Powołano nowego Głównego Inspektora Pracy

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia 14 czerwca powołał mecenasa Marcina Staneckiego na stanowisko Głównego Inspektora Pracy. Przez ostatnie trzy lata mecenas pełnił funkcję dyrektora Departamentu Prawa Pracy w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Zastępca GIP: nieprawidłowości w wynagrodzeniach dominują wśród skarg

Zastępca Głównego Inspektora Pracy Jarosław Leśniewski przekazał sejmowej Komisji do Spraw Kontroli, że w latach 2021-2023 dominującym zarzutem pojawiającym się w skargach PIP były nieprawidłowości związane z wypłatą wynagrodzeń i innych świadczeń pieniężnych.

GUS: 168 śmiertelnych wypadków przy pracy w 2023 roku

168 osób zmarło w 2023 r. w Polsce w wyniku wypadków przy pracy. 68,7 tys. osób zostało w nich poszkodowanych – wynika z opublikowanych w środę wstępnych danych GUS.

PIP: 11 skarg na realizację nowych przepisów o kontroli trzeźwości pracowników

W 2023 r. do Państwowej Inspekcji Pracy wypłynęło 11 skarg dotyczących przepisów o kontroli trzeźwości oraz dwie skargi w sprawie kontroli na obecność środków psychoaktywnych - przekazała PAP rzeczniczka prasowa w Głównym Inspektoracie Pracy Agnieszka Sopińska-Jaremczak.

GIP: w 2023 r. do Państwowej Inspekcji Pracy wpłynęły ponad 44 tys. skarg

Główny inspektor pracy Katarzyna Łażewska-Hrycko powiedziała PAP, że według wstępnych danych w 2023 r. do Państwowej Inspekcji Pracy wpłynęły ponad 44 tys. skarg, w których skarżący wskazali prawie 75,7 tys. problemów.

Dane GIP: cztery ofiary śmiertelne przy pracy zdalnej, jedna osoba ciężko ranna w 2023 r.

W 2023 r. do Państwowej Inspekcji Pracy zgłoszono pięć wypadków przy pracy zdalnej. Na pięć osób poszkodowanych cztery poniosły śmierć, a jedna była ciężko ranna - wynika z informacji przekazanej PAP przez Główny Inspektorat Pracy.

GIP: 175 ofiar śmiertelnych i 540 ciężko rannych w wypadkach przy pracy w 2023 r.

W 2023 roku PIP zbadała 1625 wypadków przy pracy. Na 1815 osób poszkodowanych 540 osób miało ciężkie obrażenia ciała, a 175 osób poniosło śmierć - wynika ze wstępnych danych PIP za rok 2023 przesłanych PAP przez Główny Inspektorat Pracy. Najwięcej poszkodowanych było w przetwórstwie przemysłowym.

GIP zaprasza młodych do konkursu „Legitna praca w oku kamery”

Główny Inspektorat Pracy zachęca osoby w wieku 14-24 lata do udziału w konkursie "Legitna praca w oku kamery", mającym popularyzować wiedzę o legalnym i bezpiecznym zatrudnianiu się. Zgłoszenia można wysyłać do 15 marca 2024 r.

GIP: w 2024 r. Państwowa Inspekcja Pracy przeprowadzi 60 tys. kontroli

Zakładamy, że w 2024 r. Państwowa Inspekcja Pracy przeprowadzi 60 tys. kontroli; większość z nich będzie wynikiem skarg kierowanych do PIP - powiedziała we wtorek w Sejmie Główny Inspektor Pracy Katarzyna Łażewska-Hrycko. Zapowiedziała też m.in. kontrole w zakresie legalności zatrudnienia.

GIP o przypadkach dyskryminacji przy nawiązywaniu lub rozwiązywaniu stosunku pracy

W 2022 roku zgłoszono 182 przypadki dyskryminacji przy nawiązywaniu lub rozwiązywaniu stosunku pracy ze względu na różne powody, w 17 przypadkach inspektor pracy uznał je za zasadne lub częściowo zasadne - przekazało PAP Biuro Informacji Głównego Inspektoratu Pracy.