Podróż służbowa do miejscowości zamieszkania

Podróże służbowe stanowią istotny element wielu zawodów, gdzie pracownicy muszą przemieszczać się z jednego miejsca do drugiego w celu wykonania określonych zadań służbowych. Często pojawia się pytanie, czy podróż w celu załatwienia spraw służbowych do miejscowości zamieszkania pracownika może być traktowana jako podróż służbowa?

„Rzeczpospolita”: Rząd szykuje zmiany w mobbingu

Nowa definicja nękania w pracy ma ułatwić poszkodowanym dochodzenie swoich praw. Wystąpienie mobbingu nie będzie zależeć od tego, czy działanie sprawcy było intencjonalne - informuje "Rzeczpospolita".

Kara pieniężna za spóźnienie do pracy

Przestrzeganie ustalonego czasu pracy jest jednym z kluczowych obowiązków każdego pracownika, zgodnie z artykułem 100 § 2 pkt 1 kodeksu pracy. Wymaga to od pracownika nie tylko respektowania wymiaru czasu pracy, ale również norm i rozkładu czasu pracy obowiązujących w danym zakładzie pracy.

DGP: Nie ma zgody w rządzie na zmianę przepisów ws. temperatury w miejscu pracy

Skomplikowane, nierealne, paraliżujące firmy, a nawet zagrażające bezpieczeństwu państwa – to niektóre zastrzeżenia resortów do przepisów regulujących temperaturę w miejscu pracy, proponowanych przez ministerstwo pracy - podaje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Za pracę w niedzielę i święta pracownikowi przysługują dodatkowe prawa

W zamian za pracę w niedzielę i święta pracownik ma prawo do dnia wolnego lub dodatku do wynagrodzenia w wysokości 100 proc. za każdą godzinę pracy - powiedziała PAP radca prawny dr Monika Wieczorek. Dodała, że w niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.

Projekt rozporządzenia w sprawie pracy w wysokiej temperaturze – w konsultacjach

Pracodawca będzie zobowiązany do czasowego wstrzymania wykonywania pracy, jeśli temperatura w pomieszczeniu przekroczy 35 st., a przy pracy na otwartej przestrzeni 32 st. - zakłada projekt nowelizacji rozporządzenia MRPiPS, który w środę trafił do konsultacji.

Umowne wydłużenie ustawowych okresów wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony oraz umowy o pracę na czas nieokreślony

Począwszy od 22.02.2016 r., art. 36 § 1 KP określa w jednakowy sposób długość okresów wypowiedzenia zarówno dla umowy o pracę na czas określony jak i umowy o pracę na czas nieokreślony. W orzecznictwie przyjmuje się jednak, że pod pewnymi warunkami, kodeksowe okresy wypowiedzenia tychże umów o pracę mogą zostać wydłużone zgodną wolą stron stosunku pracy.

MRPiPS przygotowało projekt zmian mających zwiększyć ochronę przed mobbingiem

Uproszczenie definicji mobbingu i uznanie, że jego podstawową cechą jest uporczywe nękanie pracownika to najważniejsze założenie projektu ustawy, który przygotowało ministerstwo pracy. Według proponowanej definicji stwierdzenie mobbingu będzie niezależne od intencji sprawcy.

„Rz”: Firmowy Mikołaj

Choć gwiazdkowe budżety 2024 wzrosną, to święta będą często skromniejsze niż przed rokiem – pisze poniedziałkowa „Rzeczpospolita”.

Ustawa o sygnalistach z punktu widzenia pracodawców

25 września 2024 r. weszła w życie długo oczekiwana ustawa o ochronie sygnalistów, która nakłada na pracodawców nowe, istotne obowiązki. Ustawa z 14 czerwca 2024 r. (Dz. U. poz. 928), zwana dalej „ustawą o ochronie sygnalistów” (u.o.s.), wprowadza fundamentalne zmiany mające na celu zapewnienie bezpiecznego i transparentnego środowiska dla osób zgłaszających nieprawidłowości w firmach i instytucjach.