Wypadek po zakończonej podróży służbowej

Pracownik uległ wypadkowi po zakończonej podróży służbowej. Następnie miał zaplanowany urlop wypoczynkowy. Pomiędzy podróżą służbową, a urlopem doszło do wspomnianego wypadku. Wypadek miał miejsce, gdy pracownik był w drodze do zakładu pracy, ponieważ miał tam dostarczyć dokumenty. Czy zdarzenie to będzie zakwalifikowane jako wypadek przy pracy czy jako wypadek w drodze do pracy?

Pytanie czytelnika: 

Pracownik naszego przedsiębiorstwa, świadczący pracę od poniedziałku do piątku, został wysłany w 3-dniową podróż służbową, która zakończyła się w piątek. W późnych godzinach wieczornych dotarł do swojego miejsca zamieszkania, które w poleceniu wyjazdu służbowego zostało określone jako miejsce zakończenia podróży służbowej.

Z uwagi na to, że od poniedziałku miał rozpocząć 2-tygodniowy urlop wypoczynkowy, Dział Księgowości poprosił go, żeby przed wyjazdem, w sobotę, przywiózł do siedziby dokumenty potrzebne do rozliczenia odbytej podróży służbowej i dokumentację odebraną w jej trakcie od kontrahenta.

W sobotni poranek pracownik podjechał do naszej firmy, pozostawił samochód na pobliskim parkingu i przemieszczając się po chodniku przed budynkiem siedziby został potrącony przez rowerzystę jadącego ze znaczną prędkością. W wyniku zdarzenia doznał dość dotkliwych obrażeń ciała wymagających interwencji chirurgicznej.

Jak sklasyfikować to zdarzenie? Jako wypadek zrównany z wypadkiem przy pracy (gdyż w jakimś sensie pozostawał w związku z odbytą podróżą służbową) i sporządzić protokół powypadkowy, czy też jako wypadek w drodze do pracy i sporządzić kartę wypadku w drodze do pracy lub z pracy?

Podróż służbowa polega na wykonywaniu na polecenie pracodawcy zadania służbowego poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy lub poza stałym miejscem pracy (zob. art. 775 § 5 KP) .  

Przez czas trwania podróży służbowej w rozumieniu tzw. ustawy wypadkowej, czyli ustawy z dnia 30.10.2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz.U. z 2022 r. poz. 2189) należy rozumieć czas od chwili wyjazdu do miejsca stanowiącego cel podróży służbowej do chwili powrotu do stałego miejsca pracy, do miejsca zamieszkania bądź innego wyznaczonego przez pracodawcę miejsca zakończenia tej podróży.

Aby zobaczyć cały artykuł, wykup abonament oraz zaloguj się.

Mam już konto - zaloguj się

Nie jesteś jeszcze Użytkownikiem Portalu Asystent BHP?

Już teraz poznaj Asystent BHP Portal i zacznij SLOW WORK – pracę we właściwym tempie

    • bez pośpiechu,
    • bez ciągłego błądzenia w gąszczu regulacji prawnych,
    • bez błędów w interpretacji przepisów,
    • bez obawy o aktualizację dokumentów i przekazywanych treści,

a zyskasz CZAS dla siebie i dla Tych, na których Ci zależy!

Nasze ceny

WYBIERZ NAJLEPSZĄ OPCJĘ

lll

MIESIĄC

75 ZŁ

mmm

KWARTAŁ

190 ZŁ

Bestseller

ROK

665 ZŁ

CO ZAWIERA PORTAL

Przydatne narzędzia

blank

Zawsze aktualne

blank

Baza wiedzy

Skomentuj