Thumb

Badanie: największą barierą w rozwoju MŚP jest opóźnianie płatności przez kontrahentów

Największą przeszkodą finansową w rozwoju przedsiębiorstw są faktury płacone po terminie przez kontrahentów; wskazuje na to 56,3 proc. właścicieli firm z sektora MŚP - wynika z badania Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej i NFG.
Thumb

Uwaga! Ostatni moment na złożenie informacji o substancjach chemicznych

Z dniem 15 stycznia 2022 r. upływa termin przekazania pisemnej „informacji o substancjach chemicznych, ich mieszaninach, czynnikach lub procesach technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym”. Dane za ubiegły rok powinny być przekazane pocztą tradycyjną, ewentualnie pocztą elektroniczną opatrzoną kwalifikowanym podpisem elektroniczny).
Thumb

Ulgi dla przedsiębiorstw wdrażających innowacje

Z początkiem roku weszły w życie przepisy nadające ulgi dla firm wdrażających innowacje. Są to ulgi m.in. na robotyzację, prototyp i wsparcie innowacyjnych pracowników. Kto je może utrzymać i na jakich warunkach? O tym poniżej.
Thumb

Badanie: blisko 46 proc. Polaków zauważa innowacyjne firmy w swoim najbliższym otoczeniu

Innowacyjne firmy w swoim najbliższym otoczeniu, np. w sąsiedztwie, gminie, powiecie czy województwie zauważa 45,8 proc. ankietowanych Polaków. Ci, którzy je zauważają głównie pochodzą z dużych miast - wynika z badania Akceleratora Innowacji Przemysłowych Industrylab.
Thumb

Rzecznik MŚP postuluje zmianę systemu opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne przez przedsiębiorców

Rzecznik MŚP postuluje zmianę podatkowego Polskiego Ładu dotyczącą systemu opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne przez przedsiębiorców - podało w poniedziałek Biuro Rzecznika. Chodzi m.in. o obliczanie podstawy wymiaru składki dla osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą.
Thumb

MRiPS: Stabilny rok 2021 na rynku pracy

Rok 2021 w światowej gospodarce był czasem łagodzenia negatywnych skutków pandemii koronawirusa. Po niemal dwóch latach od jej wybuchu widać, że nasza gospodarka i rynek pracy wykazały się większą odpornością niż wiele innych krajów Unii Europejskiej. Sytuacja na rynku pracy jest stabilna – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
Thumb

Priorytety wydatkowania Krajowego Funduszu Szkoleniowego w roku 2022

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej opublikowało informację dotyczącą wysokości środków oraz priorytety wydatkowania KFS na 2022 rok. Zasady tworzenia i wydatkowania KFS regulują przepisy ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.
Thumb

Semeniuk: polscy przedsiębiorcy zyskają na reformie podatkowej zw. z Polskim Ładem

Polscy przedsiębiorcy zyskają na reformie podatkowej zw. z Polskim Ładem - podkreśliła w poniedziałek wiceminister rozwoju i technologii Olga Semeniuk. Przypomniała, że od kilku dni przy MRiT działa infolinia, gdzie przedsiębiorcy i obywatele mogą otrzymać odpowiedzi na pytania dot. nowych przepisów.
Thumb

Czy można liczyć na prezent świąteczny od pracodawcy?

Wielu pracodawców przy okazji Bożego Narodzenia wręcza swoim pracownikom upominki. Mogą to być m.in. paczki z prezentami, bony, świadczenia pieniężne, prezenty dla dzieci. W ten sposób pracodawcy mogą wpłynąć na wzrost satysfakcji i wydajności pracowników. Jedynym ograniczeniem „prezentów od pracodawcy” są dostępne środki finansowe.
Thumb

Badanie: 53 proc. firm z produkcji przemysłowej planuje rekrutacje

53 proc. firm z produkcji przemysłowej planuje zwiększyć zatrudnienie, 10 proc. przewiduje redukcję etatów, a 37 proc. utrzymanie liczby zatrudnionych na dotychczasowym poziomie - wynika z badania ManpowerGroup. Firmy wracają do realizacji pełnych planów produkcyjnych.