Thumb

Analitycy: najwięcej pozwoleń na pracę dla cudzoziemców wydano m.in. dla kierowców

W pierwszej połowie br. wydano o 34 tys. więcej zezwoleń na pracę dla cudzoziemców niż w analogicznym okresie w pandemicznym 2020 r. - przekazała w poniedziałek firma Personnel Service. Według analityków najwięcej pozwoleń dot. kierowców i pracowników przemysłu.
Thumb

Obowiązek zapewnienia okularów korygujących wzrok na stanowisku wyposażonym w monitor ekranowy

Wzmiankowany w tytule obowiązek wynika z § 8 ust. 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (Dz. U. poz. 973). Przepis ten stanowi wyraz implementacji postanowień dyrektywy Rady (WE) nr 90/270/WE z dnia 29 maja 1990 r. w sprawie minimalnych wymagań w dziedzinie bezpieczeństwa i ochrony zdrowia przy pracy z urządzeniami wyposażonymi w monitory ekranowe (Dz. Urz. UE z 1990 r. L 156, s. 15).
Thumb

Prezydent podpisał ustawę o pracy na morzu

Prezydent RP Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o pracy na morzu, której celem jest zabezpieczenie praw pracowniczych marynarzy - poinformowała w poniedziałek Kancelaria Prezydenta RP
Thumb

Bezpieczeństwo pracy przy użyciu materiałów niebezpiecznych

Czym są materiały niebezpieczne? Jak takie materiały powinny być przechowywane? Jakie obowiązki musi spełnić pracodawca w zakładzie stosującym materiały niebezpieczne?
Thumb

Prace na wysokości

Według rozporządzenia w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy pracą na wysokości jest praca wykonywana na powierzchni znajdującej się na wysokości co najmniej 1,0 m nad poziomem podłogi lub ziemi.
Thumb

Nowa definicja ratownika wodnego

1 października 2021 r. wejdą w życie przepisy wprowadzające nową definicję ratownika wodnego. Wprowadzane zmiany mają na celu doprecyzowanie przepisów prawa w zakresie definicji ratownika wodnego przez wskazanie konieczności posiadania przez niego co najmniej jednej kwalifikacji przydatnej w ratownictwie wodnym.
Thumb

Instruktaż ogólny i stanowiskowy pracownika służby bhp

Jak szkolić nowo przyjmowanego pracownika służby bhp?
Thumb

Lewiatan: 40 proc. firm dobrze sobie radzi w czasie pandemii

40 proc. firm dobrze sobie radzi w czasie pandemii, ale większość uważa, że przy drastycznych ograniczeniach działalności lub wprowadzeniu głębokiego lockdownu nie poradzi sobie bez pomocy państwa - poinformowała w czwartek Konfederacja Lewiatan.
Thumb

Przepisy o pracy zdalnej będą oparte na obecnych zasadach telepracy

Chcemy, by rozwiązania dotyczące pracy zdalnej zastąpiły obecne przepisy o telepracy i w przeważającym zakresie opierały się na tych samych zasadach - powiedziała PAP szefowa MRPiPS Marlena Maląg. Szczegółowe zasady pracy zdalnej pracodawca będzie ustalał w porozumieniu z pracownikiem.
Thumb

Prawo.pl: wypowiedzenie umowy o pracę wysłane na prywatny mail będzie skuteczne

Unikanie kontaktu z pracodawcą przez pracownika, który spodziewa się niekorzystnych decyzji, np. wypowiedzenia umowy o pracę niewiele mu pomoże - donosi portal Prawo.pl. Powód? Pracodawca może wysłać mu wypowiedzenie choćby na prywatny mail, który wcześniej wykorzystywał do bieżących kontaktów, albo za pośrednictwem WhatsApp, czyli mobilnej aplikacji dla smartfonów.