Wpływ pandemii na rynek pracy, zdrowie pracowników i bhp

Stan zagrożenia epidemicznego (a wcześniej – stan epidemii) w Polsce trwa już od ponad dwóch lat. Jak ta sytuacja wpłynęła na rynek pracy? Jakie są konsekwencje długotrwałego zakażenia dla zdolności do pracy? Jakie są wyzwania dla BHP w aspekcie pracowników po przejściu długotrwałego covid?

Pandemia zmieniła sytuację na rynku pracy zarówno pod względem niezagospodarowanych i zagospodarowanych miejsc pracy, jak i w zakresie konieczności uregulowań prawnych dotyczących m.in. pracy zdalnej. Interesujące dane zaprezentował Główny Urząd Statystyczny w raporcie „Wpływ epidemii COVID-19 na wybrane elementy rynku pracy w Polsce w czwartym kwartale 2021 r.” 

Praca zdalna

W czwartym kwartale 2021 r. skala wykorzystania pracy zdalnej w sektorze publicznym była wyższa niż w sektorze prywatnym. Natomiast w obu sektorach udział ten był niższy niż w czwartym kwartale 2020 r.

Blisko co szósty pracujący w regionie warszawskim stołecznym pracował zdalnie. W pozostałych regionach procent pracowników zdalnych był niższy. Najmniej, bo po 2,4% pracowników zdalnych zaobserwowano w województwach: warmińsko-mazurskim oraz świętokrzyskim.

Udział osób, które 31 grudnia 2021 r. pracowały zdalnie w związku z sytuacją epidemiczną w ogólnej liczbie pracujących wyniósł 6,9%, czyli o 3,9% mniej niż w końcu grudnia 2020 r.

W czwartym kwartale ubiegłego roku można było zaobserwować zależność wykonywania pracy zdalnej od rodzaju działalności. Najwięcej, bo 53,3% pracowników zdalnych odnotowano w sekcji informacja i komunikacja. Wysoki procent pracujących zdalnie można było zaobserwować również w sekcjach: działalność profesjonalna, naukowa i techniczna, edukacja oraz działalność finansowa i ubezpieczeniowa.

Chorobowe, kwarantanna, izolacja

Na stan 31 grudnia ubiegłego roku pracujący, którzy korzystali z zasiłku chorobowego z powodu objęcia izolacją lub kwarantanną stanowili 2,1% ogółu pracujących.  W porównaniu do 31 grudnia 2020 roku skala wykorzystania wynagrodzenia za czas choroby, niezależnie od wielkości podmiotu nieznacznie zmalała.

Aby zobaczyć cały artykuł, wykup abonament oraz zaloguj się.

Mam już konto - zaloguj się

Nie jesteś jeszcze Użytkownikiem Portalu Asystent BHP?

Już teraz poznaj Asystent BHP Portal i zacznij SLOW WORK – pracę we właściwym tempie

    • bez pośpiechu,
    • bez ciągłego błądzenia w gąszczu regulacji prawnych,
    • bez błędów w interpretacji przepisów,
    • bez obawy o aktualizację dokumentów i przekazywanych treści,

a zyskasz CZAS dla siebie i dla Tych, na których Ci zależy!

Nasze ceny

WYBIERZ NAJLEPSZĄ OPCJĘ

lll

MIESIĄC

75 ZŁ

mmm

KWARTAŁ

190 ZŁ

Bestseller

ROK

665 ZŁ

CO ZAWIERA PORTAL

Przydatne narzędzia

blank

Zawsze aktualne

blank

Baza wiedzy

Skomentuj