Badanie: liczba naruszeń praw pracowników wzrosła o prawie 6 tysięcy w ciągu roku

Liczba naruszeń praw pracowników wyniosła w 2021 r. ponad 42 tys. i była o prawie 6 tys. większa niż w 2020 r. – informuje Personnel Service na podstawie danych PIP. Eksperci firmy radzą, jak rozpoznać rzetelnego pracodawcę.

Sąd oddalił powództwo przeciwko ZUS o odszkodowanie za rozwiązanie umowy o pracę

20 października 2022 r. zapadł wyrok oddalający powództwo w sprawie prowadzonej przed Sądem Rejonowym w Dąbrowie Górniczej IV Wydziałem Pracy z prywatnego powództwa przeciwko ZUS o odszkodowanie za niezgodne z prawem rozwiązanie umowy o pracę (sygn. akt IV P 128/21).

12 godzin dziennie pracy i ekstremalna temperatura w kabinie – operatorzy żurawi zwracają uwagę na problem!

Operatorzy żurawi wieżowych i szybkomontujących zwracają uwagę na nieprzestrzeganie przepisów dotyczących norm czasu ich pracy, a także m.in. na zbyt wysoką temperaturę powietrza w kabinach, co może skutkować poważnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa zarówno ich, jak i osób przebywających w pobliżu placu budowy. 

Naukowcy: czasami praca wraca od robota do człowieka

Obok robotyzacji na rynku pojawia się trend odwrotny: ludzie przejmują niektóre zadania robotów. Naukowcy sprawdzili, dlaczego tak się dzieje. Jednym z powodów okazał się zbyt duży entuzjazm menadżerów wprowadzających roboty i ich brak zrozumienia dla specyfiki tego rozwiązania - informują.

Minimalna temperatura w miejscu pracy

Przed nami sezon zimowy, który przypada na czas wyjątkowo wysokiej inflacji i wzrostu cen ogrzewania. Można spodziewać się, że z powodu szukania oszczędności temperatura w miejscach pracy będzie niższa niż w poprzednich latach. W poniższym tekście odpowiadamy na pytanie: jaką temperaturę powinien zapewnić pracodawca w miejscu pracy?

Badanie: 38 procent zatrudnionych Polaków aktywnie poszukuje nowego pracodawcy

38 procent zatrudnionych Polaków aktywnie poszukuje nowego pracodawcy, a 57 proc. osób szukających nowej pracy motywuje to niskimi zarobkami - wynika z czwartkowej informacji serwisu Pracuj.pl, poświęconej badaniu "Praca w czasach zmian".

Wzrosną stawki za używanie pojazdów prywatnych przez pracowników do celów służbowych

W Rządowym Centrum Legislacji opublikowano projekt rozporządzenia Ministra Infrastruktury zmieniającego rozporządzenie w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy.

RPO: zatrudnieni na umowach cywilnoprawnych powinni mieć prawo do minimalnego odpoczynku

Osoby zatrudnione na podstawie umów cywilnoprawnych powinny mieć ustawowe prawo do minimalnego odpoczynku – co najmniej 11 nieprzerwanych godzin w każdej dobie – wskazuje rzecznik praw obywatelskiej Marcin Wiącek w piśmie do minister rodziny i polityki społecznej Marleny Maląg.

Niemcy/ Eksperci: temperatura 19 stopni w biurze nie dla wszystkich pracowników

Zgodnie z rozporządzeniem rządu Niemiec o oszczędzaniu energii pomieszczenia do pracy w budynkach użyteczności publicznej powinny być ogrzewane do maksymalnie 19 stopni. Lekarze medycyny pracy ostrzegają jednak, że zbyt zimne pomieszczenia nie są wskazane przy wykonywaniu wielu prac, szczególnie siedzących i wymagających małego wysiłku fizycznego – pisze w czwartek portal tygodnika „Spiegel”.

Badania Skanska: ponad 50 proc. polskich pracowników biurowych z dużych miast pracuje w modelu hybrydowym

Ponad 50 proc. polskich pracowników biurowych z dużych miast pracuje w modelu hybrydowym – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie spółki biurowej Skanska. To o 20 punktów procentowych więcej, niż w maju ubiegłego roku, kiedy 32 proc. respondentów pracowało w takim modelu.