Thumb

Badanie: 68 proc. pracowników opowiada się za czterodniowym tygodniem pracy

Już 68 proc. pracowników jest zdania, że skrócenie tygodnia pracy do czterech dni wpłynęłoby pozytywnie na ich zdrowie – wynika z badania zleconego przez Personnel Service. Przeciwne są m.in. osoby prowadzące działalność gospodarczą i osoby po 55 roku życia.
Thumb

Rząd zajmie się projektem noweli dotyczącym m.in. czasu pracy kierowców

rząd zajmie się projektem ustawy o zmianie ustawy o transporcie drogowym. Zmiany w projekcie dotyczą m.in. czasu pracy kierowców.
Thumb

Dni ustawowo wolne od pracy w 2022 r.

W nadchodzącym roku będziemy mieć 114 dni wolnych od pracy, w tym (zgodnie z ustawą o dniach wolnych od pracy) 13 ogólnopaństwowych świąt wolnych od pracy. Pracodawca w 2022 r. będzie musiał oddać pracownikom 1 dzień wolnego za święto, które wypada w sobotę. 4 dni świąteczne wypadają w niedziele.
Thumb

Badanie: co piąty Polak pracuje więcej niż osiem godzin dziennie

63 proc. badanych Polaków deklaruje, że pracuje 7-8 godzin dziennie. Natomiast 21 proc. respondentów zajmuje się pracą dłużej, nawet 10 godzin dziennie – wynika z badania wykonanego dla platformy ePsycholodzy.pl.
Thumb

PIE: Pracownicy fizyczni spędzają najwięcej czasu w pracy

Pracownicy fizyczni spędzają najwięcej czasu w pracy - wynika z analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego, przygotowanej na podstawie danych GUS. Średni czas pracy w budownictwie i transporcie wynosi ponad 40 godzin tygodniowo, natomiast w rolnictwie - 39,6 godzin.
Thumb

Zmiana czasu przez kolejne 5 lat?!

W ostatni weekend października nastąpi zmiana czasu letniego na zimowy. Jakie są jej regulacje prawne? Czy będzie to ostatnia zmiana czasu? Co z pracownikami, którzy przez zmianę czasu zostają w pracy godzinę dłużej?
Thumb

Rada Ochrony Pracy pozytywnie o sprawozdaniu Głównego Inspektora Pracy z działalności PIP w 2020 roku

W środę odbyło się wspólne posiedzenie sejmowych Komisji do Spraw Kontroli Państwowej oraz Polityki Społecznej i Rodziny, podczas którego przedstawiono sprawozdanie Głównego Inspektora Pracy z działalności Państwowej Inspekcji Pracy w 2020 roku wraz ze stanowiskiem Rady Ochrony Pracy w sprawie działalności Państwowej Inspekcji Pracy w 2020 r.
Thumb

Eksperci: Skrócenie czasu pracy może zwiększyć efektywność pracowników

Skrócenie czasu pracy przy zachowaniu dotychczasowej płacy może pomóc w zwiększeniu produktywności pracowników - uważa Polski Instytut Ekonomiczny. Pomysł testowany był m.in. w Polsce, głównie w firmach z sektora IT. Analitycy PIE zwracają uwagę, że czterodniowy tydzień pracy jest pomysłem coraz częściej dyskutowanym w Polsce i na świecie. "Argumentuje się, że skrócenie czasu pracy mogłoby pomóc w bardziej efektywnym godzeniu życia zawodowego z życiem prywatnym i rodzinnym, poprawić dobrostan pracowników, a w efekcie również pozytywnie wpłynąć na poziom produktywności pracowników" - czytamy w najnowszym wydaniu "Tygodnika Gospodarczego PIE". Jak wskazano, testowanie takiego pomysłu rozpoczyna Hiszpania – w eksperymencie weźmie udział 200 małych i średnich firm, którego wyniki mają być znane za trzy lata. Eksperci powołują się na przeprowadzone dotąd eksperymenty, z których wynika, że zmniejszenie wymiaru czasu pracy przy zachowaniu dotychczasowej płacy może pomóc w zwiększeniu produktywności pracowników. PIE podaje przykład badań potwierdzających taki wynik, które przeprowadzono m.in. w Nowej Zelandii (w firmach Perpetual Guardian); Szwecji (w Toyocie) i Japonii (w Microsofcie). "W serwisie Toyoty, po wprowadzeniu 6-godzinnego dnia pracy, produktywność wzrosła o 14 proc., zaś przychody firmy o 25 proc. w stosunku do standardowego 8-godzinnego dnia pracy" - wyjaśniono. Pomysł testowany był też w Polsce, głównie w firmach z sektora IT. "Firmy, które wprowadziły 6-godzinny dzień pracy bądź 4-dniowy tydzień pracy, wskazują, że rozwiązanie takie zwiększyło produktywność ich pracowników" - dodano. Jak podkreślono, w instytucjach sektora publicznego skrócenie wymiaru czasu pracy wiązało się z podniesieniem poziomu jakości świadczonych usług przy utrzymaniu produktywności. Wskazują na to m.in. eksperymenty przeprowadzone w…
Thumb

Badanie: dłuższe urlopy specjalistów i menedżerów sporadyczne i ze służbowym telefonem

39 proc. specjalistów i menedżerów nie pamięta, kiedy ostatnio przebywało na co najmniej dwutygodniowym urlopie, kolejne 22 proc. wzięło taki urlop 1-2 lata temu - wynika z badania firmy doradztwa personalnego Hays. 31 proc. nie wyłącza służbowych urządzeń na wakacjach.
Thumb

PIE: naruszenie podziału praca/czas wolny może negatywnie wpływać m.in. na produktywność

Zaburzenie podziału na czas pracy i czas wolny może w dłuższym okresie negatywnie wpływać zarówno na zdrowie, jak i produktywność - stwierdza Polski Instytut Ekonomiczny. Według ekspertów osoby pracujące zdalnie są narażone na większy stres i częściej odczuwają problemy zdrowotne.