Środki finansowe dla zakładowych straży pożarnych

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotowało projekt w sprawie wysokości środków finansowych w 2022 r. i ich podziału między jednostki ochrony przeciwpożarowej działające w ramach krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego, według którego środki finansowe w 2022 r. zostaną przeznaczone dla zakładowych straży pożarnych.

PSP: doszło już ponad 35 tys. pożarów traw, łąk i nieużytków rolnych, w których zginęło 10 osób

Do poniedziałku strażacy odnotowali aż 35375 pożarów traw, łąk i nieużytków rolnych. W wyniku tych pożarów dziesięć osób straciło życie, a 87 odniosło obrażenia - poinformował PAP rzecznik prasowy PSP bryg. Karol Kierzkowski. To ponadtrzykrotnie więcej pożarów traw niż w tym samym okresie ubiegłego roku.

Dzień Strażaka – trzydziestolecie PSP!

Na mocy art. 30a ustawy o Państwowej Straży Pożarnej 4 maja obchodzony jest Dzień Strażaka. Jest to święto zarówno strażaków zawodowych, jak i ochotników. W ramach jego obchodów m.in. prezentuje się umiejętności strażaków, którzy biorą udział w różnego rodzaju zawodach, przedstawia się sprzęt strażacki oraz wręczane są cywilne odznaczenia, a także nominacje na wyższe stopnie oficerskie i aspiranckie.

Szef PSP: jednostki PSP wydały ponad 33 tys. decyzji o przyznaniu świadczeń ratowniczych dla druhów OSP

Do 20 kwietnia tego roku jednostki PSP wydały ponad 33 tys. decyzji o przyznaniu świadczeń ratowniczych dla druhów OSP - poinformował w środę komendant główny Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Andrzej Bartkowiak.

Strażacy podsumowali święta: ponad 1,6 tys. pożarów; zginęło siedem osób

W czasie świątecznego weekendu strażacy interweniowali prawie 3,5 tys. razy, z czego ponad 1,6 tys. razy interweniowali podczas pożarów; zginęło siedem osób, a 24 osoby odniosły obrażenia - poinformował we wtorek PAP rzecznik prasowy PSP bryg. Karol Kierzkowski.

Komendant główny PSP: strażacy interweniowali w tym roku ponad 226 tysięcy razy

Strażacy interweniowali w tym roku ponad 226 tysięcy razy, to o ponad 102 tysiące więcej niż w tym czasie w ubiegłym roku - przekazał w poniedziałek na Twitterze komendant główny Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Andrzej Bartkowiak.

Straż Pożarna: prawie 2,5 tys. zdarzeń związanych z czadem, zginęły 43 osoby

Do 31 marca miało miejsce 2435 zdarzeń związanych z czadem. Poszkodowanych zostało 988 osób, 43 zmarły - poinformowała w piątek Komenda Główna Straży Pożarnej.

Straż Pożarna: ponad 18 tysięcy druhów OSP złożyło wniosek o świadczenie ratownicze

Dotychczas do komend powiatowych (miejskich) wpłynęło 18 058 wniosków o przyznanie świadczenia ratowniczego druhnom i druhom OSP - poinformowała w poniedziałek Państwowa Straż Pożarna. Jak przekazała PSP, 17 134 wnioski zostały już rozpatrzone pozytywnie.

Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej zatwierdził pakiet programów szkoleń z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy

7 marca 2022 roku Komendant Główny PSP zatwierdził pakiet programów szkoleń wstępnych i okresowych z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy dla strażaków.

Proces ws. śmierci dwóch strażaków w akcji – sąd przesłuchał ekspertów komendy głównej PSP

Białostocki sąd przesłuchał we wtorek ekspertów, którzy brali udział w wewnętrznym postępowaniu Komendy Głównej PSP i analizie działań ratowniczo-gaśniczych, przy gaszeniu prawie 5 lat temu pożaru hali magazynowej w mieście. W akcji zginęło wówczas dwóch strażaków. Przed sądem odpowiada jej dowódca.