Ciężka sytuacja matek (nie)pracujących

Praca zawodowa daje matkom poczucie niezależności finansowej i możliwość rozwoju osobistego. Według badań aż 94 procent kobiet planuje wrócić do pracy po urodzeniu dziecka. W rzeczywistości wciąż niewielu z nich udaje się łączyć aktywność zawodową z macierzyństwem. Dlaczego?

Badanie: Polacy chcą umowy o pracę, ale i balansu między obowiązkami i życiem osobistym

Polacy nadal preferują zatrudnienie na podstawie umowy o pracę i chcą zachować balans między obowiązkami, a życiem osobistym; ponad połowa badanych deklaruje, że odejdzie z pracy w przypadku działań mobbingowych - wynika z raportu serwisu pracuj.pl.

ZUS: od stycznia do kwietnia br. zasiłek macierzyński pobierało ponad 60 tys. mężczyzn

Przez cztery miesiące 2023 r. zasiłek macierzyński pobierało ponad 60 tys. mężczyzn, w tym ZUS wypłacał zasiłek za okres urlopu macierzyńskiego dla 2,7 tys. ojców. W tym czasie wypłacono 1,8 tys. zasiłków za urlop rodzicielski i 56,8 tys. za urlop ojcowski - przekazał Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Prawa pracownic w ciąży i karmiących piersią oraz pracowników opiekujących się małymi dziećmi

26 maja obchodzimy dzień matki, ze względu na tę okoliczność przypominamy najważniejsze uprawnienia pracownic w ciąży i karmiących piersią oraz pracowników opiekujących się małymi dziećmi.

Radca prawny: wyzwaniem jest łączenie macierzyństwa z powrotem na rynek pracy

Mamy stawiane są przed wieloma wyzwaniami; dotyczy to zarówno samego macierzyństwa, ale także powrotu do pracy – powiedziała PAP radca prawny Monika Jurkiewicz. Z jednej strony obciąża je opieka nad dzieckiem, a z drugiej strony, wydłużające się okresy urlopów związanych z macierzyństwem powodują trudności z powrotem na rynek pracy - dodała.

Przerwanie urlopu wychowawczego przez pracodawcę

W jakim wymiarze świadczenie pracy w trakcie trwania urlopu wychowawczego może skutkować jego przerwaniem?

Do 17 maja rodzice na zasiłku macierzyńskim mogą złożyć wniosek o podwyższenie świadczenia

Rodzice, którzy 26 kwietnia 2023 r. pobierali zasiłek macierzyński, muszą złożyć wniosek o jego przeliczenie, by mieć wyższe świadczenie. Mają na to czas tylko do 17 maja - przypomina rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Paweł Żebrowski.

80 proc. matek uważa, że dłuższy urlop rodzicielski wesprze sprawiedliwy podział opieki nad dzieckiem

Nowelizacja Kodeksu pracy wprowadziła m.in. dodatkowy, 9-tygodniowy urlop rodzicielski dla ojców. Zdaniem 80 proc. matek dłuższy urlop rodzicielski ich partnerów wsparłby bardziej sprawiedliwy podział opieki nad dzieckiem – wynika z raportu Pracuj.pl.

Weszły w życie nowe przepisy prawa pracy dotyczące tzw. work-life balance

Zmiany w urlopach rodzicielskich i szersze stosowanie elastycznej organizacji pracy – takie m.in. rozwiązania przewiduje nowelizacja Kodeksu pracy, która w środę weszła w życie. "Zmiany mają ułatwić rodzicom godzenie życia zawodowego z rodzinnym" - podkreśla szefowa MRiPS Marlena Maląg.

Radca prawny: od 26 kwietnia nowe przepisy dotyczące urlopów rodzicielskich

26 kwietnia wchodzą w życie przepisy wprowadzające nowy wymiar urlopów rodzicielskich oraz zmiany dotyczące ich wysokości. Każdy z rodziców otrzyma do wyłącznego wykorzystania 9 tygodni urlopu – przekazała PAP radca prawny Monika Jurkiewicz.