
Odwołanie z dodatkowego urlopu wypoczynkowego pracownika niepełnosprawnego
Osobom posiadającym stopień niepełnosprawności przysługuje więcej przywilejów pracowniczych, m.in. prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego. Czy pracodawca w razie potrzeby może odwołać pracownika z takiego urlopu?
Pytanie od czytelnika:
Od kilku już lat jestem osobą z orzeczoną niepełnosprawnością w stopniu umiarkowanym. W związku z tym przysługuje mi prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego. Nie jestem jedynym pracownikiem niepełnosprawnym w naszym zakładzie pracy. Dział kadr wymaga, aby osoby niepełnosprawne we wniosku urlopowym zaznaczały, z jakiej puli urlopowej we wnioskowanym okresie chcą korzystać, tj. tej z kodeksu pracy czy też tej z ustawy o rehabilitacji.
Zgodnie z tą zasadą, wnioskując ostatnio o udzielenie 2-tygodniowego urlopu wypoczynkowego zaznaczyłem, że ma on zostać „ściągnięty” z puli dodatkowego urlopu z tytułu niepełnosprawności.
W trakcie trwania drugiego tygodnia urlopu pracodawca wezwał mnie do zakładu pracy przerywając mi w ten sposób wypoczynek. Powołał się przy tym na art. 167 kodeksu pracy.
Zgadzam się, że na tej podstawie pracodawca może przerwać urlop wypoczynkowy udzielony na podstawie przepisów kodeksowych. Jednak mam wątpliwości, czy przepis ten znajdzie zastosowanie w przypadku dodatkowego urlopu wypoczynkowego z tytułu niepełnosprawności.
Zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 27.08.1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. z 2023 r. poz. 100) – dalej: RehU, pracownik zaliczony do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności ma prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego w wymiarze 10 dni roboczych w roku kalendarzowym.
Skomentuj