Działalność Państwowej Inspekcji Pracy w budownictwie

Sejmowa Komisja do Spraw Kontroli Państwowej przyjęła informację od Państwowej Inspekcji Pracy na temat działalności kontrolnej i prewencyjnej w sektorze budowlanym. Podczas posiedzenia przedstawiono wyniki działań PIP w sektorze budownictwa, a także informacje nt. strategii zaplanowanej przez na lata 2022-24.

Sejm/ Państwowa Inspekcja Pracy za uregulowaniem stosowania algorytmów w miejscu pracy

Uregulowanie stosowania algorytmów w miejscu pracy poparł na wtorkowym posiedzeniu sejmowej podkomisji przedstawiciel Państwowej Inspekcji Pracy. Projekt zmian w kodeksie pracy regulujący te kwestie zaproponowała Lewica.

Kraków/ Śmiertleny wypadek na budowie osiedla badają śledczy, inspekcja budowlana i PIP

Policjanci z prokuratorem, inspekcja budowlana i Państwowa Inspekcja Pracy badają okoliczności wypadku żurawia wieżowego, do którego doszło w czwartek w Krakowie. Na miejscu trwają oględziny, przesłuchiwani są świadkowie. W wypadku zginęło dwóch budowlańców.

PIP: według wstępnych wyników kontroli pracodawcy przestrzegają zakazu handlu w niedzielę

Wstępne wyniki kontroli z 13 lutego pokazują, że pracodawcy przestrzegają zakazu handlu w niedzielę, a otwarte placówki działały na podstawie wyłączeń - podała Państwowa Inspekcja Pracy we wtorkowym komunikacie, podkreślając, że kontrole nie zostały jeszcze zakończone.

PIP skontroluje w niedzielę otwarte sklepy

W niedzielę, 13 lutego inspektorzy PIP skontrolują otwarte sklepy, by sprawdzić, czy nie łamią przepisów ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele - zapowiedziała w czwartek Państwowa Inspekcja Pracy. Za obchodzenie przepisów grozi kara do 100 tys. zł.

ZUS i PIP będą walczyć z nieuczciwymi praktykami

Pracownik, który po wprowadzeniu Polskiego Ładu ma wątpliwości co do rozliczenia wynagrodzenia i składek przez pracodawcę, może zgłosić się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Państwowej Inspekcji Pracy.

Program działań Państwowej Inspekcji Pracy na lata 2022 – 2024

W latach 2022 – 2024 kluczowymi zadaniami dla Państwowej Inspekcji Pracy będzie realizacja strategii dotyczących kontroli i działań prewencyjnych dla sektora budowlanego, kontroli zagrożeń chemicznymi czynnikami środowiska pracy oraz wzmożonego nadzoru nad zakładami pracy. Czego dokładnie będą dotyczyć te strategie? Jakie inne zadania stawia przed sobą PIP na najbliższe trzy lata?

PIP: zimą pracodawca powinien zapewnić właściwą temperaturę w miejscu pracy

Obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie w pomieszczeniach temperatury odpowiedniej do rodzaju wykonywanej pracy, zaś w pracach na wolnej przestrzeni pracownikom należy się odzież ochronna i ciepłe napoje - przypomina w specjalnym apelu Okręgowy Inspektor Pracy w Katowicach Piotr Kalbron.

PIP: coraz mniej zakładowych układów zbiorowych pracy

Na 14,3 tys. zarejestrowanych w Polsce zakładowych układów zbiorowych pracy, obowiązuje niespełna 6,8 tys., zaś faktycznie stosowanych jest ok. 1,3 tys. – z tego większość mimo ich rozwiązania – wynika z danych Państwowej Inspekcji Pracy. Liczba nowych układów stale maleje.

Kielce/ PIP zakończyła postępowanie po śmiertelnym wypadku w zakładach Mesko

Państwowa Inspekcja Pracy zakończyła postępowanie wyjaśniające w sprawie śmiertelnego wypadku, do którego doszło we wrześniu w skarżyskich zakładach zbrojeniowym Mesko S.A. Śledztwo w sprawie nadal prowadzi prokuratura.