Opole/ Niemal co drugi śmiertelny wypadek w pracy dotyczy budownictwa

Zaniedbania zasad bezpieczeństwa pracy są głównym powodem poważnych wypadków przy pracy w Polsce. Jak poinformowano podczas wtorkowej konferencji na Politechnice Opolskiej, około 40 proc. wszystkich wypadków śmiertelnych badanych przez PIP dotyczy placów budowy.

Gorzów Wlkp./ Nielegalni pracownicy z Uzbekistanu w przetwórni elektroodpadów

Funkcjonariusze z Placówki SG w Gorzowie Wlkp. przeprowadzili kontrolę w jednej z lubelskich agencji pracy tymczasowej, która kierowała do pracy cudzoziemców bez zezwoleń na jej wykonywanie w naszym kraju - poinformowała rzeczniczka Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej Joanna Konieczniak.

Bromber: do inspekcji pracy wpłynęło 336 skarg ws. realizacji ustawy o wynagrodzeniach w ochronie zdrowia

W związku z realizacją ustawy o najniższych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia do inspekcji pracy wpłynęło 336 skarg odnoszących się do 32 podmiotów leczniczych– podał w poniedziałek wiceminister zdrowia Piotr Bromber. Pełna informacja, jak zapowiedział, zostanie przekazana 12 września.

PIP: w ramach kontroli robót budowlanych 715 osób ukaranych mandatami karnymi na łączną kwotę 894 450 zł

W ramach kontroli robót budowlanych Państwowa Inspekcja Pracy wydała 728 decyzji wstrzymania prac, 663 decyzje wstrzymania eksploatacji maszyn, 3321 decyzji z rygorem natychmiastowej wykonalności decyzji, 715 osób ukaranych mandatami karnymi na łączną kwotę 894 450 zł - poinformowano w czwartek.

Główna Inspektor Pracy: Żeby Państwowa Inspekcja Pracy mogła działać skutecznie, potrzebna zmiana przepisów

Żeby Państwowa Inspekcja Pracy mogła działać skutecznie, potrzebna jest zmiana przepisów. Nie tylko prawa pracy, ale również ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy – powiedziała Główna Inspektor Pracy Katarzyna Łażewska-Hrycko podczas XXX Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ "Solidarność" w Zakopanem.

Działalność Państwowej Inspekcji Pracy w budownictwie

Sejmowa Komisja do Spraw Kontroli Państwowej przyjęła informację od Państwowej Inspekcji Pracy na temat działalności kontrolnej i prewencyjnej w sektorze budowlanym. Podczas posiedzenia przedstawiono wyniki działań PIP w sektorze budownictwa, a także informacje nt. strategii zaplanowanej przez na lata 2022-24.

Sejm/ Państwowa Inspekcja Pracy za uregulowaniem stosowania algorytmów w miejscu pracy

Uregulowanie stosowania algorytmów w miejscu pracy poparł na wtorkowym posiedzeniu sejmowej podkomisji przedstawiciel Państwowej Inspekcji Pracy. Projekt zmian w kodeksie pracy regulujący te kwestie zaproponowała Lewica.

Kraków/ Śmiertleny wypadek na budowie osiedla badają śledczy, inspekcja budowlana i PIP

Policjanci z prokuratorem, inspekcja budowlana i Państwowa Inspekcja Pracy badają okoliczności wypadku żurawia wieżowego, do którego doszło w czwartek w Krakowie. Na miejscu trwają oględziny, przesłuchiwani są świadkowie. W wypadku zginęło dwóch budowlańców.

PIP: według wstępnych wyników kontroli pracodawcy przestrzegają zakazu handlu w niedzielę

Wstępne wyniki kontroli z 13 lutego pokazują, że pracodawcy przestrzegają zakazu handlu w niedzielę, a otwarte placówki działały na podstawie wyłączeń - podała Państwowa Inspekcja Pracy we wtorkowym komunikacie, podkreślając, że kontrole nie zostały jeszcze zakończone.

PIP skontroluje w niedzielę otwarte sklepy

W niedzielę, 13 lutego inspektorzy PIP skontrolują otwarte sklepy, by sprawdzić, czy nie łamią przepisów ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele - zapowiedziała w czwartek Państwowa Inspekcja Pracy. Za obchodzenie przepisów grozi kara do 100 tys. zł.