Kolumbia/ Liczba górników zabitych wskutek wybuchu w kopalni węgla wzrosła do 21

Liczba śmiertelnych ofiar wybuchu gazu w kopalni węgla kamiennego w departamencie Cundinamarca, w środkowej Kolumbii, wzrosła do 21 - poinformowały w czwartek władze regionu. Do tragicznego zdarzenia doszło na głębokości 900 metrów w jednym z chodników kopalni położonej w pobliżu miasta Sutatausa. Wcześniej informowano o 11 zabitych.

Związkowe masówki w kopalniach ws. skutków projektowanego unijnego rozporządzenia metanowego

Związek Sierpień'80 zorganizował w środę w części śląskich kopalń masówki poświęcone skutkom proponowanego unijnego rozporządzenia w sprawie emisji metanu - gazu towarzyszącego złożom węgla. Na 24 marca związkowcy zapowiedzieli manifestację przed przedstawicielstwem Komisji Europejskiej w Warszawie.

Kolumbia/ 11 górników zginęło w wybuchu w kopalni węgla kamiennego

Co najmniej 11 górników zginęło w rezultacie wybuchu gazu w kopalni węgla kamiennego w departamencie Cundinamarca w środkowej Kolumbii - poinformował w środę gubernator tego regionu Nicolas Garcia. Dodał, że dotychczas udało się uratować dziewięć osób.

Dolnośląskie/ Trzydniowa żałoba po śmierci pracownika KGHM

Po śmierci pracownika w Zakładach Górniczych Polkowice–Sieroszowice ogłoszono trzydniową żałobę we wszystkich oddziałach KGHM Polska Miedź. Wypadkowi uległ pracownik na stanowisku ślusarz. Mimo szybkiej akcji reanimacyjnej nie udało się uratować mężczyzny.

Prezes PGG: unijne rozporządzenie metanowe oznaczałoby zamknięcie 7 kopalń w 2027 roku

Wprowadzenie w proponowanym kształcie unijnych regulacji ws. redukcji emisji metanu oznaczałoby zamknięcie 7 kopalń Polskiej Grupy Górniczej w 2027 roku, a 2 kolejnych w 2031 r. - ocenił prezes PGG Tomasz Rogala. Szef największej górniczej spółki liczy, że proponowane przepisy nie wejdą w życie.

Kopalnia Piast-Ziemowit wdrożyła aplikację ułatwiającą pracę dozoru

Należąca do Polskiej Grupy Górniczej kopalnia Piast-Ziemowit, jako pierwsza w tej firmie, wdrożyła aplikację ułatwiającą pracę dozoru górniczego. Rozwiązanie, które zastąpiło papierową dokumentację, pozwala zaoszczędzić 5 godz. pracy tygodniowo - wyliczyli specjaliści.

KGHM będzie testował chłodzące kamizelki dla górników

Prototyp chłodzącej kamizelki będzie testowany w kopalniach miedzi należących do KGHM - poinformowała w środę spółka. Projekt opracowania odzieży ochronnej z funkcją chłodzenia jest finansowany ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Polska Grupa Górnicza wydała ponad miliard złotych na bezpieczeństwo

Ponad 1 mld zł wydała w ubiegłym roku Polska Grupa Górnicza na bezpieczeństwo w swoich kopalniach i zakładach. Ponad połowa nakładów to wydatki na profilaktykę naturalnych w górnictwie zagrożeń: pożarowego, metanowego, klimatycznego i wodnego, oraz zagrożenia tąpaniami czy wybuchem pyłu węglowego.

Zakończył się pierwszy etap akcji poszukiwawczej w kopalni Pniówek

W niedzielę po południu zakończył się pierwszy etap akcji w kopalni Pniówek, której celem było dotarcie do siedmiu górników i ratowników górniczych, zaginionych pod ziemią po ubiegłorocznej katastrofie oraz wydostanie ich ciał na powierzchnię.

Bytom/ Minęło sto lat od jednej z największych katastrof górniczych

W Bytomiu uczczono we wtorek pamięć ofiar katastrofy w kopalni Heinitz, po wojnie działającej pod nazwą Rozbark. Sto lat temu wybuch pyłu węglowego, pożar i fala niezdatnego do oddychania powietrza zabiły tam 145 górników i ratowników. Była to największa tragedia w górnictwie na Śląsku.