Ocena ryzyka - hałas
Pracodawca dokonuje pomiarów wielkości charakteryzujących hałas oraz porównuje wyniki tych pomiarów z wartościami NDN i wartościami progów działania. Tryb, metody, rodzaj i częstotliwość wykonywania ww. pomiarów, sposób rejestrowania i przechowywania wyników oraz ich udostępniania pracownikom określają przepisy w sprawie badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy.
więcej
W przypadku przekroczenia wartości progów działania pracodawca planuje i podejmuje działania zmniejszające ryzyko zawodowe.
Pracodawca ocenia ryzyko zawodowe związane z narażeniem pracowników na hałas, wynikające z cech miejsca pracy oraz ze stosowanych w konkretnych warunkach środków lub procesów pracy.
Ocena ryzyka zawodowego uwzględnia w szczególności:
- poziom i rodzaj narażenia, włącznie z narażeniem na hałas impulsowy;
- czas trwania narażenia, w tym czasu pracy w godzinach nadliczbowych, oraz obowiązujących u pracodawcy systemów i rozkładów czasu pracy;
- wartości NDN oraz wartości progów działania dla hałasu;
- skutki dla zdrowia i bezpieczeństwa pracowników, w tym należących do grup szczególnego ryzyka;
- skutki dla zdrowia i bezpieczeństwa pracowników wynikających z interakcji pomiędzy hałasem i drganiami mechanicznymi;
- informacje dotyczące poziomu emisji hałasu, dostarczane przez producenta środków pracy;
- istnienie alternatywnych środków pracy, zaprojektowanych do ograniczenia emisji hałasu;
- informacje uzyskane w wyniku profilaktycznych badań lekarskich pracowników;
- pośrednie skutki dla zdrowia i bezpieczeństwa pracownika, wynikające z interakcji pomiędzy hałasem i sygnałami bezpieczeństwa lub innymi dźwiękami, które pracownik powinien obserwować w celu ograniczenia ryzyka wypadku przy pracy;
- skutki dla zdrowia i bezpieczeństwa pracownika, wynikające z interakcji pomiędzy hałasem i substancjami chemicznymi o działaniu szkodliwym na narząd słuchu (substancjami ototoksycznymi), jeżeli umożliwia to stan wiedzy technicznej i medycznej;
- dostępność środków ochrony indywidualnej przed hałasem o odpowiedniej charakterystyce tłumienia.
Od 22 maja 2025 r. zmienią się metody badania hałasu urządzeń na zewnątrz pomieszczeń - poinformowało Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Chodzi m.in. o kosiarki gazonowe, instalacje i urządzenia budowlane, sprężarki, agregaty prądotwórcze, koparki i spycharki.
Większość pytanych odpowie: „Oczywiście, jak najbardziej!”, tylko jeśli spojrzymy na naszą rzeczywistość, to praktyka tego nie potwierdza. I tu powstaje pytanie: Dlaczego? W tym krótkim artykule chciałbym wrócić do tematu znanego od lat – wpływu hałasu na słuch, bo każdy z nas słyszał, że hałas szkodzi.
Charakterystyka czynników Czynniki zagrożenia Działania organizacyjno-techniczne Ocena ryzyka - hałas
Hałas jest jednym z głównych czynników uciążliwych w pomieszczeniach typu open space i w innych otwartych przestrzeniach pracy, gdzie występuje wiele źródeł dźwięku. Liczne badania laboratoryjne wykazały, że na stanowiskach pracy umysłowej hałas ma zakłócający wpływ na funkcje poznawcze, takie jak: arytmetykę mentalną, naukę powiązanych słów lub tekstu, zliczanie wyświetlanych informacji wizualnych oraz rozumienie tekstu i zapamiętywanie. W Międzynarodowym Dniu Świadomości Zagrożenia Hałasem – 25 kwietnia – Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy (CIOP-PIB) zwraca uwagę na konieczność zapewnienia odpowiednich akustycznych warunków pracy w takich miejscach.
Badanie naukowe wskazuje, że hałas ruchu ulicznego wiąże się ze zwiększonym ryzykiem nadciśnienia tętniczego. Im hałas jest większy i dłuższy, tym ryzyko zachorowania jest większe.
Badania na myszach oraz z udziałem ludzi wskazują, że wcześniejszy kontakt z hałasem samolotów pogarsza rokowania po zawale. Szkodzić może jednak transportowy hałas różnego typu - uważają naukowcy.
Ocena ryzyka - czynniki biologiczne Ocena ryzyka - czynniki chemiczne Ocena ryzyka - czynniki chemiczne BHP Ocena ryzyka - czynniki chemiczne Czynniki zagrożenia Ocena ryzyka - czynniki chemiczne Ocena ryzyka - promieniowanie optyczne Ocena ryzyka - czynniki chemiczne Środki ochrony indywidualnej Ocena ryzyka - czynniki chemiczne Środki ochrony zbiorowej Ocena ryzyka - czynniki chemiczne Środki przeciwdziałania Ocena ryzyka - drgania Ocena ryzyka - hałas Ocena ryzyka - pole elektromagnetyczne Ocena ryzyka - pozostałe czynniki Ocena ryzyka - promieniowanie optyczne
Każdy pracodawca ma obowiązek zapewnienia swoim pracownikom odpowiednich warunków pracy. Muszą one być przede wszystkim bezpieczne, ale również prawidłowo doświetlone czy ergonomiczne. W zależności od zakresu obowiązków konieczne są również odpowiednie badania, jak i zapewnienie sprzętu BHP.
Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem po raz pierwszy był obchodzony w 1995 roku, a ustanowiła go Liga Niedosłyszących. Polskie obchody zainicjowało Towarzystwo Higieny Akustycznej w 2000 roku. Celem obchodów tego dnia jest nagłośnienie problemu hałasu w codziennym życiu ludzi, a także zwiększenie świadomości dotyczącej negatywnego wpływu hałasu na zdrowie.
Celem Międzynarodowego Dnia Świadomości Zagrożenia Hałasem jest zwiększenie świadomości występowania tego zjawiska oraz jego wpływu na nasze zdrowie. Zagrożenie hałasem rośnie wraz z rozwojem działalności człowieka, są to m.in. ruch drogowy, kolejowy i lotniczy.
Hałas jako czynnik szkodliwy w środowisku pracy przy przekroczeniu dopuszczalnych norm, oddziałuje negatywnie na narząd słuchu. W celu ograniczenia hałasu istotne jest wyznaczenie tzw. wartości granicznych hałasu.
BHP Charakterystyka czynników Czynniki zagrożenia Ocena ryzyka - hałas Ocena ryzyka - promieniowanie optyczne Środki przeciwdziałania
Podczas procesów spawalniczych pojawia się szereg czynników zagrażających życiu i zdrowiu pracowników oraz otoczeniu. Do najniebezpieczniejszych zagrożeń należą...
- 1
- 2