Uprawnienia pracownicze związane z powodzią w zakresie czasu pracy i urlopu wypoczynkowego

We wcześniejszym opracowaniu zatytułowanym „Usprawiedliwienie nieobecności w związku z powodzią” omówione zostały dwie formy zwolnienia od pracy przewidziane w ustawie z dnia 16.09.2011 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi (Dz. U. z 2024 r. poz. 654) – dalej: „ustawa”. W niniejszym materiale przybliżymy uprawnienia pracownicze związane z czasem pracy i urlopem wypoczynkowym, które do tejże ustawy zostały wprowadzone na podstawie Noweli, która 3 października 2024 r. została podpisana przez Prezydenta RP.

Usprawiedliwienie nieobecności w związku z powodzią

W związku z wrześniową powodzią, w której szczególnie ucierpieli mieszkańcy południowych rejonów Polski (części województwa dolnośląskiego, opolskiego oraz śląskiego) wprowadzono szereg zmian do ustawy z dnia 16.09.2011 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi (Dz. U. z 2024 r. poz. 654). Niektóre z nich dotyczą uprawnień pracowniczych.

Wysokość dodatku nocnego pracownika zatrudnionego na część etatu

Zgodnie z art. 151(8) § 1 Kodeksu Pracy, praca w porze nocnej rekompensowana jest wypłatą dodatku do wynagrodzenia (tzw. dodatek nocny), który przysługuje za każdą godzinę pracy świadczonej w tych warunkach.

Planowane są zmiany przepisów dot. organizacji pracy szkół w upały

Planowane są zmiany przepisów dot. organizacji pracy szkół w upały - poinformowała ministra edukacji Barbara Nowacka. Zaznaczyła, że jako pierwsze przepisy regulujące pracę w trudnych warunkach pogodowych wydaje MRPiPS. Podała, że rozmawiała na ten temat z ministrą Agnieszką Dziemianowicz-Bąk.

Dodatek nocny dla pracownika zatrudnionego na część etatu

Ile będzie wynosił dodatek nocny dla pracownika zatrudnionego na część etatu?

Wymiar godzinowy zwolnienia od pracy na dziecko do 14 roku życia przy zmianie wymiaru etatu w trakcie roku

Na zasadach określonych w art. 188 KP, pracownik wychowujący przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat ma prawo do skorzystania w każdym roku kalendarzowym ze zwolnienia od pracy w wymiarze 16 godzin albo 2 dni, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. O tym, czy w bieżącym roku z uprawnienia tego pracownik będzie korzystał w wymiarze dniowym czy w godzinowym decyduje on sam w pierwszym składanym w danym roku wniosku o udzielenie przedmiotowego zwolnienia. 16-godzinny wymiar zwolnienia dedykowany jest pracownikom na pełnym etacie, natomiast w przypadku pracowników zatrudnionych na część etatu – wymiar ten należy ustalić proporcjonalnie do wymiaru etatu. Z uwagi na fakt, iż przywołany przepis tego nie reguluje, w praktyce wątpliwości budzi kwestia w jaki sposób ustalić wymiar godzinowy omawianego uprawnienia w przypadku zmiany wymiaru etatu w trakcie roku.

Szef PIP: trwają analizy nad wprowadzeniem czterodniowego tygodnia pracy

Trwają analizy nad wprowadzeniem czterodniowego tygodnia pracy. Centralny Instytut Ochrony Pracy ma przez rok badać, jak wprowadzenie tego rozwiązania wpłynie na wypadkowość w miejscu pracy i stan zdrowia pracownika - powiedział PAP Główny Inspektor Pracy Marcin Stanecki.

Przerwa na gimnastykę oraz przerwa z art. 134 KP pracownika niepełnosprawnego zatrudnionego na część etatu

Zgodnie z art. 134 Kodeksu pracy jeżeli dobowy wymiar czasu pracy pracownika wynosi co najmniej 6 godzin, to pracownik ma prawo do przerwy w pracy trwającej co najmniej 15 minut, wliczanej do czasu pracy. Niezależnie od tego uprawnienia, osoba niepełnosprawna ma prawo do dodatkowej przerwy w pracy, którą wykorzystać może na gimnastykę usprawniającą lub wypoczynek. Czas takiej dodatkowej przerwy wynosi 15 minut i jest wliczany do czasu pracy.

Rekompensata pracy świadczonej w wolną sobotę

Niejednokrotnie zdarza się, że pracodawca zobowiązuje nas do przyjścia do pracy w sobotę, która w grafiku została wyznaczona jako dzień wolny od pracy. W zamian za tak wykonaną pracę oddaje nam inny dzień wolny i nie chce się zgodzić na zapłatę za przepracowane godziny twierdząc, że oddanie dnia wolnego to jedyna forma rekompensaty, jaką w tej sytuacji może zastosować. Czy pracodawca postępuje zgodnie z przepisami?

Pracodawcy: krótszy tydzień pracy to wyższe koszty firm; związki obawiają się obniżki wynagrodzeń

Mniej przepracowanych godzin w tygodniu, to mniej wytworzonych dóbr i usług oraz wyższe koszty dla przedsiębiorstw - mówią PAP przedstawiciele pracodawców. Związki zawodowe wskazują, że rozwiązanie wpływa na większą wydajność pracowników, obawiają się jednak obniżki wynagrodzeń.