Badanie: świadczenia pracownicze mają wspierać zdrowie i finanse zatrudnionych

Najważniejszą rolą świadczeń pracowniczych jest wsparcie zdrowia zatrudnionych oraz ich domowego budżetu, a także poprawa samopoczucia i komfortu pracy - wynika z badania firmy Personnel Service.

ZUS: do końca maja osoby dorabiające do świadczenia przedemerytalnego muszą powiadomić o przychodach

Do końca maja osoby, które dorabiają do świadczenia lub zasiłku przedemerytalnego, muszą poinformować ZUS o swoich przychodach za dany rok rozliczeniowy. W tym roku jest to okres od 1 marca 2021 r. do 28 lutego 2022 r. - przypomina rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

ZUS: wnioski o świadczenie postojowe można składać do 16 sierpnia

Do 16 sierpnia przedsiębiorcy i osoby wykonujące umowy cywilnoprawne, którzy odczuli negatywne skutki COVID-19, mają czas na złożenie wniosku o świadczenie postojowe – wskazuje rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Paweł Żebrowski.

Wynagrodzenie za częściowo przepracowany dzień objęty zwolnieniem lekarskim

Czy pracownikowi, który przez część dnia pracował, a następnie na ten dzień otrzymał zwolnienie lekarskie, należy się wynagrodzenie za pracę czy świadczenie chorobowe?

Utrata ważności zaświadczenia lekarskiego a prawo do zasiłku chorobowego

Utrata ważności zaświadczenia lekarskiego, na podstawie art. 59 ust. 6 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, nie oznacza odzyskania zdolności do pracy przez osobę, która wcześniej w okolicznościach wskazanych w art. 7 tej ustawy, nabyła prawo do zasiłku chorobowego, a zatem nie powoduje ustania prawa do zasiłku chorobowego za dalszy okres niezdolności do pracy, a jedynie za okres objęty unieważnionym zaświadczeniem następujący po terminie, o którym mowa w art. 59 ust. 5 tej ustawy (uchwała Sądu Najwyższego – Izba Pracy i Ubezpieczeń Społecznych z 16 czerwca 2021 r., III UZP 2/21).

Coface: w 2021 r. o 71 proc. wzrosła niewypłacalność firm w porównaniu z ubiegłym rokiem, największy skok zanotowało rolnictwo i usługi

Według raportu firmy Coface w 2021 r. o 71 proc. wzrosła niewypłacalność firm. Największy wzrost odnotowało rolnictwo. Gros niewypłacalnych podmiotów jest jednak w usługach, to głównie efekt pandemii.

Badanie: od pracodawcy prezent pod choinkę dostaje 22 proc. pracowników

22 proc. pracowników deklaruje, że otrzymuje prezenty od pracodawcy z okazji świąt - wynika z badania Nationale-Nederlanden. Jak dodano, średnia wartość upominku to 407 zł - niemal połowa to bony i karty podarunkowe.

Od nowego roku wejdą w życie zmiany w zasiłkach; dotyczą m.in. wysokości świadczeń

Spóźnienie w opłacaniu składek nie będzie już przeszkodą w uzyskaniu zasiłku chorobowego z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - to jedna ze zmian, która wejdzie w życie od 1 stycznia 2022 r. Kolejne dotyczą m.in. wysokości świadczeń i okresu ich pobierania.

ZUS: Od 1 września zmieniają się graniczne kwoty przychodu, które powodują zmniejszenie lub zawieszenie świadczeń

Renciści i wcześniejsi emeryci, którzy dorabiają do swoich świadczeń, muszą uważać, bo od 1 września zmieniają się graniczne kwoty przychodu, które powodują zmniejszenie lub zawieszenie świadczeń z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - przypomina ZUS.

Absencja chorobowa w 2020 r.

W 2020 roku wystawiono 24,2 mln zwolnień lekarskich z czego 1,5 mln wystawiono z powodu zaburzeń psychicznych. Ubiegły rok to też czas pojawienia się COVID-19. Jaki był wpływ pandemii na absencję chorobową oraz jakie były najczęstsze powody wystawiania zwolnień lekarskich możemy znaleźć w opublikowanym przez ZUS raporcie o absencji chorobowej w 2020 r.