Wpływ pandemii na rynek pracy, zdrowie pracowników i bhp
Stan zagrożenia epidemicznego (a wcześniej – stan epidemii) w Polsce trwa już od ponad dwóch lat. Jak ta sytuacja wpłynęła na rynek pracy? Jakie są konsekwencje długotrwałego zakażenia dla zdolności do pracy? Jakie są wyzwania dla BHP w aspekcie pracowników po przejściu długotrwałego covid?
Pandemia zmieniła sytuację na rynku pracy zarówno pod względem niezagospodarowanych i zagospodarowanych miejsc pracy, jak i w zakresie konieczności uregulowań prawnych dotyczących m.in. pracy zdalnej. Interesujące dane zaprezentował Główny Urząd Statystyczny w raporcie „Wpływ epidemii COVID-19 na wybrane elementy rynku pracy w Polsce w czwartym kwartale 2021 r.”
Praca zdalna
W czwartym kwartale 2021 r. skala wykorzystania pracy zdalnej w sektorze publicznym była wyższa niż w sektorze prywatnym. Natomiast w obu sektorach udział ten był niższy niż w czwartym kwartale 2020 r.
Blisko co szósty pracujący w regionie warszawskim stołecznym pracował zdalnie. W pozostałych regionach procent pracowników zdalnych był niższy. Najmniej, bo po 2,4% pracowników zdalnych zaobserwowano w województwach: warmińsko-mazurskim oraz świętokrzyskim.
Udział osób, które 31 grudnia 2021 r. pracowały zdalnie w związku z sytuacją epidemiczną w ogólnej liczbie pracujących wyniósł 6,9%, czyli o 3,9% mniej niż w końcu grudnia 2020 r.
W czwartym kwartale ubiegłego roku można było zaobserwować zależność wykonywania pracy zdalnej od rodzaju działalności. Najwięcej, bo 53,3% pracowników zdalnych odnotowano w sekcji informacja i komunikacja. Wysoki procent pracujących zdalnie można było zaobserwować również w sekcjach: działalność profesjonalna, naukowa i techniczna, edukacja oraz działalność finansowa i ubezpieczeniowa.
Chorobowe, kwarantanna, izolacja
Na stan 31 grudnia ubiegłego roku pracujący, którzy korzystali z zasiłku chorobowego z powodu objęcia izolacją lub kwarantanną stanowili 2,1% ogółu pracujących. W porównaniu do 31 grudnia 2020 roku skala wykorzystania wynagrodzenia za czas choroby, niezależnie od wielkości podmiotu nieznacznie zmalała.
Skomentuj