Urlop macierzyński w świadectwie pracy

Czy w świadectwie pracy odnotowujemy informację o urlopie macierzyńskim?

Nawet 15 tygodni dodatkowego urlopu dla rodziców wcześniaków

Rodzice dzieci, które urodziły się przed 28 tygodniem lub ważą mniej niż 1000 gram będą mogli skorzystać nawet z 15 dodatkowych tygodni urlopu macierzyńskiego, a wcześniaków i dzieci hospitalizowanych po urodzeniu do 8 tygodni - poinformowała szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Szefowa MRPiPS zaprezentuje projekt ustawy wydłużający urlop dla rodziców wcześniaków

Minister rodziny Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zaprezentuje w piątek projekt ustawy, który wydłuża urlopy dla rodziców wcześniaków i dzieci hospitalizowanych po narodzinach. Ma on wprowadzić zasadę, że za tydzień hospitalizacji dziecka rodzicowi przysługiwać będzie tydzień dłuższego urlopu.

Przysposobienie dziecka a urlop okolicznościowy

Czy tzw. urlop okolicznościowy przysługuje z tytułu przysposobienia dziecka?

Podstawa prawna korzystania z urlopu rodzicielskiego w świadectwie pracy po zmianie przepisów

W wyniku nowelizacji rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 30.12.2016 r. w sprawie świadectwa pracy (Dz. U. z 2020 r. poz. 1862 ze zm.), która weszła w życie z dniem 23.05.2023 r., zmianie uległ wzór świadectwa pracy. Zmiana ta w głównej mierze polegała na dodaniu trzech rubryk służących wpisaniu informacji o fakcie korzystania z nowych uprawnień, tj.: zwolnienia z powodu działania siły wyższej (art. 148(1) KP), urlopu opiekuńczego (art. 173(1) KP) oraz liczby dni świadczenia pracy zdalnej okazjonalnej (art. 67(33) § 1 KP). Ponadto, modyfikacji uległa rubryka służąca zamieszczeniu informacji o wykorzystaniu urlopu rodzicielskiego. Treść przedmiotowej rubryki nie została zsynchronizowana z brzmieniem § 2 ust. 1 pkt 9 rozporządzenia, co w praktyce może spowodować niekorzystne konsekwencje dla pracowników.

Ciężka sytuacja matek (nie)pracujących

Praca zawodowa daje matkom poczucie niezależności finansowej i możliwość rozwoju osobistego. Według badań aż 94 procent kobiet planuje wrócić do pracy po urodzeniu dziecka. W rzeczywistości wciąż niewielu z nich udaje się łączyć aktywność zawodową z macierzyństwem. Dlaczego?

Badanie: Polacy chcą umowy o pracę, ale i balansu między obowiązkami i życiem osobistym

Polacy nadal preferują zatrudnienie na podstawie umowy o pracę i chcą zachować balans między obowiązkami, a życiem osobistym; ponad połowa badanych deklaruje, że odejdzie z pracy w przypadku działań mobbingowych - wynika z raportu serwisu pracuj.pl.

ZUS: od stycznia do kwietnia br. zasiłek macierzyński pobierało ponad 60 tys. mężczyzn

Przez cztery miesiące 2023 r. zasiłek macierzyński pobierało ponad 60 tys. mężczyzn, w tym ZUS wypłacał zasiłek za okres urlopu macierzyńskiego dla 2,7 tys. ojców. W tym czasie wypłacono 1,8 tys. zasiłków za urlop rodzicielski i 56,8 tys. za urlop ojcowski - przekazał Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Prawa pracownic w ciąży i karmiących piersią oraz pracowników opiekujących się małymi dziećmi

26 maja obchodzimy dzień matki, ze względu na tę okoliczność przypominamy najważniejsze uprawnienia pracownic w ciąży i karmiących piersią oraz pracowników opiekujących się małymi dziećmi.

Radca prawny: wyzwaniem jest łączenie macierzyństwa z powrotem na rynek pracy

Mamy stawiane są przed wieloma wyzwaniami; dotyczy to zarówno samego macierzyństwa, ale także powrotu do pracy – powiedziała PAP radca prawny Monika Jurkiewicz. Z jednej strony obciąża je opieka nad dzieckiem, a z drugiej strony, wydłużające się okresy urlopów związanych z macierzyństwem powodują trudności z powrotem na rynek pracy - dodała.