Długość i ilość wyjść prywatnych w godzinach pracy

Instytucję tzw. wyjść prywatnych reguluje art. 151 § 2(1) kodeksu pracy (dalej: KP). Regulacja ta jest bardzo szczątkowa i w związku z tym nie rozstrzyga niektórych kwestii, które mogą się pojawić na tle jej stosowania w praktyce. Jedną z tego typu kwestii jest maksymalna długość trwania wyjścia prywatnego.

Z treści przywołanego przepisu dowiadujemy się jedynie, że nie stanowi pracy w godzinach nadliczbowych czas odpracowania zwolnienia od pracy, udzielonego pracownikowi, na jego pisemny wniosek, w celu załatwienia spraw osobistych. Odpracowanie zwolnienia od pracy nie może naruszać prawa pracownika do odpoczynku, o którym mowa w art. 132 i 133 KP, czyli odpowiednio nieprzerwanego odpoczynku dobowego i tygodniowego.

Jak z powyższego wynika, analizowany przepis nie posługuje się pojęciem „wyjścia prywatnego”, lecz stanowi o „zwolnieniu od pracy”. Wyjście prywatne to obiegowa nazwa tej instytucji, która jest jednym z powodów błędnego rozumienia jej istoty. A mianowicie, spotkać się można z poglądem, iż w celu skorzystania z omawianego uprawnienia trzeba najpierw pojawić się w pracy, aby w trakcie jej świadczenia zawnioskować o uzyskanie zgody na opuszczenie stanowiska pracy (a właściwie miejsca pracy) na jakiś czas. Innymi słowy: aby z pracy „wyjść” trzeba najpierw do niej „przyjść”. Nic bardziej mylnego. Artykuł 151 § 21 KP nie określa ani minimalnego, ani maksymalnego wymiaru zwolnienia od pracy, które może zostać udzielone na jego podstawie. W związku z tym, pracownik może zawnioskować o parominutowe zwolnienie bądź zwolnienie w dłuższym wymiarze czasowym. Z uwagi na brak jakichkolwiek ograniczeń w tym zakresie, wynikających z analizowanego przepisu, możliwe jest więc udzielenie zwolnienia na parę godzin, na cały dzień, a nawet na jeszcze dłuższy okres.

Aby zobaczyć cały artykuł, wykup abonament oraz zaloguj się.

Mam już konto - zaloguj się

Nie jesteś jeszcze Użytkownikiem Portalu Asystent BHP?

Już teraz poznaj Asystent BHP Portal i zacznij SLOW WORK – pracę we właściwym tempie

    • bez pośpiechu,
    • bez ciągłego błądzenia w gąszczu regulacji prawnych,
    • bez błędów w interpretacji przepisów,
    • bez obawy o aktualizację dokumentów i przekazywanych treści,

a zyskasz CZAS dla siebie i dla Tych, na których Ci zależy!

Nasze ceny

WYBIERZ NAJLEPSZĄ OPCJĘ

lll

MIESIĄC

75 ZŁ

mmm

KWARTAŁ

190 ZŁ

Bestseller

ROK

665 ZŁ

CO ZAWIERA PORTAL

Przydatne narzędzia

blank

Zawsze aktualne

blank

Baza wiedzy

Skomentuj