Zatrudnienie i przeciwdziałanie bezrobociu

Program „Wsparcie w starcie” bardzo szybko zyskał olbrzymią popularność.

Ogromnym atutem programu są jego atrakcyjne warunki. – Cieszę się, że młodzi ludzie mają tak wiele ciekawych pomysłów na własne firmy – powiedziała  Elżbieta Rafalska minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Dzięki programowi udzielono niemal 2,9 tys. pożyczek, w tym prawie 2,8 tys. na podjęcie działalności gospodarczej oraz 77 na utworzenie miejsc pracy dla osób bezrobotnych. Łącznie na ten cel przeznaczono 315,4 mln zł. Tylko w 2016 r. udzielono pożyczek na kwotę ponad 49,7 mln zł. 

Historie Sukcesu – dlaczego warto skorzystać z programu „Wsparcie w starcie”?

Chcąc założyć działalność młodzi przedsiębiorcy napotykają głównie przeszkody. A największą jest oczywiście brak środków. Zarówno na podstawowe wyposażenie, takie jak komputer, monitor, kasa fiskalna, pieczątki, drukarki i setki innych „niewielkich” wydatków, które po podsumowaniu okazują się ogromną przeszkodą, jak i na pierwszą „produkcję”.

– Dzięki programowi moja firma prowadzi taką działalność jaką sobie wymarzyłam – powiedziała Dominika Konopczyńska właściciel firmy granatOVO oferująca odzież dla kobiet w okresie okołoporodowym.

– Dzięki programowi Wsparcie w Starcie spełniam swoje marzenia, a zarazem czerpie wielką satysfakcję z uśmiechu i zadowolenia  moich klientów. Cieszę się, że istnieje taki program, pomagający ludziom realizować swoje marzenia – powiedział Andrzej Bukowski,  właściciel firmy „Stara Pączkarnia”, zajmującej się produkcją i sprzedażą pączków w kilkudziesięciu różnych smakach, produkowanych i wypiekanych na oczach klientów.

– Zawsze wiedziałam co chcę robić w życiu, jednak brakowało mi odwagi na podjęcie odpowiednich kroków do realizacji mojego marzenia. Dzięki programowi mogłam się rozwinąć i tworzyć to, co tak naprawdę w życiu sprawia mi radość – powiedziała Joanna Pielaszkiewicz właściciel firmy ASOA Kosmetyki Naturalne zajmującej się produkcją kosmetyków naturalnych o szerokim zastosowaniu, które są dedykowane głównie dla kobiet, kobiet w ciąży i dzieci powyżej 2 roku życia.

Z jakiego wsparcia można skorzystać w ramach programu „Wsparcie w starcie”?

  • niskooprocentowane pożyczki na podjęcie działalności gospodarczej. Maksymalna kwota pożyczki to ponad 81 tys. zł. Pożyczka udzielana jest na okres 7 lat,
  • niskooprocentowane pożyczki na tworzenie nowych miejsc pracy dla osób bezrobotnych. Maksymalna kwota pożyczki to ponad 24 tys. zł
  • bezpłatne szkolenia i doradztwo dla pożyczkobiorców.

 Kto może skorzystać z pożyczki na podjęcie działalności gospodarczej?

  • absolwenci szkół i wyższych uczelni,
  • studenci ostatnich lat studiów,
  • bezrobotni.

Kto może ubiegać się o pożyczkę na tworzenie nowych miejsc pracy?

  • absolwenci szkół i wyższych uczelni, studenci ostatnich lat studiów, bezrobotni, w tym pożyczkobiorcy korzystający z pożyczek na podjęcie działalności gospodarczej (po co najmniej 3 miesiącach spłacania rat kapitałowo-odsetkowych),
  • podmioty prowadzące działalność gospodarczą, żłobki i kluby dziecięce, niepubliczne szkoły i przedszkola.

W jaki sposób otrzymać pożyczkę?

Pożyczki udzielane są za pośrednictwem pośredników finansowych. Działają oni na terenie całego kraju, który podzielony został na regiony i makroregiony. Dzięki temu zapewniono łatwy dostęp do programu. Lista pośredników finansowych wraz z danymi kontaktowymi zamieszczona jest na stronie internetowej www.wsparciewstarcie.bgk.pl.

źródło: www.mpips.gov.pl

Skomentuj