ZUS: 100 mln zł na poprawę bezpieczeństwa pracy

Do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynęły pierwsze wnioski w konkursie dla płatników składek na projekty w zakresie poprawy bezpieczeństwa i higieny pracy. Na ten cel ZUS przeznaczył łącznie 100 mln zł – poinformowała prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

Praca na mrozie

Pracownik wykonujący swoje obowiązki zimą na zewnątrz w niskiej temperaturze narażony jest na wychłodzenie organizmu oraz niebezpieczne odmrożenia.

12 godzin dziennie pracy i ekstremalna temperatura w kabinie – operatorzy żurawi zwracają uwagę na problem!

Operatorzy żurawi wieżowych i szybkomontujących zwracają uwagę na nieprzestrzeganie przepisów dotyczących norm czasu ich pracy, a także m.in. na zbyt wysoką temperaturę powietrza w kabinach, co może skutkować poważnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa zarówno ich, jak i osób przebywających w pobliżu placu budowy. 

Upał w pracy? Sprawdź co powinien zrobić twój pracodawca

Sierpniowy okres wakacyjny przynosi ze sobą wyjątkowe upalne dni. Skok temperatury może sprawić, że wydajność w pracy może zmaleć. Co zrobić, aby temu zapobiec? Jakie w związku z tym dodatkowe obowiązki spoczywają na pracodawcach? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w przepisach prawa pracy.

Strategia Unii Europejskiej w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy na lata 2021–2027. Droga, którą każdy może podążyć czy myślenie życzeniowe?

W połowie zeszłego roku Komisja Europejska opublikowała dokument „Strategiczne ramy Unii Europejskiej dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy na lata 2021–2027. Bezpieczeństwo i higiena pracy w zmieniającym się świecie pracy”, w którym proponuje program poprawy najistotniejszych obszarów bhp w krajach UE. Autor artykułu przedstawia streszczenie raportu wskazując na jego mocne oraz słabe strony. Zostawia również czytelnika z refleksją na temat planowanych zmian – czy proponowana koncepcja jest faktycznie rozwiązaniem problemów wypadkowości i poprawy warunków miejsc pracy w państwach członkowskich?

Roboty w przemyśle, nowy trend dla małych i średnich przedsiębiorstw

Automatyzacja produkcji jeszcze do niedawna była domeną ogromnych zakładów reprezentujących przemysł ciężki. Działo się tak z oczywistą szkodą dla mniejszych podmiotów gospodarczych z uwagi na to, że ogromne roboty nie mieściły się w niewielkich pomieszczeniach, lub były zbyt masywne, by w ogóle podjąć próbę ich instalacji. Dopiero wizja inżynierów z zespołów duńskiego producenta Universal Robots spowodowała, że czwarta rewolucja przemysłowa zagościła na dobre w mniejszych firmach wytwórczych. Jakie korzyści niesie wykorzystanie robotów przemysłowych? Sprawdźmy.

Bezpieczeństwo przede wszystkim – bardziej niż kiedykolwiek

Tematy bezpieczeństwa i zdrowia w pracy coraz częściej znajdują się w centrum zainteresowania społeczeństwa i polityków. Potwierdzają to międzynarodowe targi A+A, które odbyły się w Düsseldorfie w dniach 26–29 października 2021 r. Przybyło na nie 1204 wystawców z 56 krajów i ponad 25 tys. zwiedzających. W tym roku targi A+A – wraz z Międzynarodowym Kongresem Bezpieczeństwa i Higieny Pracy – po raz kolejny pokazały, jak rośnie znaczenie ochrony zdrowia w miejscu pracy.

Naukowcy: egzoszkielety to przyszłość pracy fizycznej

Szwedzki zespół naukowców proponuje, by zmniejszyć obciążenie pracowników fizycznych nawet o 60 proc., wykorzystując prosty egzoszkielet. W ten sposób można zredukować zmęczenie pracowników, a także liczbę urazów i dni na zwolnieniu.

Jakość powietrza w biurze może wpływać na produktywność pracowników

Jakość powietrza w pomieszczeniach może mieć znaczący wpływ na funkcje poznawcze pracowników biurowych – w tym czas reakcji i zdolność koncentracji, a także na ich wydajność - informuje internetowa wersja pisma “Environmental Research Letters”.

Główny Inspektorat Pracy podsumował akcję kontroli małych budów

Najwięcej nieprawidłowości inspektorzy pracy stwierdzili przy pracach na wysokości, gdzie brakowało zabezpieczenia przed możliwością upadku z wysokości – wynika z przeprowadzonych przed wakacjami przez Główny Inspektorat Pracy (GIP) kontroli na małych placach budów.