Ocena ryzyka na stanowiskach pracy w zakładach fryzjerskich i kosmetycznych

Prowadzenie działalności usługowej w zakresie fryzjerstwa oraz kosmetyki wiąże się z dostosowaniem lokalu oraz stanowisk pracy do odpowiednich przepisów związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy

Woda w miejscu pracy – co mówią przepisy?

Zgodnie z przepisami pracodawca jest zobowiązany do zapewniania wszystkim pracownikom wody zdatnej do picia lub innych napojów. Powinien on w spełnianiu tego obowiązku brać pod uwagę wartości odżywcze wody, co ma duże znaczenie zwłaszcza w okresie upałów. 

Zmiany w rozporządzeniu dotyczącym monitorów ekranowych

Obecne przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy przy monitorach ekranowych są z 1998 r., a dokładniej mówiąc jest to rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe. Ze względu na posunięty postęp technologiczny w ciągu ostatnich lat, mający znaczący wpływ na sposób organizacji stanowisk pracy, w szczególności poprzez upowszechnienie wykorzystywania systemów przenośnych (np. laptopów) do wykonywania pracy, konieczne stało się dostosowanie brzmienia rozporządzenia do zmian technologicznych, które nastąpiły od czasu jego wydania.

Jak zwiększyć koncentrację i skupienie pracowników?

Nie ma wątpliwości, że to właśnie koncentracja i pełne skupienie pracownika podnosi jego wydajność i efektywność w trakcie realizacji zawodowych obowiązków, zaś rozproszenie wpływa destrukcyjnie. Aranżacja i wyposażenie strefy biurowej powinna zostać zorganizowana tak, aby uwzględniała te czynniki i stwarzała zatrudnionym dobre warunki do pracy w ciszy i w spokoju. Z zastosowaniem konkretnych rozwiązań udaje się wpływać na optymalny poziom koncentracji i skupienia nie tylko w prywatnych gabinetach, ale również w biurach typu open space. Sprawdź, jakie opcje w tym celu warto wykorzystać.

Upał w pracy? Sprawdź co powinien zrobić twój pracodawca

Sierpniowy okres wakacyjny przynosi ze sobą wyjątkowe upalne dni. Skok temperatury może sprawić, że wydajność w pracy może zmaleć. Co zrobić, aby temu zapobiec? Jakie w związku z tym dodatkowe obowiązki spoczywają na pracodawcach? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w przepisach prawa pracy.

Badanie: w I kw. br. dwukrotny wzrost liczby ofert pracy w IT

Specjaliści IT są cały czas w grupie najbardziej poszukiwanych pracowników; w pierwszym kwartale tego roku liczba ofert pracy kierowanych do tej grupy wzrosła dwukrotnie w porównaniu z tym samym okresem rok temu - wynika z raportu firmy Experis. Jej analitycy prognozują kolejne wzrosty.

Opublikowano projekt nowelizacji rozporządzenia ws. finansowania posiłków dla pracowników

Podniesienie kwoty zwolnienia z oskładkowania posiłków dla pracowników do wysokości 10 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę - zakłada opublikowany w piątek projekt nowelizacji rozporządzenia. Zakłada on także wyłączenie z podstawy wymiaru składek kwoty świadczenia teleinformatycznego.

Ekspert: duże zapotrzebowanie na pracowników w sektorze SSC/BPO przy małej liczbie kandydatów

Mnogość i szybkość powstawania nowych miejsc pracy w sektorze SSC/BPO (usług wspólnych) zdecydowanie przewyższa liczbę kandydatów dostępnych na rynku - oceniła Angelika Grzyb z HRK. Aby pozyskać pracowników, firmy proponują podwyżki wynagrodzeń do 15 proc. i premie uznaniowe w postaci trzynastek.

Analitycy: najwięcej pozwoleń na pracę dla cudzoziemców wydano m.in. dla kierowców

W pierwszej połowie br. wydano o 34 tys. więcej zezwoleń na pracę dla cudzoziemców niż w analogicznym okresie w pandemicznym 2020 r. - przekazała w poniedziałek firma Personnel Service. Według analityków najwięcej pozwoleń dot. kierowców i pracowników przemysłu.

Obowiązek zapewnienia okularów korygujących wzrok na stanowisku wyposażonym w monitor ekranowy

Wzmiankowany w tytule obowiązek wynika z § 8 ust. 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (Dz. U. poz. 973). Przepis ten stanowi wyraz implementacji postanowień dyrektywy Rady (WE) nr 90/270/WE z dnia 29 maja 1990 r. w sprawie minimalnych wymagań w dziedzinie bezpieczeństwa i ochrony zdrowia przy pracy z urządzeniami wyposażonymi w monitory ekranowe (Dz. Urz. UE z 1990 r. L 156, s. 15).