Zmiana prawa – rozszerzenie wykazu procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym

Z dniem 20 lutego br. wchodzą w życie zmiany w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 24 lipca 2012 r. w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy mające na celu dostosowanie tego aktu wykonawczego do unijnych regulacji.

Terminy wykonywania pomiarów elektrycznych budynków

Kiedy należy przeprowadzić kontrolę i pomiary instalacji elektrycznych w budynkach i obiektach zakładów pracy?

Pomiary czynników szkodliwych – jak często?

Obowiązkiem pracodawcy jest wykonywanie badań i pomiarów czynników szkodliwych w środowisku pracy. Wykonuje on je na własny koszt. Jak często należy je wykonywać i kto jest do tego uprawniony?

Nowe rozporządzenie w sprawie NDS i NDN

Przygotowywane przez MRPiPS nowe rozporządzenie w sprawie najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy ma zapewnić lepszą ochronę pracowników.

Ochrona przed smogiem jako obowiązek pracodawcy

Jakość powietrza, która ulega gwałtownemu pogorszeniu jest szczególnie niebezpieczna dla osób pracujących na zewnątrz. Jak pracodawca może chronić swoich pracowników przed smogiem?

Wymagania dotyczące wyposażenia pomiarowo-badawczego

Wyposażenie pomiarowo-badawcze w zasadniczym stopniu decyduje o jakości wykonywanych pomiarów, kontroli i badań. Musi być ono właściwie legalizowane, wzorcowane oraz odpowiednio nadzorowane.

Gospodarka odpadami medycznymi

Punktem wyjścia dla tematu gospodarowania odpadami medycznymi jest rozporządzenie Ministra Środowiska z 29 grudnia 2014 r. w sprawie katalogu odpadów (Dz.U. poz. 1923).

Przemysł spożywczy – najpoważniejsze zagrożenia

W przemyśle spożywczym są używane maszyny, urządzenia i narzędzia, z których eksploatacji wynika duża liczba poważnych zagrożeń dla pracowników.

Składowanie odpadów – od czego zacząć?

Na terenie przyszłego składowiska odpadów, a także jego otoczenia, muszą być przeprowadzone badania hydrologiczne i geologiczne.

Wydatek energetyczny

Ocena ciężkości pracy jest elementem analizy ergonomicznego stanowiska pracy, jest również konieczna do realizacji rozporządzeń w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów, oraz w sprawie prac wzbronionych kobietom.