Naczelny Sąd Administracyjny przychylając się do opinii Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorstw uchylił zaskarżany przez przedsiębiorcę wyrok w sprawie czasu trwania kontroli ZUS, a także tego, że przedsiębiorca nie może się domyślać, co będzie przedmiotem kontroli.
Nowe rozporządzenie w sprawie wzoru protokołu obowiązkowej kontroli ma charakter wykonawczy w obliczu rozwiązań przyjętych w ustawie Prawo budowlane, określa wzór protokołu pokontrolnego z przeprowadzanej przez organ nadzoru budowlanego obowiązkowej kontroli budowy, która wymagana jest przed wydaniem decyzji o pozwoleniu na użytkowanie. Rozporządzenie weszło w życie z dniem 19 września 2021 r.
• Planuje się umożliwienie pracodawcom – pod pewnymi warunkami - wprowadzenia prewencyjnej kontroli pracowników na obecność alkoholu lub podobnie działających środków; • Przewidywane są dwa tryby niedopuszczania pracownika do pracy po użyciu alkoholu lub środka odurzającego; • Miałoby to się odbywać na podstawie "uzasadnionego podejrzenia pracodawcy” – np., gdy pracodawca nie wprowadził takiej kontroli - lub gdy kontrola wykaże stan pracownika po użyciu alkoholu lub innego środka.
Czy w ramach przeprowadzanych kontroli instytucje, takie jak Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) czy Państwowa Inspekcja Pracy (PIP), mogą mieć wgląd do akt osobowych pracowników?
Pracodawcy mogą składać wnioski o dofinansowanie projektów, które poprawią bezpieczeństwo pracy i zmniejszą niekorzystne oddziaływanie szkodliwych czynników w pracy. Łącznie na ten cel przeznaczono 50 mln zł – poinformował we wtorek rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.
4 maja rozpocznie się drugi zapowiadany etap znoszenia ograniczeń związanych z COVID-19. Po majówce otwarte zostaną m.in. centra handlowe, sklepy budowlane będą czynne w weekendy, a hotele wznowią działalność.
Od poniedziałku zakupy w sklepie zrobi w jednym czasie więcej osób, przywrócona zostanie też możliwości rekreacyjnego przemieszczania się oraz wstęp do lasów i parków.
Badania lekarskie Inne organy nadzoru Pracownik Profilaktyczna ochrona zdrowia Służba medycyny pracy
Polska Izba Handlu zwróciła się do Ministerstwa Pracy z prośbą o tymczasowe odstąpienie od obowiązku wykonywania wstępnych badań lekarskich do pracy - poinformowała we wtorek organizacja.
Charakterystyka czynników Czynniki zagrożenia Inne organy nadzoru Koronawirus Środki ochrony Środki przeciwdziałania
Wprowadzano kolejne ograniczenia w związku z koronawirusem. Za złamanie zakazów grozi kara od 5 do nawet 30 tys. zł.
BHP Charakterystyka czynników Czynniki zagrożenia Inne organy nadzoru Koronawirus Środki przeciwdziałania Stanowiska pracy Wymagania BHP
Targowiska i bazary są specyficznymi miejscami obrotu żywnością, dlatego w czasie epidemii osoby tam pracujące oraz zarządcy powinni rygorystycznie przestrzegać wymagań sanitarnych i higienicznych.