Podróż służbowa do miejscowości zamieszkania

Podróże służbowe stanowią istotny element wielu zawodów, gdzie pracownicy muszą przemieszczać się z jednego miejsca do drugiego w celu wykonania określonych zadań służbowych. Często pojawia się pytanie, czy podróż w celu załatwienia spraw służbowych do miejscowości zamieszkania pracownika może być traktowana jako podróż służbowa?

Kara pieniężna za spóźnienie do pracy

Przestrzeganie ustalonego czasu pracy jest jednym z kluczowych obowiązków każdego pracownika, zgodnie z artykułem 100 § 2 pkt 1 kodeksu pracy. Wymaga to od pracownika nie tylko respektowania wymiaru czasu pracy, ale również norm i rozkładu czasu pracy obowiązujących w danym zakładzie pracy.

Zwolnienie od pracy pracowników innych wyznań w okresie świąt nieujętych w ustawie

W Polsce prawo pracy określa dni wolne od pracy, które są związane z obchodami świąt państwowych i kościelnych. Jednak w przypadku pracowników wyznających inne religie, pojawia się pytanie, jak postępować w sytuacji, gdy ich święta nie są ujęte w ustawie. W niniejszym artykule omówimy możliwości i zasady zwolnienia od pracy tych pracowników podczas ich świąt religijnych.

W 2025 roku kilka długich weekendów i 14 dni ustawowo wolnych od pracy

W tym roku dzięki wolnej Wigilii wystarczą dwa dni urlopu, by w grudniu przez tydzień nie pracować. Poza niedzielami będzie też 14 dni ustawowo wolnych od pracy.

Jak długo będziemy pracować w 2025 roku, w przypadku 1-miesięcznego okresu rozliczeniowego?

Zasady ustalania obowiązującego w przyjętym okresie rozliczeniowym wymiaru czasu pracy (tzw. nominału czasu pracy) zostały ustalone w art. 130 Kodeksu Pracy. Innymi słowy, przepis ten określa ile godzin pracy w danym okresie rozliczeniowym może zaplanować pracodawca.

Za pracę w niedzielę i święta pracownikowi przysługują dodatkowe prawa

W zamian za pracę w niedzielę i święta pracownik ma prawo do dnia wolnego lub dodatku do wynagrodzenia w wysokości 100 proc. za każdą godzinę pracy - powiedziała PAP radca prawny dr Monika Wieczorek. Dodała, że w niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.

Badanie: większość pracowników uważa, że Wigilia nie powinna być traktowana jak zwykły dzień pracy

85 proc. pracowników jest zdania, że Wigilia to dzień o specjalnym statusie - nie powinien być traktowany jak zwykły dzień pracy - wynika z badania przeprowadzonego przez Pracuj.pl. 76 proc. pracowników uważa, że Wigilia jako dzień ustawowo wolny od pracy nie wpłynie negatywnie na gospodarkę.

W 2025 roku będzie 14 dni ustawowo wolnych od pracy i kilka długich weekendów

W przyszłym roku poza niedzielami będzie 14 dni ustawowo wolnych od pracy. Dzięki wolnej Wigilii wystarczą dwa dni urlopu, by w grudniu przez tydzień nie pracować.

Pracodawcy przeciwko wolnej Wigilii w tym roku, pracownicy – za

Nie powinniśmy być zaskakiwani, jeśli chodzi o prawo - argumentowali przedstawiciele pracodawców na sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny ws. wolnej Wigilii. Za rozwiązaniem są przedstawiciele pracowników. Zaznaczają, że okres świąteczny wiąże się z przepracowaniem.

Uprawnienia pracownicze związane z powodzią w zakresie czasu pracy i urlopu wypoczynkowego

We wcześniejszym opracowaniu zatytułowanym „Usprawiedliwienie nieobecności w związku z powodzią” omówione zostały dwie formy zwolnienia od pracy przewidziane w ustawie z dnia 16.09.2011 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi (Dz. U. z 2024 r. poz. 654) – dalej: „ustawa”. W niniejszym materiale przybliżymy uprawnienia pracownicze związane z czasem pracy i urlopem wypoczynkowym, które do tejże ustawy zostały wprowadzone na podstawie Noweli, która 3 października 2024 r. została podpisana przez Prezydenta RP.