Zawieszenie obowiązków w zakresie badań profilaktycznych i szkoleń BHP w związku z powodzią
5 października br. weszły w życie zmiany dotyczące ustawy z dnia 16.09.2011 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi (Dz. U. z 2024 r. poz. 654 ze zm.) – dalej: „ustawa”. Wśród szeregu rozwiązań przewidzianych w nowelizacji ustawy znalazły się regulacje odnoszące się do obowiązków stron stosunku pracy w zakresie profilaktycznych badań lekarskich oraz szkoleń w dziedzinie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Zastosowane rozwiązania bazują na analogicznej konstrukcji, znanej nam już z art. 12a, art. 12e oraz art. 31m tzw. koronaustawy, czyli ustawy z dnia 2.03.2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz.U. z 2024 r. poz. 340 ze zm.).
Poniżej przedstawione regulacje znalazły zastosowanie w odniesieniu do pracowników zamieszkujących na terenach objętych powodzią, określonych na mocy przepisów rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 16.09.2024 r. w sprawie wykazu gmin, w których są stosowane szczególne rozwiązania związane z usuwaniem skutków powodzi z września 2024 r., oraz rozwiązań stosowanych na ich terenie (Dz.U. z 2024 r. poz. 1371). Rozwiązania te mają obowiązywać na czas trwania powodzi oraz w okresie usuwania jej skutków. Terminy ich obowiązywania ma określić rozporządzenie.
Znowelizowany przepis art. 8e ustawy przewiduje zawieszenie obowiązków wynikających z art. 229 § 2 zdanie pierwsze Kodeksu Pracy (dalej: KP); art. 229 § 4a KP oraz 229 § 5 KP związanych z przeprowadzaniem profilaktycznych badań okresowych, zarówno w wersji podstawowej (art. 229 § 2 KP), jak i okresowych badań lekarskich, którym podlegają pracownicy zatrudnieni w warunkach narażenia na działanie substancji i czynników rakotwórczych lub pyłów zwłókniających:
- po zaprzestaniu pracy w kontakcie z tymi substancjami, czynnikami lub pyłami;
- po rozwiązaniu stosunku pracy, jeżeli zainteresowana osoba zgłosi wniosek o objęcie takimi badaniami (zob. art. 229 § 5 KP).
Skomentuj