Tychy/ Budowlańcy na wysokości bez żadnych zabezpieczeń – interweniowała PIP

Budowlańcy stawiający 10-piętrowy wieżowiec w Tychach (Śląskie) pracowali na dużej wysokości bez żadnych zabezpieczeń - ustalił inspektor pracy i zdecydował o natychmiastowym wstrzymaniu prac. "Na krawędzi śmierci" - zatytułował informację w tej sprawie Główny Inspektorat Pracy (GIP).

PSP: w Sylwestra wybuchło ok. 700 pożarów wywołanych przez fajerwerki

Podczas nocy sylwestrowej powstało ok. 700 pożarów wywołanych przez fajerwerki - najwięcej na terenie województwa dolnośląskiego, śląskiego, wielkopolskiego oraz mazowieckiego - poinformował w niedzielę rzecznik Państwowej Straży Pożarnej bryg. Karol Kierzkowski.

Znany supermarket obchodzi przepisy dotyczące ograniczenia handlu w niedzielę i święta?

Pracownicy sieci jednej z najbardziej znanych supermarketów w Polsce zwracają uwagę na łamanie praw pracowniczych poprzez nakaz pracy w dni ustawowe wolne od pracy. PIP w tym konkretnym przypadku nie widzi problemu. Sprawie przygląda się Minister Rodziny i Polityki Społecznej.

Badanie: liczba naruszeń praw pracowników wzrosła o prawie 6 tysięcy w ciągu roku

Liczba naruszeń praw pracowników wyniosła w 2021 r. ponad 42 tys. i była o prawie 6 tys. większa niż w 2020 r. – informuje Personnel Service na podstawie danych PIP. Eksperci firmy radzą, jak rozpoznać rzetelnego pracodawcę.

Lubuskie/ Kolumbijczycy i Meksykanin byli zatrudnieni „na czarno”

Funkcjonariusze SG w jednej z firm na terenie pow. żagańskiego (Lubuskie) wylegitymowali 40 cudzoziemców. Okazało się, że dziewięcioro z nich – obywateli Kolumbii i Meksyku - pracowało tam nielegalnie – poinformowała w czwartek rzeczniczka Nadodrzańskiego Oddziału Straży SG Joanna Konieczniak.

Opole/ Niemal co drugi śmiertelny wypadek w pracy dotyczy budownictwa

Zaniedbania zasad bezpieczeństwa pracy są głównym powodem poważnych wypadków przy pracy w Polsce. Jak poinformowano podczas wtorkowej konferencji na Politechnice Opolskiej, około 40 proc. wszystkich wypadków śmiertelnych badanych przez PIP dotyczy placów budowy.

Gorzów Wlkp./ Nielegalni pracownicy z Uzbekistanu w przetwórni elektroodpadów

Funkcjonariusze z Placówki SG w Gorzowie Wlkp. przeprowadzili kontrolę w jednej z lubelskich agencji pracy tymczasowej, która kierowała do pracy cudzoziemców bez zezwoleń na jej wykonywanie w naszym kraju - poinformowała rzeczniczka Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej Joanna Konieczniak.

Bromber: do inspekcji pracy wpłynęło 336 skarg ws. realizacji ustawy o wynagrodzeniach w ochronie zdrowia

W związku z realizacją ustawy o najniższych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia do inspekcji pracy wpłynęło 336 skarg odnoszących się do 32 podmiotów leczniczych– podał w poniedziałek wiceminister zdrowia Piotr Bromber. Pełna informacja, jak zapowiedział, zostanie przekazana 12 września.

PIP: w ramach kontroli robót budowlanych 715 osób ukaranych mandatami karnymi na łączną kwotę 894 450 zł

W ramach kontroli robót budowlanych Państwowa Inspekcja Pracy wydała 728 decyzji wstrzymania prac, 663 decyzje wstrzymania eksploatacji maszyn, 3321 decyzji z rygorem natychmiastowej wykonalności decyzji, 715 osób ukaranych mandatami karnymi na łączną kwotę 894 450 zł - poinformowano w czwartek.

Główna Inspektor Pracy: Żeby Państwowa Inspekcja Pracy mogła działać skutecznie, potrzebna zmiana przepisów

Żeby Państwowa Inspekcja Pracy mogła działać skutecznie, potrzebna jest zmiana przepisów. Nie tylko prawa pracy, ale również ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy – powiedziała Główna Inspektor Pracy Katarzyna Łażewska-Hrycko podczas XXX Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ "Solidarność" w Zakopanem.