Będzie więcej dokumentów przechowywanych w aktach osobowych pracowników

W związku z planowanymi zmianami w Kodeksie pracy konieczne będzie wprowadzenie zmian w rozporządzeniu w sprawie dokumentacji pracowniczej. Pracodawcy będą musieli dostosować sposób prowadzenia akt osobowych pracownika do zmienionych przepisów rozporządzenia. Projekt zmian został przygotowany przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

Eksperci: wprowadzenie do Kodeksu pracy formuły zdalnej zwiększy pulę kandydatów

Wprowadzenie do Kodeksu pracy formuły zdalnej poszerzy pulę kandydatów do zatrudnienia, m.in. o specjalistów z innego miasta czy kraju, którzy nie są skłonni do zmiany miejsca zamieszkania ze względu na pracę - uważają eksperci rynku pracy.

MRiPS: Praca zdalna na stałe w Kodeksie pracy. Prezydent podpisał ustawę 

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej informuje: Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę wprowadzającą na stałe pracę zdalną do Kodeksu pracy. Uregulowano także kwestie kontroli trzeźwości pracowników. – To ważny krok w kierunku tworzenia nowoczesnego rynku pracy, odpowiadającego na zmieniające się potrzeby zarówno pracodawców, jak i pracowników, również pracowników będących rodzicami – powiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Minister Maląg: Sejm zajmie się nowelą Kodeksu pracy za dwa tygodnie, na kolejnym posiedzeniu

Pierwsze czytanie projektu nowelizacji Kodeksu pracy planujemy za dwa tygodnie na kolejnym posiedzeniu Sejmu – powiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Według niej proponowane w projekcie przepisy mogą wejść w życie "około kwietnia".

Rząd przyjął projekt zmian w Kodeksie pracy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt nowelizacji Kodeksu pracy wprowadzający m.in. dłuższe urlopy rodzicielskie i nowy urlop opiekuńczy. To dobre propozycje dla polskich pracowników, gospodarki i rynku pracy - podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

Rząd we wtorek zajmie się projektem zmian w Kodeksie pracy

Dłuższy urlop rodzicielski, elastyczna organizacja pracy dla rodziców małych dzieci i nowy urlop opiekuńczy – takie m.in. rozwiązania przewiduje przygotowany przez resort rodziny projekt nowelizacji Kodeksu pracy, którym we wtorek ma zająć się rząd.

Dni ustawowo wolne od pracy w 2023 r.

W 2023 roku mamy 115 dni wolnych od pracy, w tym (zgodnie z ustawą o dniach wolnych od pracy) 13 ogólnopaństwowych świąt. Trzy dni świąteczne wypadają w niedziele, a jeden w sobotę.  

Czterodniowy tydzień pracy w Polsce? Co na to MRiPS?

Temat czterodniowego tygodnia pracy w ostatnich miesiącach jest poruszany coraz częściej. Wyniki licznie przeprowadzanych badań sugerują, że efektywność pracy jest porównywalna, a czasami nawet wyższa w przypadku krótszego tygodnia pracy. Czy w związku z tym możemy liczyć na skrócenie czasu pracy?

12 godzin dziennie pracy i ekstremalna temperatura w kabinie – operatorzy żurawi zwracają uwagę na problem!

Operatorzy żurawi wieżowych i szybkomontujących zwracają uwagę na nieprzestrzeganie przepisów dotyczących norm czasu ich pracy, a także m.in. na zbyt wysoką temperaturę powietrza w kabinach, co może skutkować poważnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa zarówno ich, jak i osób przebywających w pobliżu placu budowy. 

Czy godzina robi różnicę? Zmiana czasu a konsekwencje dla pracownika

W ostatni weekend października, z soboty na nadzielę nastąpi zmiana czasu letniego na zimowy. Czy możemy spodziewać się zaprzestania praktyki zmian czasu? Jakie są plusy i minusy zmiany czasu? Co z pracownikami, którzy przez zmianę czasu zostają w pracy godzinę dłużej?