Zakończył się pierwszy etap akcji poszukiwawczej w kopalni Pniówek

W niedzielę po południu zakończył się pierwszy etap akcji w kopalni Pniówek, której celem było dotarcie do siedmiu górników i ratowników górniczych, zaginionych pod ziemią po ubiegłorocznej katastrofie oraz wydostanie ich ciał na powierzchnię.

Bytom/ Minęło sto lat od jednej z największych katastrof górniczych

W Bytomiu uczczono we wtorek pamięć ofiar katastrofy w kopalni Heinitz, po wojnie działającej pod nazwą Rozbark. Sto lat temu wybuch pyłu węglowego, pożar i fala niezdatnego do oddychania powietrza zabiły tam 145 górników i ratowników. Była to największa tragedia w górnictwie na Śląsku.

JSW: dotarcie do zaginionych w Pniówku zajmie nawet pół roku; początek akcji w sobotę

Dotarcie do siedmiu górników i ratowników górniczych, zaginionych pod ziemią po ubiegłorocznej katastrofie w kopalni Pniówek, zajmie nawet około pół roku. Akcja ratownicza będzie wznowiona w sobotę, jednak nie będzie to jeszcze etap, w którym ratownicy dojdą do poszukiwanych – wynika z informacji JSW.

Małopolskie/ Silny wstrząs w kopalni Janina – bez poszkodowanych

Silny wstrząs, wywołany eksploatacją górniczą, odczuli w piątek rano mieszkańcy małopolskiego Libiąża i ościennych miejscowości. Magnitudę wstrząsu wstępnie oceniono na ok. 2,9 stopnia. Żaden górnik nie ucierpiał - zapewnia nadzór górniczy.

JSW przygotowała plan wznowienia akcji ratowniczej w kopalni Pniówek

Jastrzębska Spółka Węglowa przygotowała plan akcji ratowniczej w kopalni Pniówek, gdzie w kwietniu ub. roku wybuchy metanu zabiły 16 górników i ratowników górniczych. To początek działań zmierzających do wejścia w rejon katastrofy po ciała 7 ofiar tragedii. Plan akcji będzie przedstawiony w poniedziałek.

WUG: w ubiegłym roku ponad 2 tys. wypadków w górnictwie

W 2022 r. w polskim górnictwie doszło do 2085 wypadków przy pracy. 1819 to wypadki w kopalniach węgla kamiennego – wynika z danych Wyższego Urzędu Górniczego. Zginęło 37 górników, choć 7 z nich wciąż nie jest uwzględnianych w oficjalnych statystykach – to górnicy poszukiwani w kopalni Pniówek.

WUG: ponad 35 proc. zgłoszeń o nieprawidłowościach w kopalniach – zasadne

Ponad 35 proc. zgłoszeń o nieprawidłowościach w kopalniach, przyjętych w ubiegłym roku przez tzw. górniczy telefon zaufania, okazało się zasadne - wynika z danych nadzoru górniczego. Czasem takie anonimowe zgłoszenie możne uchronić kogoś przed wypadkiem, a nawet uratować życie.

Czechy/ Czeski górnik zginął w wyniku wstrząsu w kopalni CzSM-Południe w Stonawie

Czeski górnik zginął w czwartek w wyniku wstrząsu w kopalni CzSM-Południe w położonej na wschodzie kraju Stonawie. Kilku innych zostało rannych. Wypadek bada policja i nadzór górniczy.

Lubelskie/ Są wyniki sekcji zwłok 36-letniego górnika, który zginął w wypadku w Bogdance

Przerwanie rdzenia kręgowego było przyczyną śmierci 36-latka, który zginął w wypadku z piątku na sobotę w kopalni w Bogdance - przekazała PAP rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Lublinie Agnieszka Kępka.

Lubelskie/ Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie śmierci w kopalni w Bogdance

Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie śmierci 36-letniego pracownika kopalni pod ziemią w Bogdance; sekcję zwłok zaplanowano na poniedziałek - poinformowała w sobotę PAP rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Lublinie Agnieszka Kępka.