Zwracaj uwagę na innych podczas upałów

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa zaapelowała by w czasie upałów zwracać szczególną uwagę na dzieci, osoby mniej samodzielne i osoby starsze.

Szefowa MRPiPS zwróciła się także do pracodawców o zapewnienie odpowiedniego komfortu pracy.

Długo wyczekiwana słoneczna pogoda to z jednej strony oczywiście powód do radości, ale z drugiej niemały kłopot. Gdy wysokie temperatury utrzymują się dłuższy czas, powinniśmy zwracać szczególną uwagę na bezpieczeństwo nasze i osób w naszym otoczeniu – napisała Bożena Borys-Szopa w apelu opublikowanym na stronie internetowej resortu.

Minister zaapelowała o wrażliwość i zwracanie szczególnej uwagi na dzieci, osoby mniej samodzielne i osoby starsze.

Jeśli spotkamy na ulicy seniora, który wygląda, jakby źle się poczuł, podejdźmy, zapytajmy, czy coś się stało, a w razie konieczności udzielmy pomocy. Uczulmy naszych bliskich, rodziców, dziadków, by unikali przebywania na pełnym słońcu dłużej niż to konieczne. To bardzo ważne, byśmy troszczyli się o siebie nawzajem – podkreśliła Borys-Szopa.

Szefowa MRPiPS zwróciła się także do pracodawców, przypominając, że w Kodeksie pracy znajdują się wytyczne dotyczące tego, w jaki sposób zapewnić bezpieczne i higieniczne warunki pracy w czasie upałów. „Gorąco apeluję, dbajcie o komfort pracy swoich pracowników. Dobre samopoczucie to efektywniejsza praca, ale przede wszystkim bezpieczeństwo” – napisała minister.

Jak przypomina Państwowa Inspekcja Pracy, jednym z najważniejszych obowiązków pracodawcy jest zapewnienie pracownikom zimnych napojów w czasie upałów. Warunek taki występuje podczas pracy na powietrzu, gdy temperatura otoczenia przekracza 25 st. i 28 st. w pomieszczeniu pracy. Napoje mają być dostępne w ciągu całej zmiany roboczej, w ilości „zaspokajającej potrzeby” pracujących.

Pracodawca w zależności od swoich możliwości powinien starać się obniżać temperaturę na stanowiskach pracy. Może w tym celu stosować rolety, wentylatory, klimatyzatory, itp. Pracodawcy, u których funkcjonuje stała instalacja klimatyzacyjna, powinni zadbać o jej sprawność i odgrzybianie oraz czyszczenie, by nie stanowiła źródła dodatkowych zagrożeń.

Z kolei o tym jak zachowywać się w czasie upałów radzi Główny Inspektorat Sanitarny. „Noś jasne ubranie i nakrycie głowy, pij wodę i soki, jedz warzywa i owoce, ogranicz spacery między godziną 10 a 16, szukaj cienia, nie pij alkoholu. Zatroszcz się o dzieci i osoby starsze w swoim otoczeniu – zaleca sanepid i podkreśla, że regularne picie wody jest kluczowe do zachowania dobrego samopoczucia i odpowiedniego poziomu nawodnienia.

Wodę do organizmu możemy dostarczać także poprzez spożycie soków warzywnych, np. sok pomidorowy dostarcza potas, który w upalne dni szybko tracimy z organizmu. Unikać należy natomiast napojów, które mają działanie moczopędne i dodatkowo odwadniają organizm np. kawy.

Skomentuj