Ruda Śląska/ Upamiętniono ofiary katastrofy w kopalni Śląsk

W Rudzie Śląskiej upamiętniono w niedzielę ofiary katastrofy w kopalni Śląsk, gdzie 13 lat temu w wyniku zapalenia i wybuchu metanu zginęło 20 górników, a ponad 30 zostało rannych. Była to jedna z największych górniczych katastrof w Polsce.

Prezes WUG: dbanie o bezpieczeństwo głównym zadaniem nadzoru górniczego

Głównym zadaniem nadzoru górniczego pozostaje dbanie o bezpieczeństwo w nadzorowanych zakładach – powiedział podczas piątkowych uroczystości 100-lecia Wyższego Urzędu Górniczego (WUG) w Katowicach prezes tej instytucji Adam Mirek. Minutą ciszy uczczono pamięć ofiar niedawnych katastrof w kopalniach.

Sejm za likwidacją Specjalistycznego Urzędu Górniczego i zmianami dot. górniczych emerytur

Sejm znowelizował w czwartek Prawo geologiczne i górnicze oraz ustawę emerytalną. Zmiany dotyczą likwidacji Specjalistycznego Urzędu Górniczego oraz wprowadzają definicje odkrywki, kopalni i przodka, by uporządkować procedury przyznawania emerytur i rent, głównie dla górników z kopalń odkrywkowych.

Władze Bogdanki: do śmiertelnego wypadku doszło podczas udrażniania zbiornika retencyjnego

Do śmiertelnego wypadku w kopalni doszło podczas udrażniania zbiornika retencyjnego, z którego niekontrolowanie wydostało się ok. 400 ton urobku – przekazały władze Lubelskiego Węgla "Bogdanka" S.A., odnosząc się do środowego wypadku, w którym zginął 35-letni górnik.

WUG: zawały serca najczęstszą przyczyną śmierci górników w pracy

W latach 2017-2021 w polskim górnictwie zmarło przy pracy - nie na skutek wypadków, ale z przyczyn naturalnych - 51 osób. Najczęstszą przyczyną śmierci były zawały serca - wynika z danych Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach. W ub. roku w pracy zmarło 10 górników, wobec 9 rok wcześniej.

Nadzór górniczy: w 2021 r. ponad 2,2 tys. silnych wstrząsów w kopalniach węgla i rud miedzi

Ponad 2,2 tys. silnych wstrząsów zanotowano w ubiegłym roku na obszarze działania polskich kopalń węgla kamiennego i rud miedzi. W kopalniach węgla liczba wstrząsów o dużej sile wzrosła rok do roku o 5,7 proc., a w zagłębiu miedziowym o przeszło 10 proc. - wynika z danych nadzoru górniczego

Wypadki i choroby zawodowe w górnictwie

Pod koniec maja bieżącego roku ukazał się dokument pt. „Ocena stanu bezpieczeństwa pracy, ratownictwa górniczego oraz bezpieczeństwa powszechnego w związku z działalnością górniczo-geologiczną w 2021 roku” wydany przez Wyższy Urząd Górniczy. W poniższym tekście przedstawiamy wybrane wyniki dotyczące wypadków i chorób zawodowych na podstawie powyższej publikacji.

Nadzór górniczy w 2021 r. zatrzymał roboty lub urządzenia w kopalniach prawie tysiąc razy

Blisko tysiąc razy inspektorzy nadzoru górniczego zatrzymywali w ub. roku w kopalniach nieprawidłowo prowadzone roboty lub niesprawne maszyny i urządzenia. Ponad trzy czwarte nieprawidłowości dotyczyło kopalń węgla kamiennego - wynika z danych Wyższego Urzędu Górniczego (WUG) w Katowicach.

Nadzór górniczy postuluje o ulepszenie przepisów

W ubiegłym roku w polskim górnictwie zginęło 21 górników, a 14 odniosło ciężkie obrażenia. Dla poprawy bezpieczeństwa, nadzór górniczy postuluje m.in. o ulepszenie przepisów, poprawę jakości szkoleń.

Prezes WUG o bezpieczeństwie w górnictwie

Poprawa szeroko rozumianego bezpieczeństwa w górnictwie wymaga m.in. ulepszenia przepisów, poprawy jakości szkoleń i podniesienia rangi służb BHP w kopalniach - przekonywał prezes Wyższego Urzędu Górniczego Adam Mirek.