MRiPS: stopa bezrobocia w czerwcu wyniosła 4,9 proc.

Stopa bezrobocia rejestrowanego pod koniec czerwca wyniosła 4,9 proc. To o 0,2 pkt. proc. mniej niż w maju – wynika z szacunków Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Według danych resortu w czerwcu w urzędach pracy zarejestrowanych było 819,7 tys. bezrobotnych.

Sejm/ Szwed: Polska ma jeden z najniższych poziomów dyskryminacji ze względu na wiek

Polska ma jeden z najniższych poziomów dyskryminacji ze względu na wiek wśród krajów Unii Europejskiej - powiedział we wtorek w Sejmie wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed. Podkreślił, że przejście na emeryturę po osiągniecie wieku emerytalnego to prawo, a nie obowiązek.

Raport: liczba niewypłacalności polskich firm spadła w I półroczu o 3 proc.

Łączna liczba niewypłacalności polskich przedsiębiorstw w pierwszym półroczu 2022 r. (według stanu na 30 czerwca br.) wyniosła 1141 przypadków i jest niższa o 3 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2021 roku - wynika z opublikowanego we wtorek raportu Coface.

MRiT: zamówienia publiczne stabilnym źródłem pozyskiwania kontraktów dla MŚP

Zamówienia publiczne to stabilne źródło pozyskiwania kontraktów m.in. dla małych i średnich firm - stwierdziła w czwartek wiceminister rozwoju i technologii Kamila Król. Dodała, że szczególnie w okresach zakłóceń gospodarczych są ważne dla gospodarki.

Szwed dla „DGP”: Kary za nielegalne zatrudnianie cudzoziemców mają być dotkliwe

Nie może być tak, że w przypadku złamania prawa pracodawca zatrudniający np. jednego cudzoziemca podlega takiej samej karze, jak ten, który nielegalnie zatrudnia np. 200 osób. Chcemy te kary stopniować - przekazał w poniedziałkowy "DGP" wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed.

Analiza: ryzyko zgonu u osób korzystających z urlopu spada o 20 proc.

U pracowników, którzy potrafią w wakacje odciąć się od obowiązków służbowych obserwuje się trwałe podniesienie nastroju i zwiększenie poziomu szczęścia - stwierdzono w analizie Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Dodano, że ryzyko zgonu u osób korzystających z urlopu spada o 20 proc.

Badanie: aż 66 proc. firm nadal korzysta z faktur papierowych

Aż 66 proc. firm w Polsce nadal korzystaja z faktur papierowych. Tylko 17 proc. firm wystawia je jedynie w formie elektronicznej – wynika z badania dotyczącego stosowania w Polsce faktur.

MRiT: ok. 800 przedsiębiorców w ostatnim roku zaczęło prowadzić Prostą Spółkę Akcyjną

Prosta Spółka Akcyjna, która łączy cechy spółki z o.o. i akcyjnej, zyskuje popularność; w ciągu ostatniego roku na prowadzenie biznesu w tej formie zdecydowało się ponad 800 przedsiębiorców - poinformowało PAP Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Maląg: ponad 270 tys. obywateli Ukrainy pracuje już na uproszczonych procedurach

1,2 mln uchodźców z Ukrainy ma już nadany numer PESEL. Ponad 500 tys. to osoby w tzw. wieku produkcyjnym – poinformowała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Dodała, że ponad 270 tys. obywateli Ukrainy pracuje już na uproszczonych procedurach.

BIEC: Wskaźnik Rynku Pracy wzrósł w czerwcu trzeci miesiąc z rzędu

Wskaźnik Rynku Pracy, informujący o przyszłych zmianach wielkości bezrobocia, wzrósł w czerwcu o ponad 1 punkt - podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych. Według analityków trzeci z rzędu wzrost jest większy niż w ostatnich kilku latach, co nie jest korzystne dla rynku pracy.