
Zmiany w zakresie ustalania stażu pracy
W dniu 11 lipca 2024 r. na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji opublikowany został projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks Pracy (numer wykazu UD59), którego celem jest zmiana dotychczasowych zasad ustalania stażu pracy na potrzeby niektórych uprawnień pracowniczych.
W nauce prawa pracy rozróżnia się zakładowy staż pracy od ogólnego stażu pracy. Pod pojęciem tego pierwszego rozumie się okres lub okresy zatrudnienia wypracowane wyłącznie w danym zakładzie pracy. Na jego poczet wlicza się pracownikowi okres zatrudnienia u danego pracodawcy a wyjątkowo u poprzedniego pracodawcy (np. przejście zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę na zasadach art. 231 KP lub w drodze dziedziczenia czy dzierżawy). Zakładowy staż pracy rzutuje m.in. na tego typu uprawnienia jak:
- długość okresu wypowiedzenia umowy o pracę (art. 36 KP);
- liczbę dni na poszukiwanie pracy (art. 37 KP);
- maksymalny okres zatrudnienia na podstawie umów o pracę na czas określony w kontekście tzw. zasady „3/33” (art. 251 KP);
- długość okresu ochrony przed zwolnieniem z uwagi na wydłużającą się nieobecność spowodowaną chorobą (art. 53 § 1 pkt 1b KP);
- wysokość odprawy pośmiertnej (art. 93 KP);
- wysokość odprawy z tzw. ustawy o zwolnieniach grupowych (art. 8 ustawy z 13.03.2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz.U. z 2024 r. poz. 61)).
Skomentuj