Odwołanie z dodatkowego urlopu wypoczynkowego pracownika niepełnosprawnego

Osobom posiadającym stopień niepełnosprawności przysługuje więcej przywilejów pracowniczych, m.in. prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego. Czy pracodawca w razie potrzeby może odwołać pracownika z takiego urlopu?

Pytanie od czytelnika:

Od kilku już lat jestem osobą z orzeczoną niepełnosprawnością w stopniu umiarkowanym. W związku z tym przysługuje mi prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego. Nie jestem jedynym pracownikiem niepełnosprawnym w naszym zakładzie pracy. Dział kadr wymaga, aby osoby niepełnosprawne we wniosku urlopowym zaznaczały, z jakiej puli urlopowej we wnioskowanym okresie chcą korzystać, tj. tej z kodeksu pracy czy też tej z ustawy o rehabilitacji.

Zgodnie z tą zasadą, wnioskując ostatnio o udzielenie 2-tygodniowego urlopu wypoczynkowego zaznaczyłem, że ma on zostać „ściągnięty” z puli dodatkowego urlopu z tytułu niepełnosprawności.

W trakcie trwania drugiego tygodnia urlopu pracodawca wezwał mnie do zakładu pracy przerywając mi w ten sposób wypoczynek. Powołał się przy tym na art. 167 kodeksu pracy.

Zgadzam się, że na tej podstawie pracodawca może przerwać urlop wypoczynkowy udzielony na podstawie przepisów kodeksowych. Jednak mam wątpliwości, czy przepis ten znajdzie zastosowanie w przypadku dodatkowego urlopu wypoczynkowego z tytułu niepełnosprawności.

Zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 27.08.1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. z 2023 r. poz. 100) – dalej: RehU, pracownik zaliczony do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności ma prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego w wymiarze 10 dni roboczych w roku kalendarzowym.

Aby zobaczyć cały artykuł, wykup abonament oraz zaloguj się.

Mam już konto - zaloguj się

Nie jesteś jeszcze Użytkownikiem Portalu Asystent BHP?

Już teraz poznaj Asystent BHP Portal i zacznij SLOW WORK – pracę we właściwym tempie

    • bez pośpiechu,
    • bez ciągłego błądzenia w gąszczu regulacji prawnych,
    • bez błędów w interpretacji przepisów,
    • bez obawy o aktualizację dokumentów i przekazywanych treści,

a zyskasz CZAS dla siebie i dla Tych, na których Ci zależy!

Nasze ceny

WYBIERZ NAJLEPSZĄ OPCJĘ

lll

MIESIĄC

75 ZŁ

mmm

KWARTAŁ

190 ZŁ

Bestseller

ROK

665 ZŁ

CO ZAWIERA PORTAL

Przydatne narzędzia

blank

Zawsze aktualne

blank

Baza wiedzy

Skomentuj