Nadzór Górniczy
Organami nadzoru górniczego są:
- Prezes Wyższego Urzędu Górniczego;
- dyrektorzy okręgowych urzędów górniczych;
- dyrektor Specjalistycznego Urzędu Górniczego (SUG).
więcej
Organami nadzoru górniczego pierwszej instancji są dyrektorzy okręgowych urzędów górniczych oraz dyrektor SUG, chyba że ustawa stanowi inaczej.
Organem nadzoru górniczego pierwszej instancji w sprawach dotyczących podziemnego składowania dwutlenku węgla jest Prezes Wyższego Urzędu Górniczego.
Organy nadzoru górniczego sprawują nadzór i kontrolę nad ruchem zakładów górniczych, w szczególności w zakresie:
- bezpieczeństwa i higieny pracy;
- bezpieczeństwa pożarowego;
- ratownictwa górniczego;
- gospodarki złożami kopalin w procesie ich wydobywania;
- ochrony środowiska i gospodarki złożem, w tym według kryterium wykonywania przez przedsiębiorców obowiązków określonych w odrębnych przepisach lub na ich podstawie;
- zapobiegania szkodom;
- budowy i likwidacji zakładu górniczego, w tym rekultywacji gruntów po działalności górniczej.
W odniesieniu do projektowania i wykonywania robót budowlanych oraz utrzymania obiektów budowlanych na terenie zakładu górniczego organy nadzoru górniczego wykonują zadania z zakresu administracji architektoniczno-budowlanej i nadzoru budowlanego.
Liczba śmiertelnych ofiar wybuchu gazu w kopalni węgla kamiennego w departamencie Cundinamarca, w środkowej Kolumbii, wzrosła do 21 - poinformowały w czwartek władze regionu. Do tragicznego zdarzenia doszło na głębokości 900 metrów w jednym z chodników kopalni położonej w pobliżu miasta Sutatausa. Wcześniej informowano o 11 zabitych.
Związek Sierpień'80 zorganizował w środę w części śląskich kopalń masówki poświęcone skutkom proponowanego unijnego rozporządzenia w sprawie emisji metanu - gazu towarzyszącego złożom węgla. Na 24 marca związkowcy zapowiedzieli manifestację przed przedstawicielstwem Komisji Europejskiej w Warszawie.
Co najmniej 11 górników zginęło w rezultacie wybuchu gazu w kopalni węgla kamiennego w departamencie Cundinamarca w środkowej Kolumbii - poinformował w środę gubernator tego regionu Nicolas Garcia. Dodał, że dotychczas udało się uratować dziewięć osób.
Po śmierci pracownika w Zakładach Górniczych Polkowice–Sieroszowice ogłoszono trzydniową żałobę we wszystkich oddziałach KGHM Polska Miedź. Wypadkowi uległ pracownik na stanowisku ślusarz. Mimo szybkiej akcji reanimacyjnej nie udało się uratować mężczyzny.
Wprowadzenie w proponowanym kształcie unijnych regulacji ws. redukcji emisji metanu oznaczałoby zamknięcie 7 kopalń Polskiej Grupy Górniczej w 2027 roku, a 2 kolejnych w 2031 r. - ocenił prezes PGG Tomasz Rogala. Szef największej górniczej spółki liczy, że proponowane przepisy nie wejdą w życie.
Należąca do Polskiej Grupy Górniczej kopalnia Piast-Ziemowit, jako pierwsza w tej firmie, wdrożyła aplikację ułatwiającą pracę dozoru górniczego. Rozwiązanie, które zastąpiło papierową dokumentację, pozwala zaoszczędzić 5 godz. pracy tygodniowo - wyliczyli specjaliści.
Prototyp chłodzącej kamizelki będzie testowany w kopalniach miedzi należących do KGHM - poinformowała w środę spółka. Projekt opracowania odzieży ochronnej z funkcją chłodzenia jest finansowany ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
Ponad 1 mld zł wydała w ubiegłym roku Polska Grupa Górnicza na bezpieczeństwo w swoich kopalniach i zakładach. Ponad połowa nakładów to wydatki na profilaktykę naturalnych w górnictwie zagrożeń: pożarowego, metanowego, klimatycznego i wodnego, oraz zagrożenia tąpaniami czy wybuchem pyłu węglowego.
W niedzielę po południu zakończył się pierwszy etap akcji w kopalni Pniówek, której celem było dotarcie do siedmiu górników i ratowników górniczych, zaginionych pod ziemią po ubiegłorocznej katastrofie oraz wydostanie ich ciał na powierzchnię.
W Bytomiu uczczono we wtorek pamięć ofiar katastrofy w kopalni Heinitz, po wojnie działającej pod nazwą Rozbark. Sto lat temu wybuch pyłu węglowego, pożar i fala niezdatnego do oddychania powietrza zabiły tam 145 górników i ratowników. Była to największa tragedia w górnictwie na Śląsku.