GIP zaprasza młodych do konkursu „Legitna praca w oku kamery”

Główny Inspektorat Pracy zachęca osoby w wieku 14-24 lata do udziału w konkursie "Legitna praca w oku kamery", mającym popularyzować wiedzę o legalnym i bezpiecznym zatrudnianiu się. Zgłoszenia można wysyłać do 15 marca 2024 r.

GIP: w 2024 r. Państwowa Inspekcja Pracy przeprowadzi 60 tys. kontroli

Zakładamy, że w 2024 r. Państwowa Inspekcja Pracy przeprowadzi 60 tys. kontroli; większość z nich będzie wynikiem skarg kierowanych do PIP - powiedziała we wtorek w Sejmie Główny Inspektor Pracy Katarzyna Łażewska-Hrycko. Zapowiedziała też m.in. kontrole w zakresie legalności zatrudnienia.

GIP o przypadkach dyskryminacji przy nawiązywaniu lub rozwiązywaniu stosunku pracy

W 2022 roku zgłoszono 182 przypadki dyskryminacji przy nawiązywaniu lub rozwiązywaniu stosunku pracy ze względu na różne powody, w 17 przypadkach inspektor pracy uznał je za zasadne lub częściowo zasadne - przekazało PAP Biuro Informacji Głównego Inspektoratu Pracy.

NIK skontrolowana przez inspektorów pracy

48 naruszeń w Najwyższej Izbie Kontroli wykryła Państwa Inspekcja Pracy. Wytknięto m.in. omijanie konkursów na stanowiska kierownicze - donosi piątkowa "Rzeczpospolita".

GIP: w ubiegłym roku spadła liczba wypadków przy pracy, ale dominują dwie branże

W 2022 r. zbadano 1920 wypadków przy pracy, w których poszkodowanych było łącznie 2179 osób; rok wcześniej wypadków było 2104, a ucierpiały w nich 2294 osoby - poinformowała PAP Główny Inspektorat Pracy. Największa grupa poszkodowanych pochodzi z budownictwa i przetwórstwa przemysłowego.

GIP: 23 zdarzenia wypadkowe podczas wykonywania pracy zdalnej, w tym 17 zgonów

Państwowa Inspekcja Pracy posiada wiedzę o 23 zdarzeniach wypadkowych, do których doszło podczas wykonywania pracy zdalnej, od momentu ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego, czyli od 14 marca 2020 r. – przekazał PAP Główny Inspektorat Pracy (GIP). 17 osób poniosło śmierć.

PIP: w masarniach i przetwórniach mięsa wypadku związane są m.in. z nieprawidłową eksploatacją parku maszynowego

Przeprowadzone kontrole w ubojniach i zakładach przetwórstwa mięsa wskazują, że wypadki związane są z nieprawidłową eksploatacją parku maszynowego oraz organizacją stanowisk pracy - poinformował dyrektor Departamentu Nadzoru i Kontroli w Głównym Inspektoracie Pracy Jakub Chojnicki.

Zmianowa organizacja pracy a zakładowa definicja niedzieli

Czy w przypadku zmiany granic czasowych niedzieli należy stosowne postanowienie w tym zakresie zamieścić w regulaminie pracy (o ile zakład pracy taki regulamin posiada)? Czy fakt ten trzeba również zgłosić do Państwowej Inspekcji Pracy?

Polskie i czeskie inspekcje pracy podpisały umowę o współpracy

Protokół o współpracy i wymianie informacji podpisali we wtorek we Wrocławiu przedstawiciele polskiej i czeskiej inspekcji pracy. Dokument reguluje m.in. kwestie zwalczania naruszania praw pracowniczych w Polsce i w Czechach.

PIP: co roku 60-70 proc. pracowników jest poszkodowanych w wypadkach przy pracy z udziałem maszyn

Corocznie około 60-70 proc. pracujących zostaje poszkodowanych w wypadkach przy pracy z udziałem maszyn i urządzeń technicznych – wynika z raportu Państwowej Inspekcji Pracy. Wśród przyczyn wypadków wymieniono m.in. złą organizację pracy i niedostateczne przygotowanie pracowników.