PIP: co roku 60-70 proc. pracowników jest poszkodowanych w wypadkach przy pracy z udziałem maszyn

Corocznie około 60-70 proc. pracujących zostaje poszkodowanych w wypadkach przy pracy z udziałem maszyn i urządzeń technicznych – wynika z raportu Państwowej Inspekcji Pracy. Wśród przyczyn wypadków wymieniono m.in. złą organizację pracy i niedostateczne przygotowanie pracowników.

Główny Inspektor Pracy o zasadach prewencyjnej kontroli trzeźwości pracowników

Jeżeli przepisy wewnątrzzakładowe przewidują prewencyjną kontrolę trzeźwości danej grupy pracowników, pracodawcy mogą ich skontrolować. W innych przypadkach taką kontrolę przeprowadzić może policja - wyjaśniła Główny inspektor pracy Katarzyna Łażewska-Hrycko.

Komendant PSP: czasowe wycofanie pojazdów z taką samą drabiną jak ta, która załamała się w Inowrocławiu

Informuję, że podtrzymuję swoją decyzję o czasowym wycofaniu z użytkowania wszystkich samochodów z drabiną mechaniczną o wysokości ratowniczej 40 m produkcji Rosenbauer - napisał w mediach społecznościowych komendant główny Państwowej Straży Pożarnej gen. brygadier Andrzej Bartkowiak odnosząc się do oświadczenia wydanego przez producenta drabiny.

OIP w Katowicach: 394 osoby poszkodowane w wypadkach przy pracy

394 osoby zostały w ub. roku poszkodowane w wypadkach przy pracy w woj. śląskim – wynika z informacji przekazanych w środę przez Okręgowego Inspektora Pracy w Katowicach Piotra Kalbrona. 53 zginęło podczas pracy.

Tychy/ Budowlańcy na wysokości bez żadnych zabezpieczeń – interweniowała PIP

Budowlańcy stawiający 10-piętrowy wieżowiec w Tychach (Śląskie) pracowali na dużej wysokości bez żadnych zabezpieczeń - ustalił inspektor pracy i zdecydował o natychmiastowym wstrzymaniu prac. "Na krawędzi śmierci" - zatytułował informację w tej sprawie Główny Inspektorat Pracy (GIP).

PSP: w Sylwestra wybuchło ok. 700 pożarów wywołanych przez fajerwerki

Podczas nocy sylwestrowej powstało ok. 700 pożarów wywołanych przez fajerwerki - najwięcej na terenie województwa dolnośląskiego, śląskiego, wielkopolskiego oraz mazowieckiego - poinformował w niedzielę rzecznik Państwowej Straży Pożarnej bryg. Karol Kierzkowski.

Znany supermarket obchodzi przepisy dotyczące ograniczenia handlu w niedzielę i święta?

Pracownicy sieci jednej z najbardziej znanych supermarketów w Polsce zwracają uwagę na łamanie praw pracowniczych poprzez nakaz pracy w dni ustawowe wolne od pracy. PIP w tym konkretnym przypadku nie widzi problemu. Sprawie przygląda się Minister Rodziny i Polityki Społecznej.

Badanie: liczba naruszeń praw pracowników wzrosła o prawie 6 tysięcy w ciągu roku

Liczba naruszeń praw pracowników wyniosła w 2021 r. ponad 42 tys. i była o prawie 6 tys. większa niż w 2020 r. – informuje Personnel Service na podstawie danych PIP. Eksperci firmy radzą, jak rozpoznać rzetelnego pracodawcę.

Lubuskie/ Kolumbijczycy i Meksykanin byli zatrudnieni „na czarno”

Funkcjonariusze SG w jednej z firm na terenie pow. żagańskiego (Lubuskie) wylegitymowali 40 cudzoziemców. Okazało się, że dziewięcioro z nich – obywateli Kolumbii i Meksyku - pracowało tam nielegalnie – poinformowała w czwartek rzeczniczka Nadodrzańskiego Oddziału Straży SG Joanna Konieczniak.

Opole/ Niemal co drugi śmiertelny wypadek w pracy dotyczy budownictwa

Zaniedbania zasad bezpieczeństwa pracy są głównym powodem poważnych wypadków przy pracy w Polsce. Jak poinformowano podczas wtorkowej konferencji na Politechnice Opolskiej, około 40 proc. wszystkich wypadków śmiertelnych badanych przez PIP dotyczy placów budowy.