GIP: środowisko pracy powinno umożliwiać osobom niepełnosprawnym bycie w pełni sprawnymi pracownikami

Środowisko pracy – odpowiednio wyposażone i zorganizowane – powinno umożliwiać osobom z niepełnosprawnością bycie w pełni sprawnymi pracownikami – powiedziała we wtorek główna inspektor pracy Katarzyna Łażewska-Hrycko podczas konferencji poświęconej problematyce osób niepełnosprawnych na rynku pracy.

Wdówik: praca daje osobie z niepełnosprawnością niezależność; potrzebne instrumenty wsparcia

Chcemy wypracować nowe instrumenty, wspierające osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy, bo praca jest tym, co w pierwszym rzędzie daje osobie niepełnosprawnej niezależność - powiedział we wtorek pełnomocnik rządu do spraw osób niepełnosprawnych, wiceminister rodziny i polityki społecznej Paweł Wdówik.

Konkurs dla pracodawców wrażliwych społecznie Lodołamacze – zgłoszenia do 15 sierpnia

Do 15 sierpnia potrwa zbieranie zgłoszeń w konkursie dla Pracodawców Wrażliwych Społecznie Lodołamacze 2022. Konkurs ma za zadanie promowanie zatrudniania osób z niepełnosprawnościami.

Zatrudnienie osoby niepełnosprawnej przez pracodawcę niemającego statusu zakładu pracy chronionej

Czy pracodawca może zatrudniać osobę niepełnosprawną nie mając statusu zakładu pracy chronionej?

Kwestia rekompensowania pracy w godzinach nadliczbowych osób niepełnosprawnych

Do Minister Rodziny i Polityki Społecznej skierowano zapytanie dotyczące wprowadzenia regulacji w kwestii rekompensowania pracy w godzinach nadliczbowych pracownikom niepełnosprawnym, tak aby pracodawcy nie nadużywali możliwości udzielania czasu wolnego zamiast wypłaty dodatkowego wynagrodzenia.

Wdówik: będzie dalszy rozwój zakładów aktywności zawodowej

Wiceminister rodziny i polityki społecznej Paweł Wdówik zapowiedział, że nastąpi dalszy rozwój programu zakładów aktywności zawodowej, zatrudniających osoby z niepełnosprawnościami. Rząd przeznaczył na ten cel dodatkowe 100 mln zł.

Odpracowywanie wyjść prywatnych

Czy pracownik, który posiada orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym ma prawo do wyjść prywatnych w godzinach pracy i ich odpracowania?

Czy uzyskanie stopnia niepełnosprawności pociąga za sobą obowiązek skierowania na profilaktyczne badania lekarskie?

Pracownik przedstawiał orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Czy w związku z tym pracodawca powinien skierować go na badania lekarskie?

Raport NIK: ponad 80 proc. osób z niepełnosprawnościami nie miało pracy

2,5 mln, czyli ponad 80 proc. osób z niepełnosprawnościami, nie miało w latach 2018-2020 pracy ani jej nie szukało – podała w raporcie Najwyższa Izba Kontroli.

Wdówik: pracujemy nad narodowym programem zatrudnienia osób niepełnosprawnych 

Mamy bardzo niski wskaźnik osób niepełnosprawnych zainteresowanych aktywnością zawodową. Pracujemy nad narodowym programem zatrudnienia tej grupy osób – poinformował w środę w Lublinie wiceminister rodziny i polityki społecznej Paweł Wdówik.