
Wypadek w drodze do przyzakładowej przychodni lekarskiej
Pracownik przebywający na zwolnieniu chorobowym doznał wypadku w drodze do lekarza. Czy taki przypadek można rozpatrywać jako wypadek w drodze do pracy?
Pytanie od czytelnika:
Jeden z pracowników naszej firmy przebywał na 5-dniowym zwolnieniu lekarskim w związku z zapaleniem górnych dróg oddechowych. Przed jego upływem, lekarz nakazał mu przybycie do przychodni w celu podjęcia decyzji o ewentualnej potrzebie kontynuacji leczenia.
W drodze na wizytę lekarską pracownik uległ wypadkowi – przy wchodzeniu na stopnie przychodni, potknął się i upadając doznał złamania kości nadgarstka. Wspomniana przychodnia jest naszą przyzakładową przychodnią zdrowia, która mieści się naprzeciwko naszej firmy.
O zdarzeniu tym pracownik poinformował nas telefonicznie, domagając się sporządzenia karty wypadku w drodze do pracy, aby za czas niezdolności do pracy wynikający z kolejnego zwolnienia lekarskiego uzyskać 100% podstawy świadczeń.
Mamy jednak poważne wątpliwości, czy to zdarzenie należałoby w ogóle rozpatrywać w kontekście wypadku w drodze do pracy.
Definicja wypadku w drodze do pracy lub z pracy została zawarta w art. 57b ust. 1 ustawy z dnia 17.12.1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2023 r. poz. 1251 ze zm.). Zgodnie z tym przepisem, tego typu wypadkiem jest nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, które nastąpiło w drodze „do” lub „z” miejsca wykonywania zatrudnienia lub innej działalności stanowiącej tytuł ubezpieczenia rentowego, jeżeli droga ta była najkrótsza i nie została przerwana.
Skomentuj