ZUS: w pierwszym półroczu 2023 roku więcej umów u dzieło

W pierwszym półroczu 2023 r. zgłoszono 850,7 tys. umów o dzieło, to nieco więcej niż w analogicznym okresie w latach 2021-2022 - wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Umowy o dzieło częściej były zawierane z mężczyznami i osobami w wieku 30-39 lat.

Badanie: najwyższe widełki wynagrodzeń oferowane są w finansach

Najwyższe widełki wynagrodzeń oferowane są w finansach - 8-10 tys. zł brutto na umowie o pracę i 9-13 tys. zł netto na kontrakcie B2B - wynika z badania oceny ogłoszeń o pracy. W 90 proc. ogłoszeń z kategorii finanse proponuje się zatrudnienie na umowie na pracę - zauważono.

Wracamy do biur, ale nie na stałe

Większość firm chciałaby przywrócić pełną pracę stacjonarną, lecz opór pracowników często ogranicza takie zapędy - czytamy w poniedziałkowym wydaniu "Rzeczpospolitej".

Polacy chcą pracować na emeryturze

63 proc. pracowników w wieku przedemerytalnym i 69 proc. w wieku ochronnym nie myśli o emeryturze i chce kontynuować aktywność zawodową - wynika z raportu OLX Praca i Minds&Roses. Wśród badanych przeważa motywacja ekonomiczna (49 proc.), jednak niewiele mniej (44 proc.) wskazuje na potrzebę wyjścia z domu i przebywania wśród ludzi. „Praca dodaje energii i chęci do życia” - deklarują ankietowani.

Pracowniku, zbliża się czas na wykorzystanie zaległego urlopu!

Pracodawca jest obowiązany udzielić pracownikowi urlopu w tym roku kalendarzowym, w którym pracownik uzyskał do niego prawo. Urlop niewykorzystany staje się urlopem zaległym, którego należy udzielić najpóźniej do 30 września następnego roku.

NIK skontrolowana przez inspektorów pracy

48 naruszeń w Najwyższej Izbie Kontroli wykryła Państwa Inspekcja Pracy. Wytknięto m.in. omijanie konkursów na stanowiska kierownicze - donosi piątkowa "Rzeczpospolita".

Ekspert prawa pracy: Odwołanie pracownika z urlopu – tylko w wyjątkowych przypadkach

Niezależnie od tego, czy u pracodawcy urlopy udzielane są zgodnie z wcześniej opracowanym planem urlopów - czy może w ramach indywidualnych porozumień z pracownikami - pracownik musi się liczyć z możliwością przerwania urlopu w jego trakcie i powrotu do pracy – powiedział PAP prawnik, ekspert prawa pracy Sebastian Kryczka. Dotyczy to także wykorzystywania urlopów zaległych.

Od 1 września 2023 r. zmiany dla pracowników młodocianych oraz w składkach ZUS

Wyższe stawki wynagrodzenia dla pracowników młodocianych i zmiany w rozporządzeniu w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe – to zmiany, które wejdą od 1 września – powiedziała PAP radca prawny Monika Jurkiewicz.

Od wtorku w Senacie nowela ustawy Prawo oświatowe

Nowelizacją ustawy Prawo oświatowe, która zakłada utworzenie sieci branżowych centrów umiejętności oraz ustawą o współpracy władz ws. przewodnictwa Polski w Radzie UE, które będzie miało miejsce w pierwszej połowie 2025 r. - zajmie się Senat na rozpoczynającym się we wtorek posiedzeniu.

Prawo do wyrównania wysokości świadczenia urlopowego w związku z podwyższeniem kwoty bazowej odpisu na ZFŚS

Ustawa zmieniająca wysokość odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (dalej ZFŚS) została w dniu 10 sierpnia 2023 roku opublikowana (Dz. U 2023 poz. 1586). Ustawa zakłada m.in. odmrożenie od 1 lipca 2023 roku podstawy naliczania odpisu na ZFŚS i weszła w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia, czyli 11 sierpnia br.