Zasady BHP na stanowisku spawacza – o czym trzeba pamiętać?

Praca spawacza jest bardzo wymagająca, a także niebezpieczna zarówno dla samego operatora urządzeń, jak i osób postronnych. Podczas łączenia materiałów pracownicy są szczególnie narażeni na kurz, pył, opiłki metali, a także wysoką temperaturę oraz szkodliwe promieniowanie. Niezbędna jest więc odpowiednia organizacja stanowiska pracy, a także przestrzeganie podstawowych zasad BHP. Na jakie zagrożenia narażony jest spawacz?

Na jakie zagrożenia narażony jest spawacz?

Podczas wykonywania pracy spawacz używa specjalistycznego sprzętu. W zależności od potrzeb korzysta on m.in. z urządzeń MMA, TIG, MIG/MAT lub palników gazowych. W związku z tym jest narażony na wiele zagrożeń. Do najważniejszych z nich należy zaliczyć:

  • nadmierny hałas,
  • bardzo wysoką temperaturę,
  • promieniowanie UV podczerwone i widzialne,
  • dym spawalniczy,
  • porażenie prądem,
  • kontakt z gorącymi odpryskami metali,
  • otarcia i stłuczenia.

Kontakt z rozgrzanymi elementami może powodować poważne poparzenia skóry na całym ciele. Nieustanny hałas emitowany przez działające urządzenia może trwale uszkodzić słuch, a także negatywnie wpływa na komfort wykonywanej pracy. Z kolei promieniowanie obciąża wzrok oraz może być przyczyną poparzeń. Dym spawalniczy wypełniony cząsteczkami metali zwiększa ryzyko poważnych chorób układu oddechowego.

Wszystkie te zagrożenia wymagają stosowania odpowiednich środków ochronnych, aby w jak najmniejszym stopniu wpływały one negatywnie na osoby pracujących jako spawacze.

Strój spawacza – z jakich elementów powinien się składać?

Osoby pracujące na tym stanowisku powinny nosić odpowiedni strój, który zabezpieczy je przed negatywnym wpływem szkodliwych czynników. Zarówno odzież, jak i obuwie muszą być wykonane z trwałych, a przede wszystkim niepalnych materiałów. Jednocześnie strój musi umożliwiać bezproblemowe poruszanie się oraz wykonywanie podstawowych czynności. Elementy wyposażenia spawacza można znaleźć w sklepach BHP, takich jak icd.pl.

Kompletny strój zapewniający bezpieczeństwo spawaczowi powinien składać się z następujących elementów:

  • kombinezonu – można go zastąpić bluzą i spodniami,
  • rękawa spawalniczego – najczęściej jest on wykonywany z trwałej skóry oraz niepalnych nici, ponieważ jest on szczególnie narażony na działanie odprysków gorącego metalu,
  • rękawic ochronnych – podobnie jak rękaw są one zazwyczaj robione z odpornej na uszkodzenia skóry bydlęcej lub cielęcej,
  • maski spawalniczej – może mieć ona formę tarczy ochronnej, kaptura lub przyłbicy.

Oprócz wspomnianych elementów wyposażenia spawacza bardzo często stosuje się także specjalne fartuchy, które chronią zarówno przód, jak i bok tułowia pracownika. Zabezpieczają również część nóg przed zagrożeniami. Niezbędne jest także używanie nauszników lub chociaż zatyczek do uszu, które ochronią słuch przed nadmiernym hałasem.

Praca spawacza – jak się do niej przygotować?

Oprócz wyposażenia spawacza w odpowiedni strój ochronny oraz akcesoria zabezpieczające, należy także pamiętać o przygotowaniu miejsca pracy. Należy zadbać przede wszystkim o to, aby w jego pobliżu nie znajdowały się żadne łatwopalne materiały ani elementy konstrukcyjne. Stanowisko powinno być odpowiednio oddzielone, aby osoby postronne nie były narażone na wspomniane już zagrożenia. Musi być ono wyposażone także w sprzęt przeciwpożarowy, taki jak gaśnice lub koce.

Jeśli stanowisko spawacza nie jest osobnym pomieszczeniem, to musi zostać odpowiednio odseparowane. W tym celu stosuje się metalowe konstrukcje w formie parawanów składające się ze stelaży oraz niepalnych lameli. Stół spawalniczy oraz pozostałe elementy niezbędne do pracy powinny być ustawione na matach, które ograniczają ryzyko poślizgnięcia się, a także wybuchu pożaru.

Jak bezpiecznie wykonywać zawód spawacza?

Przed rozpoczęciem pracy spawacz musi założyć strój ochronny, który można znaleźć w sklepach oferujących artykuły BHP. Jeśli istnieje jakiekolwiek zagrożenie, które może stanowić niebezpieczeństwo dla pracownika, nie powinien on zajmować swojego stanowiska. Aby ocena takiego ryzyka była możliwa, spawacz musi wcześniej przejść szkolenie BHP, które pozwoli mu stwierdzić, czy warunki pracy pozwalają na to, aby rozpocząć ją w bezpieczny sposób.

Bardzo ważne jest także przeprowadzanie regularnych przeglądów technicznych wszystkich sprzętów używanych na stanowisku spawalniczym. W razie zauważenia jakichkolwiek nieprawidłowości w ich pracy należy niezwłocznie zaprzestać korzystania z urządzenia oraz wezwać serwis, który usunie ewentualną usterkę. Należy pamiętać, że korzystanie z odzieży ochronnej i przestrzeganie zasad BHP minimalizuje ryzyko narażenia na różnego rodzaju zagrożenia związane z pracą na stanowisku spawacza.

Nie można zapomnieć także o tym, że do wykonywania tego zawodu niezbędne są odpowiednie kwalifikacje. Bez nich rozpoczęcie pracy jest niemożliwe. Kandydat na spawacza musi przejść specjalistyczny kurs, a także zdać egzamin oraz otrzymać zaświadczenie od lekarza o braku przeciwwskazań do takiej pracy. Dopiero wtedy może bezpiecznie wykonywać swoje obowiązki.

Skomentuj