Konfederacja Lewiatan: przemysł wraca do kondycji sprzed pandemii

Przemysł wraca do normalnego, przedpandemicznego trybu działania - ocenia analityk Konfederacji Lewiatan w komentarzu do danych GUS. Dodaje jednak, że perspektywa dla tego sektora na najbliższą przyszłość jest negatywna.

Odwołanie stanu epidemii a zawieszenie niektórych obowiązków z zakresu prawa pracy i BHP

Odwołanie w dniu 16.05.2022 r. stanu epidemii i wprowadzenie stanu za-grożenia epidemicznego wywołało szereg wątpliwości co do konieczności bądź możliwości dalszego stosowania niektórych z tych rozwiązań. Wszystko to za sprawą dość niefortunnego sprecyzowania treści części przepisów zawartych w koronaustawie.

Wpływ pandemii na rynek pracy, zdrowie pracowników i bhp

Stan zagrożenia epidemicznego (a wcześniej – stan epidemii) w Polsce trwa już od ponad dwóch lat. Jak ta sytuacja wpłynęła na rynek pracy? Jakie są konsekwencje długotrwałego zakażenia dla zdolności do pracy? Jakie są wyzwania dla BHP w aspekcie pracowników po przejściu długotrwałego covid?

Lancet: 11 proc. hospitalizowanych z powodu COVID-19 nie wróciło do pracy po dwóch latach od zachorowania

Dwa lata po przebyciu choroby COVID-19 ponad połowa hospitalizowanych (55 proc.) zgłasza, że nie ustąpił przynajmniej jeden objaw choroby. Niezależnie od stopnia ciężkości przebytej choroby 11 proc. pacjentów nie wróciło do pracy – wynika z badania opublikowanego w „Lancet”.

Zniesienie stanu epidemii nie wprowadza większych zmian w przepisach prawa pracy

Zakończenie stanu epidemii w Polsce nie wprowadza zmian w głównych przepisach prawa pracy. Obowiązujący od poniedziałku stan zagrożenia epidemicznego podtrzymuje dotychczasowe regulacje dotyczące m.in. wykonywania pracy zdalnej, kierowania pracowników na zaległy urlop i na okresowe badania lekarskie.

Impact’22: efektywność pracowników wzrosła po pandemii

Innowacje są ważne, ale nie rządzą nimi żadne reguły. Dlatego przed wprowadzeniem innowacji należy dobrze zastanowić się, które z nich będą najkorzystniejsze dla naszej firmy – mówiła Erin Meyer, profesor w INSEAD, międzynarodowej szkole biznesu, podczas kongresu Impact’22, który odbywa się w dniach 11-12 maja w Poznaniu.

UE/ Przepisy o pomocy dla firm, które ucierpiały w związku z epidemią Covid-19 zostaną zniesione 30 czerwca

Przepisy unijne, które przyznały krajom członkowskim Unii Europejskiej łącznie ponad 3 biliony euro pomocy rządowej dla tysięcy firm, które ucierpiały w związku z epidemią Covid-19 w ciągu ostatnich dwóch lat zostaną zniesione 30 czerwca, o czym w czwartek poinformowała Komisja Europejska. Z tej kwoty faktycznie wydano około 730 mld euro.

Badanie: wysokie koszty działalności największą bolączką firm

Wysokie koszty prowadzenia biznesu i problemy ze znalezieniem pracowników to najczęściej wskazywane przez firmy wyzwania, z jakimi muszą się mierzyć - wynika z raportu EY. Problemów przysporzyły też zmiany podatkowe w ramach Polskiego Ładu, spadły natomiast obawy zw. z pandemią.

Badanie: 61 proc. firm w Polsce otrzymało wsparcie z powodu Covid

61 proc. firm w Polsce otrzymało jakąś formę wsparcia finansowego w odpowiedzi na Covid-19; to nieco więcej niż średnia UE, która wyniosła 56 proc. - wynika z badania przeprowadzonego przez Europejski Bank Inwestycyjny (EBI).

Badanie: 69% pracowników znajduje się w takiej samej lub lepszej sytuacji zawodowej, jak na początku pandemii

7 na 10 pracowników znajduje się w takiej samej lub lepszej sytuacji zawodowej, jak na początku pandemii - wynika z badania Pracuj.pl. 43 proc. badanych deklaruje, że w ciągu ostatniego roku rozpoczęli pracę w nowym miejscu.