Czy można zapoznać pracownika z ryzykiem zawodowym podczas szkolenia BHP?

Obowiązek informacyjny pracodawcy w zakresie ryzyka zawodowego związanego z wykonywaniem danej pracy przez pracownika wynika wyraźnie z Kodeksu Pracy. Kiedy zatem należy poinformować pracownika o ryzyku i zasadach ochrony przed zagrożeniami? Jak udokumentować to zdarzenie?

NIE dla palenia w miejscu pracy

Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że temat palenia papierosów został już wyczerpany, a wiedza na temat szkodliwości palenia tytoniu jest już powszechna. Jednak wokół tego tematu jest jeszcze wiele kontrowersji…

Ryzyko pracy leśniczego w Tatrzańskim Parku Narodowym

Celem niniejszego artykułu jest wskazanie bardziej precyzyjnej metody oceny ryzyka zawodowego – na podstawie analizy charakterystycznych zagrożeń występujących na stanowisku pracy leśniczego w TPN.

Informacje niezbędne do oceny ryzyka zawodowego

Zebranie informacji stanowi pierwszy krok do wykonania poprawnej i pełnej oceny ryzyka zawodowego na danym stanowisku pracy.

Aktualizacja oceny ryzyka zawodowego

Nie ma określonych przepisów jak często ani w jaki sposób ma być dokonywana aktualizacja oceny ryzyka zawodowego. Powinna być ona jednak wykonana w konkretnych przypadkach.

Identyfikacja zagrożeń jako podstawa oceny ryzyka

Kluczowe znaczenie w przeprowadzeniu prawidłowej oceny ryzyka ma identyfikacja zagrożeń występujących na stanowisku pracy.

Kto może dokonywać oceny ryzyka zawodowego w firmie?

Pracodawca jest osobą odpowiedzialną za dokonywanie oceny ryzyka zawodowego oraz o poinformowaniu pracowników o tym ryzyku, związanym z wykonywaną przez nich pracą.

Prace spawalnicze – prace szczególnie niebezpieczne

Prace spawalniczne zaliczone są do prac szczególnie niebezpiecznych. Poniższy artykuł przedstawia zagrożenia w środowisku pracy spawacza.