Kask ochronny: jak wybrać taki, który zapewni pracownikom odpowiedni poziom bezpieczeństwa? Przydatne wskazówki!

Odpowiedni kask bhp to niezwykle istotny element ubioru w wielu zawodach fizycznych. To on zabezpiecza głowę pracownika przed spadającymi przedmiotami czy uderzeniem o wystające elementy. Chroni go więc przed uszczerbkiem na zdrowiu, a nawet utratą życia. Na co zwrócić uwagę przy zakupie kasku, by dobrze spełniał swoje funkcje? Czy dobra ochrona głowy musi być droga? W poniższym artykule odpowiadamy na te i inne ważne pytania. Sprawdź!

Podstawy BHP, czyli odpowiedni ubiór: jak wybrać spodnie i kurtki robocze do trudnych warunków pracy?

Pracować powinniśmy nie tylko solidnie i wydajnie, ale przede wszystkim bezpiecznie. Poziom bezpieczeństwa w miejscu pracy zależy nie tylko od panujących tam warunków, lecz także od naszego zachowania, czyli przestrzegania norm i procedur BHP. Zalicza się do nich korzystanie z odpowiedniej odzieży roboczej.

Ekwiwalent za używanie własnej odzieży roboczej w okresie nieobecności w pracy

Czy pracodawca ma prawo pomniejszyć wysokość należnego za miesiąc ekwiwalentu za pranie odzieży roboczej proporcjonalnie do liczby dni usprawiedliwionej nieobecności?

Bezpieczeństwo pracy

Wybór odzieży eleganckiej, sportowej czy nawet codziennej jest szalenie absorbujący. Poza estetyką wykonania, brane jest pod uwagę jakość, praktyczność i wygoda. Nieco inaczej jest w przypadku ubrań ochronnych, a szkoda, bo to w niej ekipy robocze spędzają wiele godzin. Warto pamiętać, że komfort pracownika znacznie wpływa na wydajność pracy oraz oczywiście bezpieczeństwo. Co na ten temat mówią przepisy? Jak dobrać odpowiednio odzież roboczą? Sprawdźmy.

Ekwiwalent za pranie odzieży roboczej

Kiedy pracownikowi należy się ekwiwalent za pranie odzieży roboczej? Ile taki ekwiwalent powinien wynosić? Czy ekwiwalent za pranie odzieży roboczej nie wlicza się do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe?

Wytyczne dla zakładów przemysłowych w trakcie epidemii

W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa Ministerstwo Rozwoju przygotowało wytyczne w zakresie funkcjonowania zakładów przemysłowych.

Normy dla produktów stosowanych w walce z COVID-19

W kontekście kryzysu związanego z koronawirusem Europejski Komitet Normalizacyjny zgodził się udostępnić szereg zharmonizowanych norm dotyczących wyrobów medycznych wykorzystywanych podczas zwalczania COVID-19.

Maska i filtry różnych producentów. Czy to bezpieczne?

Szczelność połączenia elementów oczyszczających z maską to podstawa i gwarancja bezpieczeństwa dróg oddechowych pracownika.

Środki ochrony indywidualnej – obowiązujące przepisy

Od dnia 21 kwietnia 2018 r. zaczęło obowiązywać rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/425 z dnia 9 marca 2016 r. w sprawie środków ochrony indywidualnej oraz uchylenia dyrektywy Rady 89/686/EWG.

Jaka odzież robocza na budowę?

Pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikowi nieodpłatnie odzież i obuwie robocze, zwłaszcza, gdy strój pracownika może ulec zniszczeniu lub znacznemu zabrudzeniu.