MRiT: od 22 maja 2025 r. nowe metody badania hałasu urządzeń na zewnątrz pomieszczeń

Od 22 maja 2025 r. zmienią się metody badania hałasu urządzeń na zewnątrz pomieszczeń - poinformowało Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Chodzi m.in. o kosiarki gazonowe, instalacje i urządzenia budowlane, sprężarki, agregaty prądotwórcze, koparki i spycharki.

Czy słuch jest potrzebny uczestnikom koncertów?

Większość pytanych odpowie: „Oczywiście, jak najbardziej!”, tylko jeśli spojrzymy na naszą rzeczywistość, to praktyka tego nie potwierdza. I tu powstaje pytanie: Dlaczego? W tym krótkim artykule chciałbym wrócić do tematu znanego od lat – wpływu hałasu na słuch, bo każdy z nas słyszał, że hałas szkodzi.

CIOP: Hałas w pomieszczeniach typu open space to prawdziwe utrapienia dla pracowników

Hałas jest jednym z głównych czynników uciążliwych w pomieszczeniach typu open space i w innych otwartych przestrzeniach pracy, gdzie występuje wiele źródeł dźwięku. Liczne badania laboratoryjne wykazały, że na stanowiskach pracy umysłowej hałas ma zakłócający wpływ na funkcje poznawcze, takie jak: arytmetykę mentalną, naukę powiązanych słów lub tekstu, zliczanie wyświetlanych informacji wizualnych oraz rozumienie tekstu i zapamiętywanie. W Międzynarodowym Dniu Świadomości Zagrożenia Hałasem – 25 kwietnia – Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy (CIOP-PIB) zwraca uwagę na konieczność zapewnienia odpowiednich akustycznych warunków pracy w takich miejscach.

Hałas drogowy powoduje wzrost ciśnienia krwi

Badanie naukowe wskazuje, że hałas ruchu ulicznego wiąże się ze zwiększonym ryzykiem nadciśnienia tętniczego. Im hałas jest większy i dłuższy, tym ryzyko zachorowania jest większe.

Hałas uszkadza serce

Badania na myszach oraz z udziałem ludzi wskazują, że wcześniejszy kontakt z hałasem samolotów pogarsza rokowania po zawale. Szkodzić może jednak transportowy hałas różnego typu - uważają naukowcy.

Program do obsługi BHP w firmie

Każdy pracodawca ma obowiązek zapewnienia swoim pracownikom odpowiednich warunków pracy. Muszą one być przede wszystkim bezpieczne, ale również prawidłowo doświetlone czy ergonomiczne. W zależności od zakresu obowiązków konieczne są również odpowiednie badania, jak i zapewnienie sprzętu BHP.

25 kwietnia – Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem

Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem po raz pierwszy był obchodzony w 1995 roku, a ustanowiła go Liga Niedosłyszących. Polskie obchody zainicjowało Towarzystwo Higieny Akustycznej w 2000 roku.  Celem obchodów tego dnia jest nagłośnienie problemu hałasu w codziennym życiu ludzi, a także zwiększenie świadomości dotyczącej negatywnego wpływu hałasu na zdrowie.

25 kwietnia – Dzień świadomości zagrożenia hałasem

Celem Międzynarodowego Dnia Świadomości Zagrożenia Hałasem jest  zwiększenie świadomości występowania tego zjawiska oraz jego wpływu na nasze zdrowie. Zagrożenie hałasem rośnie wraz z rozwojem działalności człowieka, są to m.in. ruch drogowy, kolejowy i lotniczy.

Hałas w środowisku pracy (klasyfikacja, wartości)

Hałas jako czynnik szkodliwy w środowisku pracy przy przekroczeniu dopuszczalnych norm, oddziałuje negatywnie na narząd słuchu. W celu ograniczenia hałasu istotne jest wyznaczenie tzw. wartości granicznych hałasu.

Zagrożenia na stanowiskach spawalniczych

Podczas procesów spawalniczych pojawia się szereg czynników zagrażających życiu i zdrowiu pracowników oraz otoczeniu. Do najniebezpieczniejszych zagrożeń należą...