Maląg: Pracujemy na projektem przedłużenia tzw. urlopów ojcowskich

Pracujemy nad przedłużeniem czasu trwania tzw. urlopów ojcowskich. Byłby to 9-tygodniowy, niepodzielny urlop przeznaczony tylko dla ojców - poinformowała w czwartek w Programie Pierwszym Polskiego Radia szefowa resortu rodziny Marlena Maląg.

Konieczność wykonania badań profilaktycznych przed urlopem wypoczynkowym na zasadach art. 163 § 3 KP

Czy pracownica po urlopie rodzicielskim i udająca się na urlop wypoczynkowy ma obowiązek wykonać badania kontrolne?

Uwaga na kleszcze!

Jak co roku, wraz ze wzrostem temperatur, rośnie aktywność kleszczy.  Miejsca, w których najczęściej możemy je spotkać to przede wszystkim łąki, pastwiska, parki, krzewy sąsiadujące z wysokimi trawami, a także miejskie trawniki. Wzrost populacji tych pajęczaków spowodowany jest ciepłymi, wilgotnymi zimami oraz brakiem drapieżników na nie polujących.

Przerwa zawodowa związana z narodzeniem dziecka powinna być społecznie respektowana

Przerwa zawodowa związana z narodzinami dziecka powinna być społecznie respektowana i doceniana; potoczne twierdzenia o "siedzeniu w domu" są krzywdzące i nieprawdziwe - powiedziała we wtorek wiceminister rodziny Barbara Socha podczas konferencji "Polka XXI w."

ZUS z okazji Dnia Matki przypomina o świadczeniach wypłacanych mamom

Z okazji przypadającego w czwartek Dnia Matki Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomniał o świadczeniach wypłacanych mamom. To m.in. zasiłek macierzyński i świadczenie z programu "Mama 4 plus", adresowane do kobiet po 60. roku życia, które wychowały co najmniej czworo dzieci.

Przywileje matki na etacie

Przy okazji Dnia Matki przypominamy najważniejsze przywileje dotyczące pracujących matek. Jakie są prace zabronione dla ciężarnych i karmiących? Czy pracodawca może wypowiedzieć lub rozwiązać umowę o pracę z ciężarną?

Prawa kobiet w pracy

Przy okazji międzynarodowego Dnia Kobiet obok serdecznych życzeń dla naszych czytelniczek prezentujemy tekst dotyczący sytuacji kobiet na rynku pracy.

CBOS: Pensja zachęca 30 proc. kobiet do powrotu po urlopie macierzyńskim na rynek pracy

Dla 30 proc. kobiet czynnikiem zachęcającym do powrotu na rynek pracy po urlopie macierzyńskim jest pensja, która pokrywa co najmniej koszty związane z opieką i wychowaniem dziecka. Dla 28 proc. ułatwienia w wykonywaniu pracy, a dla 27 proc. kobiet łatwy dostęp do żłobków i przedszkoli – wynika z sondażu CBOS.

Trwają prace nad projektem zmian w Kodeksie pracy

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawiła się informacja, że na II kwartał 2022 r. planowane jest przyjęcie projektu ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw. Planuje się wprowadzenie m.in. elastycznego czasu pracy dla rodziców, przedłużenia urlopów rodzicielskich, a także zmian dot. umów na czas określony.

Czy można przyjść z dzieckiem do pracy?

Szkoła zamknięta, mąż już dawno w pracy, rodzice niedostępni, siostra na wakacjach, a brat… lepiej nie ryzykować. Nie masz z kim zostawić dziecka, a dosłownie za chwilę musisz stawić się w zakładzie pracy. Czy możesz zabrać dziecko ze sobą do pracy?