ZUS: 120 mln zł w konkursie na poprawę bezpieczeństwa i higieny pracy

Zakład Ubezpieczeń Społecznych organizuje konkurs dla płatników składek na dofinansowanie projektów poprawiających bezpieczeństwo pracy oraz zmniejszających oddziaływanie szkodliwych czynników w miejscu pracy. Na ten cel przeznaczono 120 mln zł.

Czym jest coaching bezpieczeństwa?

Wielu z nas ma niepełną wiedzę, czym jest coaching, jakie ma zastosowanie, czym się różni od innych metod naszego rozwoju (np. doradztwa, szkolenia, mentoringu, terapii). Brakuje rzetelnej informacji w organizacjach na temat coachingu i tego, jakie może mieć zastosowanie w danej firmie. Do nieporozumień przyczynia się także to, że rynek usług coachingowych nie jest unormowany przepisami prawa. Autor wyjaśnia, czym właściwie jest coaching i do czego może służyć to narzędzie w naszej dziedzinie.

Praca na mrozie

Pracownik wykonujący swoje obowiązki zimą na zewnątrz w niskiej temperaturze narażony jest na wychłodzenie organizmu oraz niebezpieczne odmrożenia.

ZUS: ok. 1 tys. firm otrzyma 100 mln zł na dofinansowanie bezpieczeństwa pracy

W tym roku prawie 5,2 tys. przedsiębiorców złożyło do ZUS wnioski o dofinansowanie do projektów, które poprawią warunki pracy - przekazał PAP rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Paweł Żebrowski. Dodał, że łączna kwota przyznanych środków wyniosła niemal 100 mln zł.

Wręczono nagrody 49. edycji konkursu poprawy warunków pracy

Wdrażanie rozwiązań technicznych i organizacyjnych to szansa na skuteczniejszą ochronę zdrowia i życia - powiedziała we wtorek minister rodziny i polityki społecznej Dorota Bojemska podczas gali 49. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Poprawy Warunków Pracy.

ZUS: 100 mln zł na poprawę bezpieczeństwa pracy

Do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynęły pierwsze wnioski w konkursie dla płatników składek na projekty w zakresie poprawy bezpieczeństwa i higieny pracy. Na ten cel ZUS przeznaczył łącznie 100 mln zł – poinformowała prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

12 godzin dziennie pracy i ekstremalna temperatura w kabinie – operatorzy żurawi zwracają uwagę na problem!

Operatorzy żurawi wieżowych i szybkomontujących zwracają uwagę na nieprzestrzeganie przepisów dotyczących norm czasu ich pracy, a także m.in. na zbyt wysoką temperaturę powietrza w kabinach, co może skutkować poważnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa zarówno ich, jak i osób przebywających w pobliżu placu budowy. 

Upał w pracy? Sprawdź co powinien zrobić twój pracodawca

Sierpniowy okres wakacyjny przynosi ze sobą wyjątkowe upalne dni. Skok temperatury może sprawić, że wydajność w pracy może zmaleć. Co zrobić, aby temu zapobiec? Jakie w związku z tym dodatkowe obowiązki spoczywają na pracodawcach? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w przepisach prawa pracy.

Strategia Unii Europejskiej w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy na lata 2021–2027. Droga, którą każdy może podążyć czy myślenie życzeniowe?

W połowie zeszłego roku Komisja Europejska opublikowała dokument „Strategiczne ramy Unii Europejskiej dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy na lata 2021–2027. Bezpieczeństwo i higiena pracy w zmieniającym się świecie pracy”, w którym proponuje program poprawy najistotniejszych obszarów bhp w krajach UE. Autor artykułu przedstawia streszczenie raportu wskazując na jego mocne oraz słabe strony. Zostawia również czytelnika z refleksją na temat planowanych zmian – czy proponowana koncepcja jest faktycznie rozwiązaniem problemów wypadkowości i poprawy warunków miejsc pracy w państwach członkowskich?

Roboty w przemyśle, nowy trend dla małych i średnich przedsiębiorstw

Automatyzacja produkcji jeszcze do niedawna była domeną ogromnych zakładów reprezentujących przemysł ciężki. Działo się tak z oczywistą szkodą dla mniejszych podmiotów gospodarczych z uwagi na to, że ogromne roboty nie mieściły się w niewielkich pomieszczeniach, lub były zbyt masywne, by w ogóle podjąć próbę ich instalacji. Dopiero wizja inżynierów z zespołów duńskiego producenta Universal Robots spowodowała, że czwarta rewolucja przemysłowa zagościła na dobre w mniejszych firmach wytwórczych. Jakie korzyści niesie wykorzystanie robotów przemysłowych? Sprawdźmy.