Wypadek w drodze do przyzakładowej przychodni lekarskiej

Pracownik przebywający na zwolnieniu chorobowym doznał wypadku w drodze do lekarza. Czy taki przypadek można rozpatrywać jako wypadek w drodze do pracy?

Pytanie od czytelnika: 

Jeden z pracowników naszej firmy przebywał na 5-dniowym zwolnieniu lekarskim w związku z zapaleniem górnych dróg oddechowych. Przed jego upływem, lekarz nakazał mu przybycie do przychodni w celu podjęcia decyzji o ewentualnej potrzebie kontynuacji leczenia.

W drodze na wizytę lekarską pracownik uległ wypadkowi – przy wchodzeniu na stopnie przychodni, potknął się i upadając doznał złamania kości nadgarstka. Wspomniana przychodnia jest naszą przyzakładową przychodnią zdrowia, która mieści się naprzeciwko naszej firmy.  

O zdarzeniu tym pracownik poinformował nas telefonicznie, domagając się sporządzenia karty wypadku w drodze do pracy, aby za czas niezdolności do pracy wynikający z kolejnego zwolnienia lekarskiego uzyskać 100% podstawy świadczeń.

Mamy jednak poważne wątpliwości, czy to zdarzenie należałoby w ogóle rozpatrywać w kontekście wypadku w drodze do pracy.

Definicja wypadku w drodze do pracy lub z pracy została zawarta w art. 57b ust. 1 ustawy z dnia 17.12.1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2023 r. poz. 1251 ze zm.). Zgodnie z tym przepisem, tego typu wypadkiem jest nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, które nastąpiło w drodze „do” lub „z” miejsca wykonywania zatrudnienia lub innej działalności stanowiącej tytuł ubezpieczenia rentowego, jeżeli droga ta była najkrótsza i nie została przerwana.

Aby zobaczyć cały artykuł, wykup abonament oraz zaloguj się.

Mam już konto - zaloguj się

Nie jesteś jeszcze Użytkownikiem Portalu Asystent BHP?

Już teraz poznaj Asystent BHP Portal i zacznij SLOW WORK – pracę we właściwym tempie

    • bez pośpiechu,
    • bez ciągłego błądzenia w gąszczu regulacji prawnych,
    • bez błędów w interpretacji przepisów,
    • bez obawy o aktualizację dokumentów i przekazywanych treści,

a zyskasz CZAS dla siebie i dla Tych, na których Ci zależy!

Nasze ceny

WYBIERZ NAJLEPSZĄ OPCJĘ

lll

MIESIĄC

75 ZŁ

mmm

KWARTAŁ

190 ZŁ

Bestseller

ROK

665 ZŁ

CO ZAWIERA PORTAL

Przydatne narzędzia

blank

Zawsze aktualne

blank

Baza wiedzy

Skomentuj