Kolumbia/ Liczba górników zabitych wskutek wybuchu w kopalni węgla wzrosła do 21

Liczba śmiertelnych ofiar wybuchu gazu w kopalni węgla kamiennego w departamencie Cundinamarca, w środkowej Kolumbii, wzrosła do 21 – poinformowały w czwartek władze regionu. Do tragicznego zdarzenia doszło na głębokości 900 metrów w jednym z chodników kopalni położonej w pobliżu miasta Sutatausa. Wcześniej informowano o 11 zabitych.

Jak przekazał gubernator departamentu Cundinamarca Nicolas Garcia, akcja ratownicza nie dobiegła jeszcze końca, pomimo potwierdzenia śmierci 10 poszukiwanych górników. Dodał, że trwa sprawdzanie okoliczności tragedii oraz miejsca zdarzenia, w którym podczas eksplozji przebywało “około 30 górników”.

Przypomniał, że w środę udało się uratować dziewięć osób oraz potwierdzono zgon 11 górników prawdopodobnie z powodu wybuchu metanu.

Kierujący akcją ratowniczą kapitan straży pożarnej Alvaro Farfan potwierdził, że ekipom ratowników udało się dotrzeć w czwartek rano do miejsca wybuchu, w którym uwięzionych było 10 górników. Zapewnił, że akcja ratownicza była prowadzona z dużym zaangażowaniem pomimo tego, że dojście do zasypanych górników było bardzo skomplikowane.

“Szanse uwięzionych górników na przeżycie na głębokości 900 metrów były bardzo małe z powodu niedoboru tlenu” – oświadczył Farfan.

Skomentuj