Thumb

Zapowiedź projektu rozporządzenia w sprawie pracy zdalnej

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów opublikowano streszczenie projektu nowelizacji rozporządzenia w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Zakłada on m.in. wykonywanie pracy zdalnej w urzędach administracji publicznej.
Thumb

Rząd pozytywnie o weryfikacji covidowej w zakładach pracy

18 stycznia 2022 r. rząd zajął stanowisko wobec poselskiego projektu ustawy o szczególnych rozwiązaniach zapewniających możliwość prowadzenia działalności gospodarczej w czasie epidemii COVID-19
Thumb

Szczepienia obowiązkowe pracowników i „weryfikacja covidowa” – od kiedy?

Aby zminimalizować zagrożenie zdrowia i życia dla medyków i pacjentów wprowadzono obowiązkowe szczepienia dla zawodów medycznych. Do dnia 1 marca 2022 r. osoby wykonujące zawód medyczny, studenci medycyny, farmaceuci i pracownicy podmiotów medycznych muszą przyjąć szczepionkę przeciw COVID-19. Obowiązek ten nie dotyczy osób, które mają przeciwwskazania do szczepień ze względu na stan zdrowia.
Thumb

Zadbajmy o bezpieczeństwo w noc sylwestrową

Co roku w okresie noworocznym mają miejsce wypadki podczas odpalania fajerwerków. Ich najczęstszą przyczyną jest nieprzestrzeganie instrukcji obsługi i zasad bezpieczeństwa. Pamiętajmy także o zasadach bezpieczeństwa w związku z trwającą w dalszym ciągu epidemią COVID-19.
Thumb

Badanie: firmy z Europy Środkowej nie mają zaufania do cyfrowych narządzi i pracy zdalnej

Firmy z Europy Środkowej nie mają zaufania do nowoczesnych narzędzi cyfrowej i pracy zdalnej - wynika z opublikowanych w poniedziałek badań przeprowadzonych w Polsce, Czechach i na Węgrzech na zlecenie Canon Polska. Zaznaczono, że większość przedsiębiorstw czeka na powrót pracowników do biur.
Thumb

Od 1 stycznia rusza akcja pomocy dla przedsiębiorców

Od 1 stycznia 2022 r. przedsiębiorcy, którzy od 15 grudnia 2021 r. funkcjonują w oparciu o nowe zasady bezpieczeństwa, będą mogli składać wnioski o dotację, a od 17 stycznia o zwolnienie z ZUS i postojowe - podało Ministerstwo Rozwoju i Technologii we wtorkowym komunikacie.
Thumb

Raport: 3,1 proc. Polaków decyduje się na prowadzenie młodej firmy

Pandemia przyczyniła się do spadku odsetka Polaków decydujących się na prowadzenie młodej firmy - wynika z opublikowanego w poniedziałek raportu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. W 2019 roku było to 5 proc., a rok później 3,1 proc. - podano.
Thumb

Niedzielski o projekcie dot. uprawnień covidowych dla pracodawców: szanuje różne punkty widzenia

Projekt dotyczący uprawnień covidowych dla pracodawców został przygotowywany z poszanowaniem różnych punktów widzenia. Jeżeli ktoś nie chce się szczepić, to nie będzie musiał, bo będzie mógł wykazywać się ujemnym testem, wykonanym za darmo - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.
Thumb

Badanie: sektor usługowy najbardziej przychylny pracy zdalnej

Najbardziej przychylny pracy zdalnej jest sektor usługowy, gdzie więcej niż co piąty pracownik wykonuje obowiązki hybrydowo, a 15 proc. całkowicie z domu - wynika z badania zleconego przez firmę Gamfi. W trybie home office najczęściej pracują osoby z najmniejszych firm.
Thumb

OECD: spadek liczby rencistów, wzrost zatrudnienia w Polsce w minionych dekadach

W najnowszym raporcie nt. wpływu pandemii na systemy emerytalne Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) odnotowuje spadek liczby rencistów i wzrost zatrudnienia w Polsce w ostatnich dwóch dekadach. Ostrzega jednak przed niskimi emeryturami w przyszłości.