘ – NIGDY NIE WYSKAKUJ! TRZYMAJ SIĘ MOCNO KIEROWNICY, STARAJ SIĘ UTRZYMAĆ NOGI RAZEM. NACHYL SIĘ DO PRZODU I ODCHYL SIĘ OD PUNKTU UDERZENIA.

Jazda po pochyłościach

W czasie jazdy po pochyłościach ze względów bezpieczeństwa ładunek na wózku musi znajdować od strony pochyłości w celu podparcia na ramie wideł (zachowanie środka ciężkości).

PAMIĘTAJ!

Nigdy nie zawracaj na pochyłościach. Ze względu na możliwość przewrócenia wózka nie wolno także jeździć w poprzek pochyłości.

Skomentuj