Podmiot publiczny może zakazać pracownikom noszenia symbolu wyrażającego przekonania polityczne lub religijne

Podmiot publiczny może w określonych warunkach zakazać swoim pracownikom noszenia jakiegokolwiek widocznego symbolu wyrażającego przekonania polityczne, religijne lub światopoglądowe w miejscu pracy - taką opinię wydał rzecznik TSUE.

Ekspert: Praca zdalna nie wyłącza możliwości wypadku przy pracy

Wykonywanie pracy w trybie zdalnym ogranicza ryzyko wystąpienia wypadku w drodze do pracy i z pracy do domu, jednak nie wyklucza możliwości wypadku przy pracy - przekazał PAP ekspert ds. prawa pracy Sebastian Kryczka.

Szefowa MRiPS: każdego dnia w wyniku wypadku przy pracy ginie jeden człowiek

Każdego dnia w wyniku wypadku przy pracy ginie jeden człowiek, dlatego musimy prowadzić szerokie kampanie edukacyjne. Bezpieczeństwo i higiena pracy jest dla nas priorytetowa - powiedziała w czwartek w Sejmie szefowa MRiPS Marlena Maląg podczas uroczystego posiedzenia Rady Ochrony Pracy.

Badanie: ponad połowa Polaków planuje pracować dłużej niż przewiduje wiek emerytalny

55 proc. Polaków zakłada, że zostanie na rynku pracy dłużej, niż przewiduje to aktualny wiek emerytalny; to o 5 pp. więcej niż rok temu – wynika z opublikowanego we wtorek "Barometru Polskiego Rynku Pracy". Niskiej emerytury obawia się 77 proc. badanych.

Raport: więcej pracowników zmieniło pracę dla wyższej pensji

W ostatnim półroczu 22 proc. pracowników zmieniło pracę - wynika z 41. edycji Monitora Rynku Pracy Randstad. Dodano, że przybyło osób, dla których motywacją do zmiany były wyższe zarobki. Zmalały obawy o utratę pracy i poprawiły się oceny dotyczące możliwości znalezienia nowej.

Radca prawny: od 26 kwietnia nowe przepisy dotyczące urlopów rodzicielskich

26 kwietnia wchodzą w życie przepisy wprowadzające nowy wymiar urlopów rodzicielskich oraz zmiany dotyczące ich wysokości. Każdy z rodziców otrzyma do wyłącznego wykorzystania 9 tygodni urlopu – przekazała PAP radca prawny Monika Jurkiewicz.

Ekspert: praca zdalna dopuszczalna, gdy nie ma regulaminu pracy i porozumienia z załogą

Praca zdalna będzie dopuszczalna także, gdy nie zostanie zawarte porozumienie ze związkami albo nie zostanie wydany regulamin pracy - uważa ekspert kancelarii Chałas i Wspólnicy Edyta Oleszczuk-Romańska. Wówczas zasady jej wykonywania określi polecenie pracodawcy lub porozumienie z pracownikiem.

Od 26 kwietnia duże zmiany w Kodeksie pracy m.in. zwiększające przewidywalność zatrudnienia

W środę 26 kwietnia zacznie obowiązywać kolejna w tym roku nowelizacja Kodeksu pracy, która ma m.in. zwiększyć przewidywalność zatrudnienia, poprawić warunki pracy i dać dodatkowe uprawnienia pracującym rodzicom - wskazuje w informatorze dla przedsiębiorców Grant Thornton.

Praca na umowie zlecenie – czy warto?

Choć obowiązującą formą zatrudnienia w polskim prawie jest umowa o pracę, to wiele firm preferuje umowy cywilnoprawne: umowę o dzieło oraz umowę zlecenie. Szczególnie popularna jest ta ostatnia - to opłacalne rozwiązanie dla uczniów i studentów do 26. roku życia. Czy warto pracować na umowie zlecenie? Jakie są wady oraz zalety tej formy zatrudnienia?

ZUS: 100 mln zł na poprawę bezpieczeństwa pracy

Do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynęły pierwsze wnioski w konkursie dla płatników składek na projekty w zakresie poprawy bezpieczeństwa i higieny pracy. Na ten cel ZUS przeznaczył łącznie 100 mln zł – poinformowała prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.