NIK skontrolowana przez inspektorów pracy

48 naruszeń w Najwyższej Izbie Kontroli wykryła Państwa Inspekcja Pracy. Wytknięto m.in. omijanie konkursów na stanowiska kierownicze - donosi piątkowa "Rzeczpospolita".

GIP: w ubiegłym roku spadła liczba wypadków przy pracy, ale dominują dwie branże

W 2022 r. zbadano 1920 wypadków przy pracy, w których poszkodowanych było łącznie 2179 osób; rok wcześniej wypadków było 2104, a ucierpiały w nich 2294 osoby - poinformowała PAP Główny Inspektorat Pracy. Największa grupa poszkodowanych pochodzi z budownictwa i przetwórstwa przemysłowego.

GIP: 23 zdarzenia wypadkowe podczas wykonywania pracy zdalnej, w tym 17 zgonów

Państwowa Inspekcja Pracy posiada wiedzę o 23 zdarzeniach wypadkowych, do których doszło podczas wykonywania pracy zdalnej, od momentu ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego, czyli od 14 marca 2020 r. – przekazał PAP Główny Inspektorat Pracy (GIP). 17 osób poniosło śmierć.

PIP: w masarniach i przetwórniach mięsa wypadku związane są m.in. z nieprawidłową eksploatacją parku maszynowego

Przeprowadzone kontrole w ubojniach i zakładach przetwórstwa mięsa wskazują, że wypadki związane są z nieprawidłową eksploatacją parku maszynowego oraz organizacją stanowisk pracy - poinformował dyrektor Departamentu Nadzoru i Kontroli w Głównym Inspektoracie Pracy Jakub Chojnicki.

Zmianowa organizacja pracy a zakładowa definicja niedzieli

Czy w przypadku zmiany granic czasowych niedzieli należy stosowne postanowienie w tym zakresie zamieścić w regulaminie pracy (o ile zakład pracy taki regulamin posiada)? Czy fakt ten trzeba również zgłosić do Państwowej Inspekcji Pracy?

Polskie i czeskie inspekcje pracy podpisały umowę o współpracy

Protokół o współpracy i wymianie informacji podpisali we wtorek we Wrocławiu przedstawiciele polskiej i czeskiej inspekcji pracy. Dokument reguluje m.in. kwestie zwalczania naruszania praw pracowniczych w Polsce i w Czechach.

PIP: co roku 60-70 proc. pracowników jest poszkodowanych w wypadkach przy pracy z udziałem maszyn

Corocznie około 60-70 proc. pracujących zostaje poszkodowanych w wypadkach przy pracy z udziałem maszyn i urządzeń technicznych – wynika z raportu Państwowej Inspekcji Pracy. Wśród przyczyn wypadków wymieniono m.in. złą organizację pracy i niedostateczne przygotowanie pracowników.

Główny Inspektor Pracy o zasadach prewencyjnej kontroli trzeźwości pracowników

Jeżeli przepisy wewnątrzzakładowe przewidują prewencyjną kontrolę trzeźwości danej grupy pracowników, pracodawcy mogą ich skontrolować. W innych przypadkach taką kontrolę przeprowadzić może policja - wyjaśniła Główny inspektor pracy Katarzyna Łażewska-Hrycko.

Komendant PSP: czasowe wycofanie pojazdów z taką samą drabiną jak ta, która załamała się w Inowrocławiu

Informuję, że podtrzymuję swoją decyzję o czasowym wycofaniu z użytkowania wszystkich samochodów z drabiną mechaniczną o wysokości ratowniczej 40 m produkcji Rosenbauer - napisał w mediach społecznościowych komendant główny Państwowej Straży Pożarnej gen. brygadier Andrzej Bartkowiak odnosząc się do oświadczenia wydanego przez producenta drabiny.

OIP w Katowicach: 394 osoby poszkodowane w wypadkach przy pracy

394 osoby zostały w ub. roku poszkodowane w wypadkach przy pracy w woj. śląskim – wynika z informacji przekazanych w środę przez Okręgowego Inspektora Pracy w Katowicach Piotra Kalbrona. 53 zginęło podczas pracy.